Net jei iš karto negalėsite atsakyti sau į šiuos klausimus, tinkamu metu jie gali padėti jums pasikeisti ar nusiraminti.
- Su kuo aš praleidžiu laiką?
- Ar galiu daryti tam įtaką?
- Kaip atrodo mano tobula diena?
- Būti ar daryti?
- Ką prarandu, kai gaištu laiką nerimaudamas ir baimindamasis?
- Ar dirbu savo darbą?
- Kas man svarbiausia?
- Kam to reikia?
- Ar tai tikrai taip svarbu?
- Ar esu tas, kuo noriu būti?
- 10 ženklų, rodančių, kad atėjo laikas pakeisti savo gyvenimą
Su kuo aš praleidžiu laiką?
Jeigu vaikas draugauja su ambicijų neturinčiais bendraamžiais, manome, kad ir pats jis gyvenime nieko nepasieks. Tačiau kažkodėl nepagalvojame, kad ta pati taisyklė galioja ir suaugusiesiems. Jei jūsų bičiuliai toleruoja nemėgstamą darbą ar nesveiką gyvenimo būdą, tikėtina, kad ir jūs priiminėsite panašius sprendimus. Pagalvokite apie savo draugus ir kolegas: ar jie jus įkvepia ir palaiko, ar, atvirkščiai, traukia žemyn?
Tą patį galima pasakyti ir apie tai, ką skaitote, ką žiūrite ir apie ką galvojate. Laikui bėgant mūsų gyvenimas ima panašėti į aplinką, todėl ją reikia rinktis atidžiau.
Ar galiu daryti tam įtaką?
Pasak Epikteto, pagrindinė filosofo užduotis – atskirti tai, ką jis gali kontroliuoti, nuo to, ko negali.
Dažnai daug laiko švaistome dalykams, kurių negalime kontroliuoti. Galime kontroliuoti savo veiksmus, mintis ir jausmus. Kitų žmonių, orų ir išorinių įvykių kontroliuoti negalime. Tačiau galime kontroliuoti savo požiūrį į žmones, orus ir išorinius įvykius. Kada tai suprasite, nustosite jaudintis dėl dalykų, kurių negalite kontroliuoti.
Kaip atrodo mano tobula diena?
Nežinodami atsakymo, negalėsite sudaryti tvarkaraščio taip, kad jaustumėtės gerai. Prisiminkite maloniausias savo gyvenimo dienas. Ką veikėte? Idealiu atveju jūsų darbas, asmeninis gyvenimas ir namai turėtų padėti jums taip gyventi kuo daugiau dienų.
Gyvenkite taip, kad galėtumėte būti savimi, o ne nuolat apsimetinėti kažkuo kitu.
Būti ar daryti?
Tokį klausimą savo potencialiems padėjėjams uždavinėjo karinis strategas Johnas Boydas. Kurį kelią pasirinksite? Sieksite sėkmės ar aukštesnio tikslo? Susikoncentruosite ties savo pareigomis, gerbėjų skaičiumi, atlyginimo dydžiu, ar ties tikrai reikšmingo pasiekimo? Kokį kelią pasirinksite?
Ką prarandu, kai gaištu laiką nerimaudamas ir baimindamasis?
Įvairios gyvenimo problemos kelia mums liūdesį, nerimą ir baimę. Vienintelis būdas išgyventi šias problemas – stengtis kontroliuoti šiuos jausmus. Taigi kitą kartą, kai pastebėsite, kad esate pasinėręs į neigiamas emocijas, priminkite sau, kokią didelę kainą už jas mokate. Blaškomi neigiamų emocijų galite praleisti kažką svarbaus.
Ar dirbu savo darbą?
Ar apskritai žinote, kas tai per darbas? Galima dirbti nenuilstamai, iki išsekimo, ir vis tiek neatlikti savų darbų. Dažnai paskęstame smulkmenose, atliekame kitų žmonių darbą arba tiesiog atidėliojame. Dėl šių dalykų jaučiamės užimti, bet jie nepadeda mums priartėti prie to, kas mums svarbu.
Kas man svarbiausia?
Jei nežinote, kas jums svarbiausia, negalite žinoti, ar tam skiriate pakankamai laiko ir pastangų. Kad ir kas tai būtų – šeima, pinigai, darbas – turite tai tiksliai žinoti. Tik tada nustosite lyginti save su žmonėmis, kurių prioritetai visiškai kitokie. Tik tada galėsite atsisakyti sėkmės lenktynių ir pasiekti tą ramybės būseną, kurią Seneka vadino „įsitikinimu, kad einate teisingu keliu ir nesuklydote, kai žvelgiate į jūsų kelią kertančių žmonių pėdsakus”.
Kam to reikia?
Jei ką nors kuriate, parduodate ar bandote pritraukti žmonių, turite žinoti atsakymą į šį klausimą. Turite pažinti savo auditoriją. Pagalvokite: „Ko šie žmonės nori? Ko jiems reikia? Ką galiu jiems pasiūlyti?” Nepasikliaukite sėkme. Užduokite klausimą ir pabandykite rasti aiškų atsakymą.
Ar tai tikrai taip svarbu?
Gyvenimas bėga labai greitai ir kada nors baigsis. Atsižvelgiant į tai, ar svarbu, ką jūs šiuo metu darote, ką galvojate ir dėl ko nerimaujate? Deja, dažniausiai atsakymas būna neigiamas.
Nepamirškite užduoti sau šio klausimo, kad negaištumėte laiko veltui. Imkite pavyzdį iš Marko Aurelijaus ir priminkite sau, kad bet kurią akimirką galite mirti. Tegul tai lemia jūsų veiksmus, mintis ir žodžius.
Ar esu tas, kuo noriu būti?
Mes esame tai, ką darome. Todėl, kai ką nors darysite kitą kartą, paklauskite savęs: „Ar tai atspindi, kokiu žmogumi noriu būti ir kaip aš save matau?”
Tai, kaip darome vieną dalyką, pasako apie tai, kaip darome visą kitą ir kuo esame. Todėl stenkitės su kiekvienu veiksmu, kiekviena mintimi, kiekvienu žodžiu paklausti savęs, ar tai atspindi, kuo noriu būti.
10 ženklų, rodančių, kad atėjo laikas pakeisti savo gyvenimą
Gyvenimas dažnai siunčia mums įvairius ženklus, reiškiančius, kad atėjo laikas kažką keisti. Deja, mes ne visada juos pastebime ir suprantame. Raktas į jų supratimą – tai mūsų savijauta. Jeigu jaučiame nerimą, pasipiktinimą arba apmaudą, galbūt, organizmas bando parodyti mums, kad kažką reikia keisti. Toliau išvardinsiu 10 ženklų, rodančių, kad atėjo laikas pakeisti savo gyvenimą.
- Tu bijai eiti į darbą. Mes labai daug laiko praleidžiame darbe, todėl baimės jausmas, atsirandantis kai keliamės iš ryto arba kai savaitgalis eina į pabaigą – tai pavojingas signalas. Pasistenk sužinoti kodėl atsiranda šis baimės jausmas darbo metu ir paruošk planą kaip jo atsikratyti.
- Tu gyveni praeitimi arba svajonėmis apie ateitį. Kai bandai susikoncentruoti ties „geresnių laikų”, nesvarbu ar tai praeitis ar ateitis, tu nesąmoningai bėgi nuo dabarties. Nėra nieko blogo tame, kad svajoti. Bet kai svajonės užima veiksmų vietą – prasideda tikros problemos.
- Aplinkiniai pastoviai tvirtina, kad tau reikia atsipalaiduoti. Kai vienas ir tas pats pranešimas pastoviai skamba iš draugų ir pažįstamų lupų, reikia išaiškinti kas už juo slypi. Šiuolaikiniame pasaulyje frazė „Atsipalaiduok” reiškia beveik tą patį kaip ir „Paleisk tai”. Jeigu pastoviai girdi ją iš savo draugų, reiškia, tu abejomis rankomis laikai tai, ką jau senai reikėjo paleisti.
- Tu pavydi kitiems. Pavydas – tai ženklas, kad esi nepatenkintas savo gyvenimu. Sunku džiaugtis kitų sėkme, kai jauti, kad pats užstrigai vietoje. Paklausyk savo pavydo jausmo. Ką jis sako iš tikrųjų?
- Tu atsikeli pavargęs. Jei atsikėlus iš ryto jautiesi pavargęs – reiškia esi kažkuo nepatenkintas. Sunku visaverčiai pailsėti, kai jauti nerimą ar liūdesį. Pastovus nuovargis signalizuoja apie sunkią vidinę kovą, o taip pat apie tai, kad daugiau neturi jėgų kovoti ir esi pasiruošęs pasiduoti. Vietoj to, kad pasiduoti, pasistenk sužinoti, kaip galima grįžti į teisingą kelią.
- Tu nerviniesi. Stiprus noras padaryti ką nors ar kur nors nueiti, parodo tai, kad tu neleidi pasireikšti savo kūrybingumui. Nesugebėjimas pasitenkinti savo darbais ir ramiai sėdėti – tai įspėjimas nuo tavo organizmo. Jis šaukia: „Laikas keistis!”.
- Tu liežuvauji. Liežuvavimas – tai bandymas perkelti kažkam kitam tą darbą, kurį tu pats turi padaryti su savo gyvenimu. Kai sekantį kartą pradėsi liežuvauti, pagalvok, nuo ko tu nori pabėgti?
- Tave viskas erzina. „Nepergyvenk dėl smulkmenų” – tai puikus patarimas, tačiau jei tu taip nebegali, atėjo laikas susimąstyti. Tu priekabiauji prie aplinkinių, nes tau atrodo, kad jie viską daro neteisingai? Galbūt taip ir yra, bet greičiausiai – tai tik tavo neteisingas kitų žmonių darbo suvokimas. Laimingi žmonės nepergyvena dėl smulkmenų.
- Pastoviai turi blogą nuojautą. Jeigu tu pastoviai lauki, kad nutiks kažkas blogo, taip ir bus. Tu negali žinoti, kur gali pargriūti, kad padėti tenai pagalvę. Todėl pasistenk nustoti nerimauti dėl ateities ir susikoncentruok ties to, ką tu darai dabar.
- Tu galvoji, kad esi vertas daugiau. Jeigu tu supratai, kad gyvenime yra kažkas svarbesnio, greičiausiai, naujos galimybės jau pradeda atsirasti horizonte. Būk atviras viskam, kas sukelia aistrą bei pažadina kūrybingumą. Būtent šie dalykai tau ir reikalingi.
Sprendimą keistis galima priimti per vieną sekundę, tačiau patys pakeitimai ne visada ateina greitai. Neleisk niekam trukdyti tau eiti į priekį. Net mažiausias žingsnis gali padėti atsikratyti neigiamų emocijų ir paruošti didelėms permainoms.