Alas Goras apie tai, kaip sustabdyti klimato kaitos krizę

Alas Goras apie tai, kaip sustabdyti klimato kaitos krizę

Buvęs JAV viceprezidentas, Nobelio taikos premijos laureatas ir knygos “Nepatogi tiesa” autorius  Alas Goras TED lekcijoje pasakoja apie 15 būdų sustabdyti klimato kaitos krizę.

Vaizdo įrašas yra su lietuviškais subtitrais:

Vaizdo įrašo transkripcija:

Labai ačiū, Krisai. Ir aš jaučiuosi labai pagerbtas turėdamas galimybę antrąkart būti šioje scenoje. Aš labai dėkingas. Ši konferencija mane sužavėjo, ir aš norėčiau visiems jums padėkoti už gražius komentarus apie mano praeitą kalbą. Ir aš tai sakau nuoširdžiai, iš dalies todėl, kad man to reikia! Įsivaizduokite save mano vietoje! Aštuonerius metus aš skraidžiau Air Force Two. O dabar aš turiu nusiauti batus vien tam, kad patekčiau į lėktuvą!

Aš jums papasakosiu trumpą nutikimą, kuris jums padės įsivaizduoti, ką man visa tai reiškia. Tai tikra istorija – viskas joje tikrų tikriausia tiesa. Neilgai trukus po to kai mes su Tipper palikome Baltuosius Rūmus – mes važiavome iš savo namų Nešvilyje į savo ūkelį, esantį 50 mylių į rytus nuo Nešvilio – patys vairavome. Žinau, jums tai skamba lyg menkniekis, bet aš žvilgtelėjau į galinio vaizdo veidrodėlį ir tada man dingtėlėjo. Manęs nesekė apsaugos kolona. Ar kada esate girdėję apie amputuotos galūnės skausmą? Mes važiavome išnuomotu Ford Taurus. Artėjo vakarienės metas, ir mes pradėjome dairytis vietos pavalgyti. Mes važiavome I-40. Pasiekėme 238 išvažiavimą į Libaną, Tenesio Valstijoje. Pasukę ėmėme ieškoti ir radome “Shoney’s” restoraną. Nebrangių šeimyninių restoranų tinklas – tiems, kurie nežinot. Mes užėjome ir prisėdome, ir priėjusi padavėja sukėlė tikrą vėją dėl Tipper. Ji priėmė mūsų užsakymą ir nuėjo prie poros, sėdėjusios prie kito staliuko. Ir ji taip tyliai sušnabždėjo, kad aš turėjau ištempti kaklą, kad išgirsčiau. Ir ji tarė: “Taip, tai buvęs viceprezidentas Alas Goras su žmona Tipper.” O vyriškis atsake: “Argi ne žemai jis nusirito?”

Tokiu nutikimų vis pasitaiko. Tęsiant mano tikrų tikriausią istoriją, jau kitą dieną, aš skridau G-5 į Afriką sakyti kalbos Nigerijoje, Lagoso mieste, energetikos tema. Ir savo kalbą aš pradėjau papasakodamas nutikimą, įvykusį praeitą dieną Nešvilyje. Ir aš papasakojau daugmaž tą pačią istoriją, kuria ką tik pasidalijau su jumis. Tipper ir aš patys vairavome, “Shoney’s” – nebrangių restoranų tinklas, ką pasakė vyriškis – ir jie juokėsi. Aš pasakiau kalbą, tada grįžau į oro uosta skristi namo. Užmigau lėktuve ir pabudau tik vidurnaktį, kai nusileidome Azorų salose pasipildyti degalų. Aš atsibudau, jie atidarė duris, ir aš išėjau pakvėpuoti grynu oru. Aš apsidairiau, ir pamačiau pakilimo takeliu bėgantį vyrą. Jis mosikavo popieriaus lapu ir rėkė. “Skambinkit į Vašingtoną! Skambinkit į Vašingtoną!” Ir aš sau pamaniau – “vidurnaktis, Atlanto vidurys, ir kas negero galėjo nutikti Vašingtone?” Ir tada prisiminiau, jog daugybė negerų dalykų galėjo nutikti.

Bet pasirodė, kad mano komanda labai supyko, nes viena Nigerijos žiniasklaidos bendrovė jau parašė straipsnį apie mano kalbą. Straipsnis jau buvo išspausdintas įvairiuose JAV miestuose, netgi Monterėjuje, aš patikrinau. Taigi straipsnyje buvo rašoma: “Buvęs viceprezidentas Alas Goras vakar Nigerijoje pranešė: ‘Mano žmona Tipper ir aš atidarėme nebrangų šeimyninį restoraną “Shoney’s” ir jame patys dirbame.” Nespėjau net nusileisti ant JAV žemelės, o Davidas Letermanas ir Jay Leno jau prikūrė juokelių apie mane – viename jų aš dėviu aukštą, baltą virėjo kepurę, o Tipper sako: “Dar vieną mėsainį su bulvytėmis!” Po trijų dienų aš gavau ilgą, gražų, ranka rašytą laišką nuo savo draugo ir partnerio ir bendradarbio Bilo Klintono, kuriame jis rašo: “Sveikinu su nauju restoranu, Alai!” Mes mėgstame atšvęsti vienas kito sėkmę gyvenime.

Taigi mano planas buvo kalbėti apie informacinę ekologiją. Bet pagalvojau, kad kadangi aš planuoju dar ne kartą gyvenime grįžti į TED, tai galbūt apie tai pakalbėsiu kitą kartą.

Norėčiau susitelkti ties tuo, apie ką daugelis jūsų prašė manęs papasakoti daugiau. Ką jūs galite padaryti dėl klimato krizės? Taigi pradėsiu – Norėčiau parodyti jums keletą naujų nuotraukų, ir plačiau aptarti keturias ar penkias iš jų. Štai mano skaidrės. Aš jas atnaujinu kiekvieną kartą rodydamas. Aš pridedu naujų nuotraukų, nes kaskart vis daugiau sužinau. Tai lyg kriauklių rinkimas pajūryje. Kaskart po potvynio ir atoslūgio vėl galima rasti naujų kriauklių. Tik per paskutines dvi paras mes gavome naujausius sausio mėnesio temperatūros rodiklius. Jie apima tik JAV. Istorinis sausio temperatūros vidurkis yra 31 laipsnis [Farenheito]. Praeitą mėnesį buvo 39,5 laipsniai.

Žinau, jūs laukiate daugiau blogų žinių apie aplinką – juokauju – bet šias skaidres jau rodžiau anksčiau, ir tada eisiu prie naujos medžiagos apie tai, ką jūs galite padaryti. Bet prieš tai norėčiau detaliau aptarti šias skaidres. Visų pirma, štai koks planuojamas JAV įnašas į pasaulinį atšilimą, jeigu mes ir toliau nieko nekeisime. Elektros ir kitų energijos šaltinių vartojimo efektyvumas yra lengvai pasiekiamas. Produktyvumas ir taupymas: tai ne kaštai, tai pelnas. Ženklas klaidingas. Tai ne minusas, o pliusas. Tai investicijos, kurios pačios už save susimoka. Bet jos taip pat gali pakeisti mūsų trajektoriją.Automobiliai ir sunkvežimiai – apie tai jau kalbėjau savo pristatyme, bet noriu dar kartą pabrėžti. Tai lengvas, gerai matomas taikinys, koks ir turėtų būti, bet daugiau visuotinį atšilimą lemiančios taršos gauname iš pastatų nei iš automobilių ir sunkvežimių. Automobiliai ir sunkvežimiai užima svarbią vietą, ir mes turime žemiausius standartus pasaulyje, taigi būtina jų imtis. Deja, tai tik viena problemos dalis. Kitų transporto priemonių našumas yra toks pats svarbus kaip ir automobilių bei sunkvežimių! Atsinaujinantys ištekliai dabartinėmis technologijos našumo sąlygomis gali padaryti štai tokį skirtumą ir dėl Vinod, ir John Doerr, ir kitų, daugelio esančių čia – daugybės tuo užsiimančių žmonių – ši skiltis augs daug greičiau nei šiandieninė projekcija tai rodo. Anglies dvideginio sugavimas ir saugojimas (CCS) greičiausia taps svarbiausia technologija, kuri mus įgalins toliau saugiai naudoti tradicinį iškastinį kurą. Bet mes to dar nepasiekėme.

Taigi ką jūs galėtume daryti dabar? Mažinti anglies dvideginio išmetimą savo namuose. Dauguma šių sąnaudų taip pat yra pelningos. Izoliacija, geresnis dizainas, kiek įmanoma dažniau naudojama “žalia” energija. Aš paminėjau automobilius – nusipirkite hibridą. Naudokitės metro. Susigalvokite kitų, dar geresnių, būdų. Tai svarbu.

Būkite “žalias” vartotojas. Pirkdami visada galite rinktis tarp daiktų, kurie daro didelę įtaką ar gerokai mažesnę įtaką pasaulinei klimato krizei. Pasvarstykite. Jūs galite nuspręsti gyventi visai neišmesdami anglies dvideginio. Tų, kurie nusimanote rinkodaros ir prekinių ženklų kūrimo srityje, mielai paklausčiau patarimo ir pagalbos kaip šitai perteikti, kad tai suprastų kuo daugiau žmonių. Tai paprasčiau, nei jums atrodo. Tikrai. Daugelis mūsų čia jau priėmė tą sprendimą, ir tai iš tiesų buvo labai paprasta. Sumažinkite savo anglies dvideginio išmetimą pasirinkdami tinkamus produktus, o likutį padenkite pirkdami anglies dvideginio kvotas.

Toliau, apsvarstykite galimybę paversti savo verslą tokiu, kuris neišmeta CO2. Vėlgi, kai kurie iš mūsų tai jau daro, ir tai nėra taip sunku, kaip atrodo. Įtraukite klimato sprendimus į visas savo inovacijas, nesvarbu, ar jūs priklausote technologijų, ar pramogų, ar dizaino ir architektūros bendruomenei. Investuokite atsakingai. Majora jau tai minėjo. Jei investuojate pinigus per vadybininkus, kuriems yra atlyginama atsižvelgiant į jų metinius darbo rezultatus, tai niekada nesiskųskite dėl ketvirčių rezultatų. Laikui bėgant, žmonės dirba tai, už ką jiems mokama. Ir jeigu jie skaičiuos, kiek jiems bus atlyginta už trumpalaikį investavimą, jūs taip pat gausit trumpalaikius sprendimus. Dar labai daug galima apie tai kalbėti.

Tapkite pokyčių įdiegėjais. Mokykite kitus, mokykitės patys, kalbėkite apie tai. Pasirodys filmas – filmas yra prieš porą dienų parodytų skaidrių video versija, tik jis gerokai įdomesnis. Šis filmas pasirodys gegužę. Dauguma jūsų turi galimybę pasirūpinti, kad kuo daugiau žmonių jį pamatytų. Galbūt nusiųskite tinkamą žmogų į Nešvilį. Ir aš asmeniškai apmokysiu žmones pristatyti šias skaidres, kurios bus perdarytos ir kai kurie asmeniniai pasakojimai bus perteikti bendresniu būdu, nes tai ne tik skaidrės, daug svarbiau tai, ką jos reiškia, jų tarpusavio sąsaja. Taigi šią vasarą aš vesiu kursus grupei žmonių, kurie buvo išrinkti tam, kad vėliau vestų šią paskaitą didelėms auditorijoms visoje šalyje. Be to, mes kas savaitę atnaujinsime skaidres taip užtikrindami informacijos aktualumą. Dirbsime su Lariu Lesigu ir proceso eigoje įdiegsime įrankius su riboto naudojimo autorinėmis teisėmis, kurie įgalins jaunus žmones pertvarkyti pristatymą savais būdais.

Ir iš kur kilo idėja, kad mums reikia laikytis atokiau nuo politikos? Tai nereiškia, kad jei jūs esate respublikonas, aš bandau jus įtikinti tapti demokratu. Respublikonų irgi reikia. Tai buvo abiejų partijų problema, ir aš žinau, kad šioje grupėje taip tebėra. Tapkite politiškai aktyvūs. Padarykite, kad mūsų demokratija gyvuotų taip, kaip ir turėtų. Remkite taršos kvotų įdiegimą anglies dvideginiui, visuotinio atšilimo taršai, ir jų pardavimą. Štai kodėl: tol, kol JAV nedalyvauja pasaulinėje sistemoje, tai nėra uždara sistema. Kuomet sistema taps uždara, dalyvaujant JAV, tuomet kiekvienas, kuris yra direktorių taryboje – kiek iš jūsų esate įmonės direktorių tarybos nariai? Taigi kuomet sistema taps uždara, jūs būsite teisiškai atsakingi, jeigu nespausite generalinio direktoriaus siekti maksimalių pajamų mažinant ir parduodant anglies dvideginio emisijas, kurių buvo galima išvengti. Ši rinka išspręs problemą, jei mes tai įvykdysime. Prisidėkite prie pavasarinės visuotinio įtikinėjimo kampanijos. Mes turime pakeisti amerikiečių mąstymą. Nes šiuo metu politikai neturi leidimo daryti tai, kas turi būti padaryta.

Mūsų modernioje valstybėje logika ir išmintis nebeaprėpia turto ir valdžios, kaip kad anksčiau. Dabar tai besikartojančios kontraversiškos, 30 sekundžių, 28 sekundžių televizijos reklamos. Mums reikia nupirkti daug tokių reklamų. Pakeiskime pasaulinio atšilimo prekinį ženklą, kaip daugelis jūsų jau siūlė. Man patinka klimato kaitos krizė, vietoj klimato žlugimo, bet, vėlgi, tie iš jūsų, kurie nusimanote prekinių ženklų kūrime, man reikia jūsų pagalbos. Vienas mokslininkas man prasitarė, kad dabar yra tiriama ar kombinacija tarp nykščio ir neokortekso (naujosios smegenų žievės) egzistuoja. Tai tikra tiesa. Aš apie tai jau kalbėjau, bet vėlgi pasikartosiu: tai ne politine problema. Čia esantiems respublikonams – tai neturėtu būti vienos partijos reikalas. Jūs turite daugiau įtakos, nei kai kurie iš mūsų demokratų. Tai galimybė. Ne tik šitai, bet visų idėjų sujungimas, padarant jas rišliomis. Mes esame vieningi. Labai ačiū. Aš labai dėkingas.

(via)

Alas Goras apie tai, kaip sustabdyti klimato kaitos krizę
5 (100%) 1 žm. balsavo

Rašyti komentarą