Dėmių valymas iš drabužių, avalynės, kilimo ir baldų

Dėmių valymas iš drabužių, avalynės, kilimo ir baldų

Gyvenime būna visko ir ant mūsų drabužių, avalynės, kilimo ir baldų gali patekti rašalai, kava, alus, vynas ir t.t. Visi šie skysčiai palieka dėmes, kurias norisi kuo greičiau išvalyti, ypač jei drabužiai ar baldai buvo ką tik nupirkti. Šiame straipsnyje surinkta informacija padės jums išvalyti bet kokias dėmes.

Iš pradžių reikia nustatyti dėl ko atsirado dėmė ir kada tai įvyko. Daugumą ką tik atsiradusių dėmių galima išvalyti tiesiog išplovus su muilu, soda ar kitomis valymo priemonėmis. Bet kokiu atveju, iš pradžių rekomenduoju išbandyti valymo priemonę kitoje drabužių pusėje ir įsitikinti, kad nuo jos neišbluks drabužių spalvos. Būtinai atkreipkite dėmesį į skalbimo ženklus drabužių etiketėse.

Prieš valant dėmę, nuo jos reikia pašalinti dulkes, iš pradžių su sausu, o po to ir su šlapiu šepetėliu. Valyti dėmes reikia pradedant nuo kraštų ir palaipsniui pereinant prie vidurio. Kitu atveju dėmė gali tik padidėti.

Taip pat reikia nepamiršti, kad nuo spirito ir rūgščių gali išblukti kai kurios spalvos, acetonas ir actas gali sugadinti dirbtinio šilko audinius, o chloras – medvilnę.

Dėmių valymas iš drabužių ir avalynės

Yra 3 būdai išvalyti vyno dėmes:

 1. Padėkite purvinus drabužius į karštą vandenį, palaikyti 30 minučių ir išskalbkite su muilu.
 2. Patrinkite vyno dėmę vandenilio peroksido ir vandens tirpalu (1 šaukštelis vandenilio peroksido ant stiklinės vandens) ir išskalaukite šaltame vandenyje. Šis būdas tinka tik baltiems drabužiams.
 3. Užberkite druskos ant šviežios vyno dėmės, o po 30 minučių išskalbkite su karštu muiluotu vandeniu.

Situacijos būna įvairios ir kartais ant drabužių lieka dėmės nuo lūpų dažų. Išvalyti jas galima keliais būdais:

 • Jeigu drabužiai yra balti, tai dėmes galima apdoroti su vandenilio peroksidu, o vėliau skalbti muiluotame vandenyje, kol dėmė išnyks.
 • Jeigu drabužiai spalvoti, pasinaudokite terpentinu arba eteriu. Jeigu nepadės, iš abiejų audinio pusių padėkite po servetėlę ir užberkite talko miltelių. Tada išlyginkite audinį lygintuvu.
 • Jeigu jūsų drabužiai pagaminti iš medvilnės arba šilko – patrinkite išteptą vietą spirite pamirkytu vatos gabaliuku.

O dažniausiai ant drabužių atsiranda riebalų dėmės. Jų galima atsikratyti šiais būdais:

Riebalų dėmės ant drabužių
Riebalų dėmių valymas iš drabužių
 • Riebalų dėmes iš drabužių galima pašalinti su benzinu, terpentinu arba acetonu. Sudrėkinkite dėmę viena iš šių priemonių, uždėkite ant viršaus servetėlę ir prispauskite šiltu lygintuvu.
 • Jeigu sutepėt drabužius, kuriuos negalima skalbti, padėkite po jais švarų baltą audinį. Užberkite ant dėmės karštą bulvių krakmolą, palaukite 30 minučių ir pašalinkite jį. Kartokite šiuos veiksmus, kol dėmė visiškai neišnyks.
 • Norint pašalinti dėmes iš spalvotos avalynės, pasinaudokite svogūnų sulčiu. Dėmes iš odinių batų galima išvalyti sodos tirpale (10 gramų sodos ant pusės stiklinės vandens) pamirkytu vatos gabaliuku.

Visi tėvai puikiai žino, kaip sunku išvalyti žolės dėmes iš vaikiškų rūbų. Greitai pašalinti žolės dėmes galima tokiu būdu:

 • Sumaišykite 1 litrą vandens ir 1 šaukštą amoniako. Sudrėkinkite dėmę gautu tirpalu ir šiek tiek patrinkite su servetėle arba su kempine.

Uogų dėmes iš drabužių galima išvalyti dviem būdais:

 • Pamirkikyte vatos gabaliuką acte ir sudrėkinkite juo dėmę. Vėliau praskalaukite šaltame vandenyje.
 • Šviežią uogų dėmę užberkite druska, vėliau užpilkite dėmę karštu vandeniu.

Norint atsikratyti kraujo dėmių, reikia sutepti purviną vietą amoniaku ir palikti taip 10-15 minučių. Jeigu dėmė neišnyko, išskalbkite drabužius su muilu.

Šokolado dėmes galima išvalyti šiais būdais:

 • Šviežią dėmę reikia užberti druska ir pamirkyti šiltame vandenyje.
 • Seną šokolado dėmę galima išvalyti su šiltu amoniaku arba acto ir spirito tirpalu (1:1).

Dėmės nuo prakaito gali būti pašalinti tokiais būdais:

 • Sumaišykite 1 šaukštą indų ploviklio, 3-4 šaukštus vandenilio peroksido ir 2 šaukštus sodos. Gautu mišiniu sutepkite purviną vietą, šiek tiek palaukite ir praskalaukite.
 • Taip pat, prakaito dėmių galima atsikratyti su acto ir karšto vandens tirpalu.

Anksčiau jau rašiau apie tai, kaip panaikinti palėsį iš drabužių.

Dėmių valymas iš kilimo

Dėmių valymas nuo kilimo
Įvairių dėmių valymas iš kilimo
 • Kavos ir arbatos dėmes iš kilimo galima išvalyti su glicerinu ir vandeniu (vienas šaukštas glicerino ant litro vandens).
 • Dėmes iš medvilninių kilimų reikia valyti su acto ir spirito tirpalu (1:1). Kilimus iš dirbtinių pluoštų galima išvalyti su šaltu vandeniu.
 • Jeigu išpylėte alų ant kilimo, sudrėkinkite dėmę šiltu vandeniu su muilu. Vėliau nuplaukite tą vietą šilto vandens ir acto tirpalu (1 šaukštelis acto ant litro vandens).
 • Raudono vyno dėmes iš kilimo galima pašalinti šalto vandens ir amoniako tirpalu.
 • Senas dėmes nuo rašalų galima išvalyti su acto ir spirito arba su citrinų sulčių ir citrinų rūgšties tirpalu. Vėliau išplaukite vietą kur buvo dėmė muiluotu vandeniu ir išdžiovinkite.
 • Šviežias dėmes galima išvalyti karštame piene pamirkytu šepetėliu.

Dėmių valymas nuo baldų

 • Jeigu ant šviesių baldų pateko rašalai, dėmę galima išvalyti tiesiog patrinant ją paprastu pieštukiniu trintuku.
 • Riebalų dėmes iš parketo galima išvalyti su skalbimo miltelių ir šilto vandens mišiniu. Įtrinkite mišinį į dėmę ir palikite nakčiai. Iš ryto išplaukite šią vietą šiltu vandeniu.

Žinote daugiau dėmių valymo būdų? Dalinkitės savo patirtimi komentaruose!

Įvertinimai
( Įvertinimų dar nėra )
Autorius Darius Darko
Darius Darko/ straipsnio autorius

Daugiau nei 10 metų rašau straipsnius įvairiomis temomis.

Patiko straipsnis? Pasidalink su draugais:
Parašykite komentarą

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: