Hans Rosling ir magiška skalbimo mašina

Hans Rosling

Hans Rosling TED lekcijoje pasakoja apie tai, kodėl jis laiko skalbimo mašiną svarbiausiu industrinės revoliucijos išradimu.

Lekcijos įrašas yra su lietuviškais subtitrais. Taip pat, po video pateikiama lekcijos transkripcija.

 

Man tebuvo ketveri, kai pamačiau savo motiną kraunant skalbinius į skalbimo mašiną. Pirmą kartą savo gyvenime. Tai buvo didi diena mano motinai. Mano motina ir tėvas taupė metų metus, kad galėtų nusipirkti tą mašiną. Ir dieną, kai ji turėjo būti panaudota pirmą kartą, netgi mano močiutė buvo pakviesta pažiūrėti tos mašinos. Ir močiutė buvo netgi labiau susijaudinusi. Visą savo gyvenimą ji kaitino vandenį ant malkų ir turėjo rankomis skalbti skalbinius septyniems vaikams. Ir dabar ji atėjo pažiūrėti kaip visą tą darbą atlieka elektra.

Mano motina atsargiai atidarė dureles ir sudėjo skalbinius į mašiną štai taip. Ir tada, kai ji uždarė dureles, močiutė tarė: “Ne, ne, ne, ne. Leisk man paspausti mygtuką.” Ir močiutė paspaudė mygtuką ir tada ištarė: “O, fantastika. Aš noriu tai pamatyti. Paduokite man kėdę. Paduokite man kėdę. Aš noriu tai matyti.” Ji prisėdo priešais mašiną ir žiūrėjo ištisą skalbimo programą. Ji buvo pavergta. Mano močiutei skalbimo mašina buvo stebuklas.

Aktualu: Kaip išsirinkti skalbimo mašiną ir neapsirikti

Šiandien, Švedijoje ir kitose turtingose valstybėse žmonės naudoja daugybę skirtingų mašinų. Pažiūrėkite, namai yra pilni mašinų, aš net negaliu visų išvardinti. Ir kai jie nori keliauti, jie taip pat naudoja skraidymo mašinas, kurios gali juos nuskraidinti į tolimas vietas. Bet pasaulyje vis dar yra tiek daug žmonių, kurie vis dar šildo vandenį ant ugnies ir gamina maistą ant ugnies. Kartais jiems net neužtenka maisto. Ir jie gyvena žemiau skurdo ribos. Pasaulyje yra du milijardai žmonių, kurie pragyvena už mažiau nei du dolerius per dieną. Ir turtingiausi žmonės čia – iš viso vienas milijardas žmonių – jie gyvena virš, kaip aš vadinu, oro linijos, nes jie vartojimui išleidžia daugiau nei 80 dolerių per dieną.

Bet tai tik vienas, du, trys milijardai žmonių ir aišku pasaulyje yra septyni milijardai žmonių, taigi dar privalo būti vienas, du, trys, keturi milijardai žmonių, kurie gyvena tarp skurdo ir oro linijos. Jie turi elektrą, bet klausimas yra, kiek jie turi skalbimo mašinų? Aš kruopščiai išnagrinėjau rinkos duomenis ir atradau, kad išties skalbimo mašina prasiskverbė ir žemiau oro linijos, tad šiandien kažkur pasaulyje yra dar vienas milijardas žmonių, kurie gyvena virš skalbimo linijos. (Juokas) Ir jie išleidžia daugiau nei 40 dolerių per dieną. Taigi du milijardai žmonių turi prieigą prie skalbimo mašinų.

O likę penki milijardai, kaip jie skalbia? Arba, tiksliau tariant, kaip didžioji dauguma pasaulio moterų skalbia? Nes skalbimas moterims yra vis dar sunkus darbas. Jie skalbia šitaip: rankomis. Tai sunkus, daug laiko atimantis darbas, kurį jos turi atlikti valandų valandas kiekvieną savaitę. O kartais jos netgi turi atsinešti vandens iš labai toli, kad galėtų skalbti skalbinius namie. Arba joms reikia nešti skalbinius toli iki upės. Ir jos nori skalbimo mašinos. Jos nenori praleisti tokią didžiulę dalį savo gyvenimo darydamos šį sunkų ir palyginti mažo produktyvumo darbą. Ir jų noras visiškai nesiskiria nuo mano močiutės noro. Pažiūrėkite, Švedijoje prieš dvi kartas vanduo buvo nešamas iš upės, šildomas ant ugnies ir skalbiama štai taip. Jos lygiai taip pat nori skalbimo mašinos.

Aktualu: Kaip išvalyti skalbimo mašiną greitai ir be vargo

Bet kai aš dėstytojauju apie aplinką susirūpinusiems studentams, jie man sako: “Ne, nevisi pasaulyje privalo turėti automobilius ir skalbimo mašinas”. Kaip mes tai galime pasakyti moteriškei, kad ji negali turėti skalbimo mašinos? Taigi aš savo studentų paklausiu, aš klausiu jau dvejus metus to paties: “Kiek iš jūsų nesinaudojate automobiliu?” Ir kai kurie iš jų išdidžiai pakelia ranką ir taria: “Aš nesinaudoju automobiliu”. Tačiau tuomet aš paklausiu tikrai sudėtingo klausimo: “Kiek iš jūsų rankomis skalbiate savo džinsus ir patalynę?” Ir nei vienas nepakėlė rankos. Netgi užkietėję ekologinio judėjimo atstovai naudojasi skalbimo mašinomis.Kaip gali būti, kad tai, ką visi naudoja ir vistiek mano, kad kiti to nesustabdys; kas čia tokio ypatingo? Aš turėjau atlikti analizę apie energijos sunaudojimą pasaulyje. Tai štai. Pažiūrėkite čia, matote septynis milijardus žmonių: oro žmonės, skalbimo žmonės, lemputės žmonės ir ugnies žmonės. Vienas toks vienetas yra iškastinio kuro energijos vienetas – nafta, anglis ir dujos. Tai didžioji dalis to, kas pasaulyje sudaro elektrą ir energiją. Tai čia yra 12 vienetų sunaudojamų visame pasaulyje, ir turtingiausieji milijardas žmonių sunaudoja šešis vienetus. Pusė visos energijos yra sunaudojama vienos septintosios pasaulio populiacijos. Ir štai šie, turintys skalbimo mašinas, bet ne namus, pilnus visokiausių mašinų, jie sunaudoja du vienetus. Ši grupė sunaudoja tris, kiekvienas po vieną. Ir jie taip pat turi elektrą. Ir štai ten jie net kiekvienas nesunaudoja vieno vieneto. Iš viso 12.

Bet pagrindinis apie aplinką susirūpinusių studentų rūpestis – ir jie yra teisūs – yra ateitis. Kokios yra tendencijos? Jeigu pratęsime tendencijas, be jokios tikros, pažangios analizės, iki 2050 yra du dalykai, kurie gali padidinti energijos sunaudojimą. Pirmas, populiacijos augimas. Antras, ekonominis augimas. Populiacijos augimas daugiausiai vystysis tarp skurdžiausių žmonių, nes jie turi aukštą vaikų mirštamumą ir viena moteris turi daug vaikų. Bet tai energijos suvartojimo labai nepakeis.

Kas nutiks, tai būtent ekonominis augimas. Geriausi iš kylančios ekonomikos – vadinu juos Naujaisiais Rytais – jie peršoks oro liniją. jie sakys “Ooop” . Ir jie pradės sunaudoti tiek pat kiek Senieji Vakarai jau seniai sunaudoja. Ir šie žmonės, jie nori skalbimo mašinos. Aš jums sakau. Jie čia atsiras. Ir jų energijos suvartojimas padvigubės. Ir mes tikimės, kad neturtingi žmonės pateks į elektrinės šviesos skyrių. Ir jie sukurs dviejų vaikų šeimą nestabdydami populiacijos augimo. Bet bendras energijos suvartojimas padidės iki 22 vienetų. Ir iš šių 22 vienetų didžiąją dalį vistiek sunaudoja turtingiausi žmonės. Taigi ką reikia daryti? Nes rizika, didelė klimato kaitos tikimybė yra tikra. Tai tikra. Aišku jie turi stengtis naudoti energiją efektyviau. Jiems kažkaip reikia pakeisti elgseną. Jiems taip pat reikia pradėti gaminti ekologišką energiją, žymiai daugiau ekologiškos energijos. Bet kol jie turi vis dar tokį patį energijos suvartojimo lygį vienam žmogui, jiems nereikėtų duoti patarimų kitiems – ką daryti ir ko nedaryti. (Plojimai) Čia, per visus mes galime gauti daugiau ekologiškos energijos.

Aktualu: Pelėsis skalbimo mašinoje: kodėl atsiranda ir kaip atsikratyti

Mes tikimės, kad štai kaip viskas nutiks. Tai tikras ateities išbandymas. Bet aš jums galiu užtikrinti, kad ši moteriškė Rio lūšnyne, ji nori skalbimo mašinos. Ji labai patenkinta energijos ministre, kuri suteikė elektrą visiems. Tokia patenkinta, kad netgi už ją balsavo. Ir Dilma Rousseff tapo, prezidentė, išrinkta vienos didžiausių demokratijų pasaulyje – ji nuo energijos ministrės pakilo iki prezidentės. Jeigu turite demokratiją, žmonės balsuos už skalbimo mašinas. Žmonės jas myli.

Ir kokia gi jų magija? Mano motina paaiškino šios mašinos magiją pačią pirmą dieną. Ji pasakė: “Dabar, Hansai, mes sudėjome skalbinius, o mašina viską padarys už mus. Ir dabar mes galime eiti į biblioteką.” Nes čia ir yra magija: jūs sudedate skalbinius ir ką jūs gaunate iš mašinos? Jūs gaunate knygas, knygas vaikams. Ir motina turėjo laiko man paskaityti. Jai tai labai patiko. Čia aš ir pradėjau savo profesoriaus karjerą, kai mano mama turėjo laiko man paskaityti. Ir ji taip pat įsigijo knygų sau. Ji sugebėjo mokytis anglų kalbos ir išmoko ją kaip antrą kalbą. Ji skaitė tiek daug romanų, tiek daug skirtingų romanų. Ir mes labai, labai mylėjome šią mašiną.

Ir ką mes su motina sakėme: “Ačiū tau, industrializacija. Ačiū tau, plieno gamykla. Ačiū tau, elektrine. Ačiū tau, cheminio perdirbimo pramone, ačiū jums, kad suteikėte mums laiko skaityti knygas”.

(via)

Hans Rosling ir magiška skalbimo mašina
5 (100%) 1 žm. balsavo

Rašyti komentarą