Siūlau jums paskaityti vieno verslininko pasakojimą apie tai, ką iš tikrųjų reiškia turėti verslą. Jokių rožinių akinių, tik tiesa. Jeigu jūs žiūrite į Twitter ir Facebook įkūrėjus ir įsivaizduojate save jų vietoje – jūsų galvoje per daug romantikos, kurios realiame gyvenime beveik nėra.
Tai sunkus darbas. Kai verslas tampa sėkmingu, visi žiūri į jį, bet nemato mėnesių ar net metų įdėto sunkaus darbo, nemato kitų projektų, kurie baigėsi nesėkme.
Niklas Zennstrom, Skype įkūrėjas
Dažnas, pamatęs gatvėje pravažiuojantį prabangų automobilį, pagalvoja kas būtų, jeigu už jo vairo sėdėtų jis. Pagalvoja, kad jeigu jam pasitaikytų bent menka proga sukurti verslą ir uždirbti pinigus šiam automobiliui, jis ja būtinai pasinaudotų. Bet ar tikrai pasinaudotų? Ir ar tikrai šis automobilis to vertas? Viskas gyvenime turi savo kainą. Klausimas tik tame, ar jūs pasiruošę tą kainą mokėti? Ar esate pasiruošę iškeisti savo laiką į miglotas verslininkystės perspektyvas?
Mano manymu, užsiiminėti verslu bei gauti iš jo pajamas ir pasitenkinimą gali bet kas. Tačiau iš savo patirties žinau, kaip sunku yra išeiti iš gero darbo tarptautinėje įmonėje (dirbau KPMG, ADIDAS, WEATHERFORD) ir pasukti nuosavo verslo link, ypač kai neturi pakankamai pinigų net startiniam kapitalui.
Noriu papasakoti jums, ką reikės paaukoti dėl migloto verslininko kelio.
Pirmas normalus pelnas tik po 2-3 metų
Atradau taisyklę, kurią pavadinau „24+ mėnesiai”. Iš savo patirties daugybėje projektų supratau, kad tam, kad jaunas verslas pradėtų duoti normalų pelną, reikia atkakliai dirbt prie jo bent du metus ir skirt 3/4 savo laiko tik jam. Be abejo, pelną galima gaut anksčiau, tačiau aš kalbu apie santykinai stabilų verslą, turintį nuolatinius klientus ir prognozuojamą pelną.
Jokių išeiginių
Jeigu planuojate atidaryti savo verslą su tikslu mažiau dirbti, tai aš jus nuvysiu – 10 iš 10 sėkmingų verslininkų, kurie pradėjo nuo nulio, dirba po 70+ valandų per savaitę. Per pirmus mano pagrindinio projekto gyvavimo metus turėjau keltis 6 ryto ir gultis 12 nakties. Nors, tiesa pasakius, vienintelis skirtumas tarp savo verslo ir darbo tarptautinėje korporacijoje tas, kad laikas bėgo nepastebimai ir aš buvai visiškai atsidavęs darbui.
Aplinkinių supratimas
Labai gerai, jeigu jūsų aplinkiniai jus palaiko, tačiau dažniausiai liksite nesuprastas. Anksčiau, kai gaudavau atlyginimą du kartus per mėnesį, buvau apdraustas ir dar turėjau aiškias karjeros galimybes – mane mylėjo ir vertino. Bet kai aš supratau, kad nuosavame versle galiu pasiekt daugiau ir realizuoti save ir žengiau konkrečius pirmus žingsnius, mano draugai-bendradarbiai nustojo man skambint, kad „netrukdyti” man. Dauguma žmonių iš mano aplinkos pagalvojo, kad esu per silpnas dirbti tarptautinėje korporacijoje. Nepaisant to, kad praėjo jau keli metai ir mano verslas tapo stabiliu bei sėkmingu, aš vengiu kontaktų su buvusiais bendradarbiais, nes jie taip ir nesuprato, kam man buvo reikalingas nuosavas verslas, ir tikriausiai, taip niekada ir nesupras.
Apie atostogas teks pamiršt bent keliems metams
Mane nenustoja stebinti žmonės, sakantys kad jie atidarys nuosavą verslą, ras tinkamus darbuotojus į vadovaujamas pareigas ir nieko neveiks, stebėdami kaip viskas sėkmingai veikia be jų. Tai mitas. Tokių žmonių motyvacija kurti nuosavą verslą yra ne savęs realizavimas, o kažkas kito. Verslas kaip vaikas reikalauja pastovaus dėmesio ir rūpesčio. Galite pamiršti apie atostogas 4-5 metams. Net jeigu ir pavyks kur nors išsprukti – jūs pastoviai laikysite telefoną šalia savęs, tikrinsite elektroninį paštą bei įmonės puslapius socialiniuose tinkluose. Pavyzdžiui, aš iki šiol negaliu išmokti visiškai pamiršt apie verslą. Neseniai atostogavau ir pastebėjau, kad visą laiką susirašinėju su partneriais ir klientais per Skype, pamiršęs dėl ko čia atvykau.
Daugelio pirkinių bei nuosavo buto teks atsisakyt
Norite nusipirkt naują automobilį ar naujus baldus? Man atrodo, kad labai greitai apie tai pamiršite, nes atsiras fantastiškas pasiūlymas dėl reklamos, pigiai nusipirkt reikiamų prekių ar pasamdyti labai gerą specialistą. Būtent tokiais momentais aš pradedu suvokti tikrą pinigų reikšmę. Pasikeitė mano mąstymo būdas: pinigai turi daryti pinigus. Dabar, prieš pirkdamas kokį nors daiktą, ilgai galvoju kokią naudą jis man atneš perspektyvoje.
Galbūt, jūs prarasite būtą
Prieš porą metų buvo toks laikotarpis, kai perspektyvą prarasti šeimos būtą man buvo labai reali. Man grasino, nuolat skambinėjo, reikalaudami grąžinti skolą. Stresas lydėjo mane 24 valandas per parą. Tačiau aš vis tiek tikėjau, kad mano verslas yra perspektyvus ir atneš pelną. Dabar, kai aš atsiskaičiau su kreditoriais ir mano verslas neša man stabilias pajamas, aš supratau, kad nepradėsiu jokio naujo projekto, jeigu netikėsiu to, ką darau. Kaip ir dauguma žmonių, jūs, be abejo, turit daug nuosavo verslo idėjų. Tačiau prieš pradedant jas realizuoti, paklauskite save: ar sutinkate rizikuoti savo namais dėl šios idėjos? Jeigu jūsų atsakymas „NE” – ieškokite kitos idėjos.
Visi sunkumai, apie kuriuos aš rašiau – niekas, palyginus su laisvės jausmu, kuris atsiras sukūrus kažką savo. Šiandien aš su nekantrumu laukiu naujos dienos. Mane supa įdomūs ir protingi žmonės ir aš tiksliai žinau ko noriu. Gyvenime pasiekiau to, ko norėjau ir atsikračiau to, kas neturi reikšmės. Mano kelias į tą laisvę buvo labai sunkus, tačiau jeigu reikėtų jį pakartoti – aš nedvejočiau.
Apie autorių: Kelis metus dirbo tarptautinėse įmonėse (KPMG, ADIDAS, WEATHERFORD). Šiuo metu užsiima verslu internete. Pagrindinė kryptis – online žaidimai. Savo pavyzdžiu rodo aplinkiniams, kad sėkmingu verslininku gali tapti kiekvienas.