Kaip atsikratyti pagirių? Po švenčių šių žinių gali prireikti net tiems, kurie neturi įpročio gerti per daug alkoholio. Nenoriu būti nuobodžiu su patarimu „Gerkite mažiau”, o geriau papasakosiu, kas gali padėti kovoti su pagiriomis.
- Kas yra pagirios?
- Kokie yra pagirių simptomai?
- Kaip pasiruošti vakarėliui, kad po jo nesijaustumėte blogai?
- Kaip gerti ir ką valgyti vakarėlyje?
- Kaip atsikratyti pagirių natūraliais būdais?
- Vaistai nuo pagirių
- Kokie patarimai nuo pagirių tik pakenks?
- Kodėl senstant pagirios darosi vis sunkesnės?
- 6 mitai apie alkoholį (video)
Kas yra pagirios?
Prieš išsiaiškinant, kas padeda nuo pagirių, reikia sužinoti, kas jas sukelia. Kodėl kartais po gero vakarėlio jaučiamės taip siaubingai blogai?
Pagirios – nemaloni fizinė ir psichinė žmogaus būklė. Ji atsiranda praėjus kelioms valandoms po didelio alkoholio kiekio išgėrimo ir trunka nuo vienos iki dviejų dienų. Dideliu kiekiu laikoma daugiau nei viena standartinė gėrimo porcija moterims ir dvi – vyrams.
Pagirias galima išgydyti tik atsisakius alkoholio, visi kiti patarimai tik padeda sušvelninti simptomus.
Organizmui kenkia ne tiek pats alkoholis, kurio sudėtyje yra etanolio, kiek tai, kuo šis junginys virsta žmogaus organizme. Pirmiausia etanolis virsta acetaldehidu, kuris yra nuodingas. Tada acetaldehidas, veikiant fermentams, virsta acto rūgštimi. Ji yra nekenksminga ir geba įsijungti į organizmo darbo procesus bei pasišalinti su vandeniu ir anglies dioksidu.
Sveikoms kepenims reikia nuo 1 iki 3 valandų, kad perdirbtų taurę vyno, skardinę alaus ar stikliuką degtinės. Toks kiekis gali neturėti įtakos jūsų savijautai ryte. Tačiau jei jūsų organizmas blogai perdirba alkoholį, pagirių išvengti bus sunkiau.
Kai kraujyje yra per daug alkoholio, fermentai nesugeba acetaldehido paversti acto rūgštimi ir jis kaupiasi kepenyse. O organizmas nežino, kaip susidoroti su tokiu kiekiu nuodų. Jis nori bet kokiomis priemonėmis pašalinti alkoholį, ir dėl to jaučiame pagirias.
Kokie yra pagirių simptomai?
Nemalonūs pojūčiai paprastai pasireiškia praėjus kelioms valandoms po išgėrimo – kaip tik tada, kai etanolio koncentracija kraujyje pasiekia nulį. Alkoholis tarsi Pelenės burtai išsisklaido, ir jūs pabundate namuose su pirmaisiais pagirių požymiais.
Jei paklaust 10 žmonių, kaip jie jaučiasi po alkoholio vartojimo, tikriausiai išgirsite 10 skirtingų atsakymų. Kenčia visi organai: smegenys, virškinimo organai, širdis ir kraujagyslės. Kartais skauda ir sielą – žmogus būna neramus, liūdnas arba abejingas.
Štai pagrindiniai pagirių simptomai:
- Galvos skausmai. Dėl alkoholio smegenų kraujagyslės išsiplečia ir jose atsiranda uždegimai. Stiprėja pulsavimas, kurį jaučiate, kai kamuoja pagirios.
- Miego sutrikimai. Bendrai paėmus, alkoholis atpalaiduoja ir priverčia greitai užmigti, tačiau nukenčia miego kokybė. Išgėrus alkoholio, miegas būna trumpas ir nepastovus, o pabudus sunku suprasti, diena dabar, ar naktis. Taip alkoholis veikia miegą ir budrumą reguliuojančius hormonus – melatoniną ir kortizolį.
- Dehidratacija. Alkoholis skatina šlapimo susidarymą ir išsiskyrimą. Tai žino visi, kuriems teko stovėti ilgose eilėse prie tualeto vakarėliuose ar renginiuose. Išgėrus 120 ml vyno ar kito gėrimo, per valandą susidarys pusė litro ar net litras šlapimo. Dabar suprantama, kodėl ryte jaučiatės taip, lyg per naktį būtumėte gulėję karštoje dykumoje.
- Pykinimas, vėmimas, pilvo skausmai. Alkoholis dirgina skrandį. Skrandyje padidėja druskos rūgšties kiekis, todėl prasideda skrandžio skausmai ir pykinimas.
- Silpnumas. Dėl sumažėjusio gliukozės kiekio jaučiatės netekę energijos ir nuotaikos. Pasirodo, alkoholis netiesiogiai mažina jos gamybą organizme.
Kaip pasiruošti vakarėliui, kad po jo nesijaustumėte blogai?
- Pavalgykite. Jei negerti alkoholio ant tuščio skrandžio, sumažės pykinimo ir vėmimo tikimybė ryte. Jei skrandyje bus maisto, alkoholis ne taip dirgins jo gleivinę.
- Nevartokite jokių vaistų. Dauguma vaistų yra nesuderinami su alkoholiu, o jų derinys gali sukelti nenuspėjamų padarinių. Alkoholis ir antidepresantai, skausmą malšinantys vaistai, vaistai nuo padidėjusio kraujospūdžio ir raminamieji vaistai yra pati blogiausia kombinacija. Kartu jie gali sukelti galvos svaigimą, dažną širdies plakimą, kraujavimą skrandyje, traukulius ir net mirtį.
Kaip gerti ir ką valgyti vakarėlyje?
- Valgykite lengvą, neriebų maistą. Skrandyje turi būti maisto, kad alkoholis nedirgintų gleivinės. Geriant rekomenduojama valgyti sudėtinius angliavandenius, pavyzdžiui, makaronus arba ryžius.
- Rinkitės šviesų negazuotą alkoholį. Tikrai yra didelis skirtumas, ką gerti, kad pagirios nebūtų sunkios. Patariama rinktis šviesius negazuotus alkoholinius gėrimus. Pavyzdžiui, šampane esantys burbuliukai lemia greitesnį apsvaigimą. O tamsus alkoholis turi priedų, dėl kurių pagirios būna ypač nemalonios. Dažniausiai jų yra stipriuosiuose gėrimuose, pavyzdžiui, burbone arba vyne. Tai metanolis, taninai ir t.t. Tikėtina, kad baltasis vynas, degtinė, baltasis romas ir džinas sukels mažesnes pagirias. Tačiau ir čia svarbu žinoti saiką.
- Gerkite daugiau vandens. Taip, teks dažniau bėgti į tualetą. Tačiau verta pasiaukoti, kad pabustumėte kuo žvalesni.
Kaip atsikratyti pagirių natūraliais būdais?
- Saldumynai. Kai kamuoja pagirios, saldumynai gali padėti sumažinti silpnumą. Tačiau nepamirškite, kad dideliais kiekiais pridėtinis cukrus kenkia jūsų sveikatai.
- Daržovių sultinys. Jungtinės Karalystės nacionalinė sveikatos tarnyba mano, kad daržovių sultinys yra geras vitaminų ir mineralų, kurių netekote vartodami alkoholį, šaltinis. Jei jus pykino ar viduriavote, sultinys sugrąžins į organizmą maistingąsias medžiagas. Turint pagirių, geriau neapkrauti skrandžio riebiu maistu, nes nuo jo galima pradėti vemti.
- Vanduo. Kuo dažniau gerkite paprastą vandenį – tai geriausias jūsų draugas dėl dviejų priežasčių. Pirma, jis padeda pašalinti alkoholinės dehidratacijos padarinius ir, antra, priverčia dažniau vaikščioti į tualetą, taip iš organizmo pašalindamas toksiškus alkoholio skilimo produktus.
- Papildykite mikroelementų atsargas. Pavyzdžiui, išgerkite mineralinio vandens arba limonado su citrinos sultimis, žaliosios, mėtų ar ramunėlių arbatos, pomidorų ar apelsinų sulčių, giros, šilto vandens su keliais šaukšteliais medaus arba kokosų vandens.
- Miegas. Labai padeda ilgas ir gilus miegas. Jei jaučiatės taip blogai, kad negalite užmigti, pabandykite palengvinti simptomus anksčiau aprašytais būdais, o tada eikite miegoti.
- Dušas. Tai dar vienas greitas būdas atsikratyti pagirių. Tačiau vien stovėti po šiltu vandeniu nepakanka. Jums reikia kontrastinio dušo, kuris pagerina kraujotaką ir paspartina toksinų šalinimą. Tik nepilkite šalto vandens ant galvos. Jei sergate lėtinėmis širdies ir kraujagyslių ligomis, kontrastinis dušas yra draudžiamas. Vietoj jo galite pagulėti šiltoje vonioje (į vandenį įlašinkite kelis lašus eterinio aliejaus) – tai pagreitins detoksikacijos procesą.
- Daugiau judėjimo. Nereikia eiti į sporto salę, kai kamuoja pagirios – jūsų organizmui ir taip trūksta vandens ir elektrolitų, o po pritūpimų ar atsispaudimų neteksite to, kas dar liko. Kad šiek tiek atsigaivintumėte, geriau pasivaikščiokite aplink namą ir pakvėpuokite grynu oru.
- Masažas. Pasyvi mankšta taip pat pagreitina limfos ir kraujo judėjimą, todėl paprašykite, kad kas nors iš artimųjų lengvai pamasažuotų jus.
Vaistai nuo pagirių
- Antacidiniai vaistai. Tai vaistai, mažinantys druskos rūgšties kiekį skrandyje. Jie vartojami nuo rėmens ir skrandžio skausmų, kurie būna ir per pagirias. Tabletės, milteliai ar geliai su antacidiniais preparatais pašalins šiuos nemalonius simptomus. Taip pat galite gerti vandenį su soda, kuri taip pat yra antacidinė priemonė.
- Skausmą malšinantys ir priešuždegiminiai vaistai. Viena vertus, skausmą malšinančius vaistus, pavyzdžiui, ibuprofeną, patartina vartoti, jei ryte labai skauda galvą. Manoma, kad nedidelis alkoholio kiekis ir tablečių vartojimas nėra labai kenksmingas organizmui, tai yra saugu. Kita vertus, tokie vaistai, kaip paracetamolis, pats savaime dideliais kiekiais gali pakenkti kepenims, o kartu su alkoholiu efektas bus dar stipresnis. Taigi vartokite skausmą malšinančius vaistus nedidelėmis dozėmis ir tik tuo atveju, jei negalite pakęsti skausmo.
Kokie patarimai nuo pagirių tik pakenks?
- Nemažinti laipsnio. Nesvarbu, kokia tvarka geriate alkoholinius gėrimus ir kiek juose laipsnių. Svarbu, kiek iš viso išgersite. Ir kuo didesnis kiekis, tuo sunkesnės pagirios lauks ryte.
- Išgerti šiek tiek alkoholio likus porai valandų iki vakarėlio. Tai mitas. Etanolio perdirbimo greitis niekaip nepriklauso nuo jo koncentracijos organizme, todėl išgėrus iš anksto, jūs tik apsunkinsite kepenų valymo procesą.
- Išgerti vaistų nuo vėmimo ir viduriavimo. Nieko baisaus jei vemiate po vakarėlio – taip organizmas pašalina alkoholį. Reikia susitaikyti, kad jis tai daro tokiu būdu, ir netrukdyti. Po šių nemalonių įvykių jausitės daug geriau. O tabletės tik sulėtins sveikimo procesą. Svarbiausia – po vėmimo ar viduriavimo išgerti daug vandens ir pavalgyti sultinį.
- Išgerti alaus. Išgėrus iš ryto alaus ar stipraus alkoholio, gali atrodyti, kad jaučiatės geriau. Tačiau tai nepadės išvengti pagirių, o tik jas užmaskuos. Jos būtinai sugrįš ir kankins dar ilgiau bei stipriau.
Kodėl senstant pagirios darosi vis sunkesnės?
Dėl tam tikrų priežasčių, didėjant amžiui, žmogaus organizmas vis sunkiau toleruoja alkoholinius gėrimus. Aštuoniolikmečio pagirių simptomai – troškulys ir, jei alkoholis buvo nekokybiškas, galvos skausmai. 25-erių metų jaunuolio pagirios – tikras košmaras su tokiomis pasekmėmis kaip minėtasis galvos skausmas, pykinimas ir lėta mąstysena. 29-tais gyvenimo metais pagirios trunka visą dieną, o kai kuriais atvejais – net ir dvi.
Yra keletas priežasčių, kodėl tai vyksta:
- Mažesnė fermentų gamyba. Viena pagrindinių priežasčių, kodėl senstant pagirios tampa vis sunkesnės – yra blogesnė organizmo tolerancija alkoholiui. Standartiškai, kiekvienas išgertas bokalas alaus ar taurelė spiritinio gėrimo turi alkoholinių medžiagų, kurios yra perdirbamos apie 2 valandas (tikslus laikas nustatomas priklausomai nuo lyties, amžiaus ir svorio). Su amžiumi alkoholį perdirbančių fermentų kiekis mažėja ir todėl organizmui reikia daugiau laiko perdirbti toksiškąjį acetaldehidą.
- Daugiau riebalų, mažiau vandens. Su amžiumi keičiasi ir žmogaus kūno sudėjimas. Organizmas kaupia didesnes riebalų atsargas, dėl kurių sumažėja organizmo tolerancija spiritiniams gėrimams. Riebalai nesugeria alkoholio, todėl apkūnesnio žmogaus organizmas sunkiau jį įsisavina. Be to, su amžiumi organizmas sunkiau išsaugo vandenį kūne, t.y. dvidešimtmečio organizme yra daugiau vandens, nei keturiasdešimtmečio. O mažesnis vandens kiekis organizme lemia didesnę alkoholio koncentraciją jame.
- Silpnėjantis imunitetas. Sendamas organizmas silpsta, todėl jam yra sunkiau atsigauti po kenksmingų veiksnių, tokių kaip ligos, traumos ar alkoholis.
- Gyvenimo būdo įtaka. Įtaką daro ne tik organizmo būklė, bet ir pasirinktas gyvenimo būdas. Yra žymiai lengviau iškęsti audringo penktadienio vakaro pasekmes, jei ramiai gulite lovoje ir ilsitės. Tačiau jei turite triukšmingų vaikų ir jums dar reikia atlikti namų ruošos darbus ar eiti į darbą – galvos skausmas gali tapti nepakenčiamas.
6 mitai apie alkoholį (video)
- Alkoholis padeda užmigti. Taip, alkoholis iš tikrųjų gali padėti tau greičiau užmigti, tačiau jis sumažina gilaus miego fazės ilgį, todėl iš ryto tu busi neatsipalaidavęs.
- Negalima gerti alaus prieš stiprių alkoholinių gėrimų vartojimą, bet galima po likerio. Įvairių alkoholinių gėrimų maišymas savaime negali padaryti nieko blogo. Tačiau alkoholio vartojimo greitis ir kiekis – gali.
- Alkoholis padės sušilti, jeigu tau šalta. Geriant alkoholį šiltoje patalpoje, tau gali pasidaryti karšta. Taip atsitinka todėl, kad veikdami alkoholio, kraujagyslės išsiplečia. O jeigu esi šaltoje vietoje, tavo kūnas atvirkščiai greičiau praras šilumą, todėl tu tik dar labiau sušalsi.
- Alkoholis žudo smegenų ląsteles. Nėra jokių mokslinių įrodymų apie alkoholio neigiamą poveikį smegenų ląstelių gyvavimo ciklui. Be to, saikingas raudonojo vyno vartojimas sumažina tikimybę susirgti silpnaprotyste senatvėje.
- Kava ir šaltas dušas padės prasiblaivyti. Deja, vienintelis dalykas, kuris padeda prasiblaivyti – laikas.
- Riebus maistas padės atsikratyti pagirių. Riebus maistas gali sukelti skrandžio refliuksą. Ką geriau valgyti ir gerti, kad nebūtų pagirių? Vandenį, bananus ir kiaušinius. Kiaušiniuose yra daug amino rūgšties, kuri vadinasi cisteinu ir padeda kovoti su pagiriomis.
O kokius veiksmingus būdus įveikti pagirias žinote jūs? Dalinkitės komentaruose!
nustoti buti alshasu reikai ir nebus pagiriu