Kaip išmokti web programavimą?

Kaip išmokti web programavimą?

Programuotojas, dėstytojas ir programavimo kursų autorius Bilas Sororas FreeCodeCamp tinklapyje parašė išsamią instrukciją tiems, kas nori išmokti web programavimą. Kiekviename punkte Sororas pateikia nuorodas į mokomąją medžiagą bei paaiškina, kam reikalinga tam tikra programavimo kalba arba framework’as.

Sororas užsiima programavimu 20 metų. Savo instrukciją jis padalino į kelias dalis, atsižvelgiant į mokymų tikslus.

Nusprendžiau išmokti programavimą. Man patinka web, bet nežinau nuo ko pradėti

Kaip ir bet kokioje kitoje disciplinoje, mokytis programuoti reikia pradėti nuo pačių pagrindų. Tai padės atrasti sritį, kurį jums patiks labiausiai ir suteiks bazines žinias startui.

HTML pagrindai

Iš pradžių Sororas siūlo išmokti HTML pagrindus. Taip jūs susipažinsite su interfeisų programavimu. Be to, galėsite iš karto pamatyti savo darbo rezultatus.

Nuorodos į HTML pamokas:

Žinau HTML pagrindus, kas toliau?

Toliau Sororas siūlo išmokti JavaScript pagrindus.

JavaScript pagrindai

JavaScript – tai web’o kalba, visos šiuolaikinės naršyklės (Chrome, Firefox, Safari, IE) turi JavaScript palaikymą. Kiekviena svetainė ar programėlė, kuriomis jūs naudojatės, greičiausiai turi didelį kiekį JavaScript kodo viduje. Be to, ši kalba tampa populiari ir kitose platformose.

Nuorodos į JavaScript pamokas:

Žinau HTML ir JavaScript pagrindus

CSS

Toliau Sororas siūlo pereiti prie CSS, kuri padeda programuoti HTML elementų išvaizdą. CSS pagrindams išmokti puikiai tinka nemokama Mozillos knyga, o išspręsti pagrindines problemas padės CSS-Tricks svetainė.

Back-end

Iki šio momento jūs mokėtės taip vadinamo front-end programavimo. Dabar pats laikas pereiti prie back-end programavimo. Back-end – tai kodas, kuris veikia serveryje ir yra nematomas vartotojams. Yra labai daug back-end programavimo kalbų, bet kadangi jau mokate JavaScript pagrindus, Sororas rekomenduoja išmokti Node JS. Kartu su Node JS galima išmokti Express ir Mongo DB.

Express – tai biblioteka, palengvinanti Node JS ir serverio sąveiką. Mongo DB – tai duomenų bazė informacijos saugojimui ir gavimui.

Čia rasite nemokama resursą su Node JS, Express ir Mongo DB pamokomis.

Turiu pasirinkti tarp front-end, back-end ir full stack programavimo

Išmokus Node JS, jums reikės pasirinkti specializaciją: front-end susijęs su vartotojais, back-end su duomenimis, o norint dirbti full stack programuotoju, reikės įsigilinti ir į front-end, ir į back-end programavimą.

Noriu būti front-end programuotoju ir žinau HTML, CSS ir JavaScript pagrindus

Front-end programuotojas kartu su HTML, CSS ir JavaScript turės išmokti dirbti su pagrindiniais framework’ais.

Įsigilinimas į HTML

Įsigilinimas į JavaScript

Tam, kad įsigilinti į JavaScript programavimo kalbą, Sororas rekomenduoja Kailo Simpsono knygų seriją. Visas jas galima nemokamai perskaityti internete:

  1. Getting Started
  2. Scope & Closures
  3. Types & Grammar
  4. ES.Next & Beyond

Taip pat, jis rekomenduoja MDS JavaScript Reference knygą.

jQuery

jQuery – tai pati populiariausia JavaScript biblioteka. Tada galėsite pereiti prie oficialios jQuery dokumentacijos. Taip pat, jums gali praversti jQuery API dokumentacija.

JS framework’ai

Framework’ai palengvina darbą su programavimo kalbomis ir leidžia spręsti sunkias užduotis naudojant paruoštas technologijas. Dėl didžiulio JavaScript populiarumo, rinkoje egzistuoja labai daug įvairių framework’ų.

React JS

React buvo sukurtas Facebook įmonėje ir dirba su Flux architektūra. Tai JavaScript biblioteka interfeisų kūrimui. Neseniai React pagal populiarumą aplenkė kitą dažnai naudojamą biblioteką – Angular, todėl Sororas siūlo pradėti mokytis būtent nuo React.

Angular 1 ir 2

Angular sukūrė Google įmonė. Šis framework’as iki šiol populiarus tarp programuotojų, nors React jį ir aplenkė. Po Angular anonso Google nusprendė pilnai jį perrašyti ir paleido Angular 2. Todėl gavosi du visiškai skirtingi framework’ai su vienodu pavadinimu.

Angular 1 galima nemokamai išmokti Code School kursuose, o Angular 2 – iš nemokamų video filmukų.

Ember JS

Šis framework’as ne toks galingas, kaip Google ar Facebook kūriniai, tačiau jo populiarumas tarp programuotojų nuolat auga. Su oficialia Ember JS dokumentacija galite susipažinti čia.

Toliau galite pereiti prie CSS framework’ų, tokių kaip Bootstrap ir Material:

Noriu būti back-end programuotoju

Back-end programavime yra daugybė kalbų ir kiekviena turi savo minusų ir pliusų. Žemiau rasite grafiką, kuriame pateikiamas back-end kalbų populiarumas per pastaruosius dešimt metų.

Back-end programavimo kalbų populiarumas per pastaruosius dešimt metų
Back-end programavimo kalbų populiarumas per pastaruosius dešimt metų.

Programavimo kalbos, kurios išskirtos žaliu rėmeliu, yra tos, į kurias Sororas siūlo atkreipti dėmesį.

Java

Labai populiari programavimo kalba, kurią sukūrė Sun Microsystems bendrovė (dabar priklauso Oracle). Java naudojama Android programėlių kūrimui, kompiuterinėms ir internetinėms aplikacijoms. Mokytis Java rekomenduojama nuo šio kurso, skirto pradedantiesiems.

C#

Šią kalbą sukūrė Microsoft, kaip alternatyvą Java. Kaip ir Java, ši kalba gali būti naudojama ne tik internetinių aplikacijų, bet ir kompiuterinių programų kūrimui. Nemokamas C# kursas nuo Microsoft Virtual Academy.

Python

Už Python nugaros nestovi jokia korporacija, tačiau ši kalba leidžia greitai kurti įvairias programas ir aplikacijas. Svetainė su nemokamomis Python pamokomis.

Ruby

Ruby – labai populiari kalba tarp programuotojų. Jie aktyviai reklamuoja ir giria ją. Tačiau jos populiarumas auga labai lėtai. Geriausia vieta, norint išmokti Ruby – tai RubyMonk.

Praktika

Prieš atliekant praktines užduotis Sororas rekomenduoja užsiregstruoti GitHub. Tai vieta, kur galėsite laisvai saugoti, valdyti ir publikuoti parašytą kodą. Susipažinimą su platforma galite pradėti nuo Hello World instrukcijos arba nuo interaktyvaus kurso.

Pradėti programuoti galite nuo savo tinklaraščio sukūrimo (instrukcija tinklaraščio programavimui su React ir Node) arba kalendoriaus (instrukcija kalendoriaus programavimui su C# ir NET).

Įvertinimai
( 1 įvertinimas, vidutiniškai 55 )
Autorius Darius Darko
Darius Darko/ straipsnio autorius

Daugiau nei 10 metų rašau straipsnius įvairiomis temomis.

Patiko straipsnis? Pasidalink su draugais:
Comments: 2
  1. Svečio paveiksliukas
    Morta

    Aciu labai uz si straipsni. Labai padejo! As sia savaite ismokau HTML su situo video https://www.youtube.com/watch?v=9BT0jIs2XRc o dabar ieskau kaip geriau testi. Gal kas zinote ar yra geru video?

  2. Svečio paveiksliukas
    T800

    Puikus darbas, viskas aiškiai parašyta su daug naudingų patarimų.

Parašykite komentarą

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: