Kaip pagaminti dezinfekcinį skystį rankoms namuose

Kaip pagaminti dezinfekcinį skystį rankoms namuose

Dezinfekcinis skystis rankoms, pagamintas pagal mūsų receptus, yra ne mažiau efektyvus už parduodamą parduotuvėje.

Kokia turi būti dezinfekcinio skysčio sudėtis

Kad dezinfekcinis skystis rankoms būtų veiksmingas, jame turi būti ne mažiau kaip 60% spirito. Tik esant tokiai spirito koncentracijai galima sunaikinti virusų lipidinę (riebalinę) membraną.

Degtinė ir kiti stiprieji gėrimai šiems tikslams netinka: alkoholio koncentracija juose nėra tokia didelė. Jau fiksuojami komiški atvejai: vienas iš didžiausių degtinės gamintojų turėjo kreiptis į klientus su raginimu nenaudoti jų produkto dezinfekavimui. Reikiamą koncentraciją turi tik techninis ar medicininis spiritas.

Reguliariam rankų dezinfekavimui gryno spirito vartoti negalima. Jis naikina ne tik virusų apvalkalą, bet ir riebalinį odos sluoksnį. Dėl to oda gali tapti sausa, atsirasti dirginimas, niežėjimas, mikro įtrūkimai, per kuriuos vėliau gali prasiskverbti infekcijos.

Kad dezinfekcinis skystis rankoms būtų ne tik efektyvus, bet ir saugus, jame turi būti reikiama koncentracija spirito ir priedų, kurie drėkina ir apsaugo odą (pavyzdžiui, alavijo želė arba glicerinas).

Kokie instrumentai bus reikalingi

Prieš pradedant gaminti dezinfekcinį skystį, įsitikinkite, kad turite visus reikiamus įrankius:

  • Švarus indas maišymui, pavyzdžiui, puodelis arba dubuo.
  • Arbatinis šaukštelis arba medinė mentelė.
  • Talpa saugojimui. Tai gali būti 0,25–0,5 litro talpos stiklainis su dangčiu.
  • Tuščias plastikinis buteliukas su dozatoriumi ar purškikliu. Jo reikės norint nešioti pagamintą dezinfekcinį skystį rankinėje arba kišenėje.

Kaip pagaminti dezinfekcinį rankų skystį pagal PSO receptą

Dezinfekcinis skystis rankoms
Dezinfekcinis skystis rankoms

Pasaulio Sveikatos Organizacijos specialistų pasiūlytas variantas yra skystas, todėl patogiausia naudoti jį kaip purškalą. Taip pat juo galima sudrėkinti kosmetinius vatos lapelius: tokiu būdu gausite drėgnųjų servetėlių analogą, kurios puikiai tinka dezinfekuoti durų rankenas, mobiliuosius telefonus, raktus ir kitas smulkmenas.

Ko reikės

  • 100 ml spirito.
  • 10 ml vandenilio peroksido (3%). Peroksidas nenaikina virusų, tačiau kovoja su bakterijų sporomis, kurios gali užteršti tirpalą.
  • 3,3 ml glicerino (98%).

Kaip pagaminti

Gerai išmaišykite visus ingredientus paruoštame puodelyje ar dubenyje. Turi gautis vientisas skystis. Įpilkite jį į buteliuką su purškikliu.

Jei norite, galite pridėti į mišinį 2-3 lašus bet kokio eterinio aliejaus ar citrinos sulčių. Tai nesugadins dezinfekcinės priemonės, tačiau suteiks malonesnį kvapą. Bet būkite atsargūs: PSO primena, kad kai kuriems žmonėms tai gali sukelti alerginių reakcijų.

Kaip padaryti dezinfekcinį skystį rankoms su alavijo žele – virusologo receptas

Pagamintas pagal šį receptą dezinfekcinis skystis sunaikins 99,9% virusų bei mikrobų per 60 sekundžių. Jį pasiūlė autoritetingas medicinos leidinys „Healthline”.

Ko reikės

  • 100 ml spirito.
  • 50 ml kosmetinio alavijo žele.
  • 3-5 lašai mėgstamo eterinio aliejaus arba citrinos sulčių.
  • 3-4 lašai glicerino (98%) – pagal pageidavimą.

Kaip pagaminti

Sumaišykite visus ingredientus paruoštame inde. Turi gautis vientisas klampus skystis. Galite pridėti 3-4 lašus glicerino. Bet ne daugiau, nes skystis gali tapti lipniu. Skystį supilkite į paruoštą buteliuką su dozatoriumi.

Kaip teisingai naudotis dezinfekciniu skysčiu rankoms

Kaip teisingai naudotis dezinfekciniu skysčiu rankoms
Kaip teisingai naudotis dezinfekciniu skysčiu rankoms

Kad dezinfekcinis skystis sunaikintų kuo daugiausiai virusų ir mikrobų, jis turi būti naudojamas pagal taisykles. Štai jos:

  • Išspauskite kelis lašus dezinfekuojančio skysčio ant vienos rankos delno.
  • Gerai įtrinkite skystį į delnus ir pirštus. Įsitikinkite, kad dezinfekcinis skystis dengia kiekvieną jūsų rankų milimetrą.
  • Trinkite tol, kol skystis išdžius. Paprastai tai užima 30-60 sekundžių.

Atkreipkite dėmesį: dezinfekavimo priemonė nesuveiks, jeigu jūsų rankos yra nešvarios ar labai riebios. Deja, tokiu atveju mokslas nesugalvojo nieko efektyvesnio už ranku plovimą šiltu vandeniu ir muilu.

Įvertinimai
( Įvertinimų dar nėra )
Autorius Darius Darko
Darius Darko/ straipsnio autorius

Daugiau nei 10 metų rašau straipsnius įvairiomis temomis.

Patiko straipsnis? Pasidalink su draugais:
Parašykite komentarą

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: