Darbo pokalbis ne visada vyksta taip, kaip jums to norėtųsi. Einant į susitikimą su personalo specialistu, geriau iš anksto pasiruošti darbo pokalbiui.
Jau pasakojome apie pagrindines klaidas rašant CV ir kaip jų išvengti. Sekantis žingsnis – suprasti, ko laukti nuo pirmo darbo pokalbio? O pagrindiniai klausimai, susiję su darbo pokalbiu būtų tokie:
- Kaip pasiruošti pirmam darbo pokalbiui?
- Kaip apsirengti į darbo pokalbi?
- Ką paimti su savimi?
- Kaip atsikratyti jaudulio?
- Kas bus po pokalbio?
Na o dabar atskirai aptarsime kiekvieną iš išvardintų klausimų.
Kaip pasiruošti darbo pokalbiui?
Čia gali būti du variantai. Pirmas – kai jūs norite apsižvalgyti darbo rinkoje ir dėl to vaikščiojate į darbo pokalbius ir jums nėra labai svarbu ar būsite priimti. Tada galite apskritai nesiruošti, o atsipalaiduoti ir ramiai kaupti gyvenimo patirtį.
O jeigu jums ne tas pats, reikia perskaityti informaciją apie įmonę jų svetainėje (istorija, plėtra, klientai, teikiamos paslaugos ir t.t.). Taip pat, gali būti naudinga paskaityti ką apie įmonę rašo buvę darbuotojai ir klientai. Tokius atsiliepimus dažnai galima rasti internete. Tačiau nepamirškite, kad į pokalbį einate tam, kad pristatyti save ir susipažinti su įmone, o ne tam, kad laikyti egzaminą apie ją. Bendrų žinių turi pilnai pakakti.
Kaip apsirengti į darbo pokalbį?
Mano nuomone, šis klausimas labai pervertintas įvairių teoretikų. Aišku, jeigu norite dirbti finansų analitiku ir einate darbo pokalbiui į banką – reikia dėvėti klasikinį kostiumą, o merginoms – pėdkelnes ir švarką net vasaros metu.
Jeigu jūs programuotojas arba produkto vadybininkas ir ruošiatės pokalbiui IT bendrovėje – galite atsipalaiduoti. Daugumoje IT bendrovių patys personalo specialistai nesilaiko aprangos kodo.
Pagrindiniai dalykai – tai ramios spalvos ir tvarkingas vaizdas. Jau po kelių minučių pašnekovas vertins jūsų smegenis, o ne drabužius. Man neteko girdėti, kad rimtai svarstant žmogaus kandidatūrą, kas nors prisimintų jo drabužius. O štai šukuosena, kvapas, nederami aksesuarai, gestai ir elgsena – dažnai būna aptariami su kolegomis pasibaigus darbo pokalbiui.
Švarūs, tvarkingi ir kuklūs drabužiai – štai trys dalykai, kuriuos reikia nepamiršti norint tinkamai apsirengti darbo pokalbiui.
Ką paimti su savimi?
Nepatyrę ir jauni kandidatai dažnai atneša į darbo pokalbius savo CV, diplomus, rekomendacijas ir t.t. Daugumoje atvejų šie daiktai yra nereikalingi. Geriausias būdas sužinoti ką reikia turėti su savimi – iš anksto apie tai paklausti. Su savimi turėkite užrašų knygutę su paruoštais klausimais darbdaviui, tušinuką bei gerą nuotaiką. Ir smegenis!
Kaip atsikratyti jaudulio?
Iš tikrųjų, nėra kažkokio specialaus būdo atsikratyti jaudulio prieš darbo pokalbį ir daugelyje atvejų to ir nereikia. Darbdaviai priprato, kad kandidatai jaudinasi. Tai natūrali reakcija, kai ateinate į pokalbį dėl norimų pareigų arba kai jums labai reikalingas darbas. Jeigu jūs naujokas ir niekada nebuvote pokalbyje dėl darbo – tiesiai pasakykite apie tai. Prisipažinkite, kad jaudinatės. Nėra nieko baisaus, kad elgiatės natūraliai.
Kas bus po darbo pokalbio?
Paklauskite darbdavio kaip jis susisieks su jumis ir iki kada jums verta laukti atsakymo. Čia yra keli variantai:
- Jums pažadės parašyti arba paskambinti (gali nepadaryti nei vieno, nei kito ir nereikia dėl to pikti);
- Jums pasakys, kad jeigu neperskambins iki savaitės pabaigos – reiškia ne šį kartą;
- Jums pasakys, kad šiuo metu jūs netinkate, bet jie laikys jūsų CV ateičiai;
- Jums pasiūlys užimti kitas pareigas;
Patarčiai bet kuriuo atveju elgtis taip, kad santykiai su personalo specialistu liktu geri. Galbūt dabar ir nebusite priimti į darbą, tačiau apie jus prisimins ateityje ir pasiūlys labai gerą darbą. Dar viena priežastis yra tą, kad darbo pokalbyje su jumis bendrauja personalo specialistas, kuris vėliau gali pereiti į kitą įmonę, kurioje jūs mėginsite įsidarbinti. Taip pat, personalo specialistas gali būti iš agentūros. Tokiu atveju tikimybė pamatyti jį pas kitą darbdavį yra dar didesnė.
Tikiuosi, šie patarimai padės jums tinkamai pasiruošti darbo pokalbiui ir rasti jūsų svajonių darbą.