Kaip suprasti, kad jūsų kompiuteris buvo nulaužtas?

Kaip suprasti, kad jūsų kompiuteris buvo nulaužtas?

Tam, kad jūsų kompiuteris ar kai kurios programos jame pradėjo veikti lėtai, gali būti daug įvairių paaiškinimų. Taip gali atsitikti dėl sugedusio procesoriaus ar dėl to, kad po kokios nors programos atnaujinimo kompiuteriui neužtenka RAM atminties. Tačiau visada yra galimybė, kad jūsų kompiuteris buvo nulaužtas ir būtent dėl šios priežasties pradėjo veikti lėtai. Žemiau pateiksiu 7 ženklus, kurie gali rodyti, kad jūsų kompiuteris buvo nulaužtas ar užkrėstas.

Buvo pakeistas jūsų slaptažodis

Na, tai gana akivaizdu. Jeigu jums atėjo pranešimas, kad jūsų slaptažodis kokiame nors servise buvo pakeistas, o jūs to nedarėte – tai byloja apie bandymą nulaužti jūsų paskyrą. Geriausias būdas apsisaugoti nuo tokių nemalonumų – įjungti dviejų žingsnių autorizaciją tuose servisuose, kurie tai leidžia.

Pakeitimai jūsų naršyklėje

Įjungus savo naršyklę, pastebėjote kažkokius nežinomus mygtukus įrankių juostoje? Tai galėjo atsitikti dėl naujos programos įdiegimo. Šiais laikais net patikimų programų kūrėjai taip elgiasi. Tačiau tai gali byloti ir apie kenkėjiškų programų egzistavimą jūsų kompiuteryje.

Nežinomi pakeitimai jūsų sistemoje

Reikia atkreipti dėmesį į menkiausius sistemos pakeitimus, kurių jūs negalite paaiškinti. Pavyzdžiui, naujų programų, kurių jūs nediegėte, atsiradimas. Arba įsijungus operacinei sistemai, porai sekundžių pasileidžia juoda komandinė eilutė. Šiuo atveju reikia iškart patikrinti automatiškai įjungiamų programų sąrašą. Tam yra daugybė įrankių, tarp jų ir labai populiarus CCleaner. Taip pat, galite naudoti msconfig įrankį kuris yra Windows operacinėje sistemoje.

Esate persiunčiami į nežinomas svetaines

Jeigu kiekvieną kartą, kai įvedate užklausą į Google paieškos sistemą esate persiunčiami ne į įprastą puslapį su paieškos rezultatais, o į kažkokius nežinomus puslapius su gausybe reklamos, jūsų kompiuteris gali būti užkrėstas DNSChanger virusu. Nors šio viruso epidemija jau praeityje, kai kurios jo modifikacijos dar pasitaiko. Šis virusas vietoj įprastų puslapių rodo jums puslapius su savo reklama, o kartais net gali blokuoti antivirusinių programų atnaujinimus.

Nauja antivirusinė ar sistemos optimizavimo programa

Kaip suprasti, kad jūsų kompiuteris buvo nulaužtas?

Kai kurios svetainės, ypač turinčios ne pačią geriausią reputaciją, gali šokiruoti jus pranešimais apie tai, kad jūsų kompiuteris yra užkrėstas baisiais virusais ir siūlyti parsiųsti “pačią geriausią” antivirusinę programą. Lygiai taip pat vyksta įvairių netikrų sistemos optimizavimo programų reklamavimas. Jeigu atsiuntėte bent vieną iš tokių “programų” – jūsų kompiuteris jau užkrėstas. Netikra antivirusinė gali imituoti veiklą ir net rodyti pranešimus apie sėkmingai panaikintus virusus, tačiau iš tikrųjų, būtent ji ir yra tikras virusas.

Nežinomi “draugai” socialiniuose tinkluose

Jeigu draugų ir sekamų puslapių skaičius socialiniuose tinkluose sparčiai auga, o jūs neturite su tuo nieko bendro – greičiausiai jūsų paskyra buvo nulaužta. Labai tikėtina, kad jūsų vardu bus siunčiamas spamas ar kenkėjiškos programos. Apie tai gali byloti ir žinutės draugams nuo jūsų, kurių jūs niekada nerašėte.

Prie jūsų paskyros buvo prisijungiama iš kitos šalies ar iš kito prietaiso

Kai kurie servisai, ypač tie, kurie susiję su asmeninės informacijos saugojimų, turi funkciją, kuri siunčia įspėjimus, kai prie jūsų paskyros bando prisijungti iš kitos šalies arba iš naujo prietaiso. Pavyzdžiui, Gmail leidžia tai patikrinti pagrindiniame pašto puslapyje (nuoroda yra apatiniame dešiniajame kampe). Niekada neignoruokite tokių pranešimų ir iškart keiskite slaptažodį, jeigu pastebėjote tokį keistą aktyvumą.

Ką daryti, jeigu kompiuteris buvo nulaužtas?

Tuo atveju, jeigu pastebėjote vieną ar kelius ženklus, rodančius, kad jūsų kompiuteris buvo nulaužtas – nepulkite panikuoti. Dažniausiai, viską galima nesunkiai ištaisyti. Štai žingsniai, kurie padės jums tai padaryti ir išvengti panašių problemų ateityje:

  • Ištrinkite iš kompiuterio visas programas, kurių jūs nenaudojate ar kurių nežinote;
  • Įrašykite žinomą ir gerai save užrekomendavusią antivirusinę programą. Dauguma jų turi sumažintas nemokamas versijas, kurie gali padėti greitai “išgydyti” kompiuterį;
  • Pakeiskite interneto nustatymus ir pradėkite naudoti išorinį DNS servisą, pavyzdžiui, OpenDNS ar Google DNS;
  • Pakeiskite visus slaptažodžius, pirmiausiai elektroninio pašto ir socialinių tinklų paskyrų;
  • Nustatykite savo naršyklės nustatymus iš naujo.
Įvertinimai
( Įvertinimų dar nėra )
Autorius Darius Darko
Darius Darko/ straipsnio autorius

Daugiau nei 10 metų rašau straipsnius įvairiomis temomis.

Patiko straipsnis? Pasidalink su draugais:
Parašykite komentarą

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: