Kas yra ChatGPT ir kaip juo naudotis?

Kas yra ChatGPT ir kaip juo naudotis?

Trumpa instrukcija tiems, kurie dar nežino kas yra ChatGPT, kur jį ieškoti ir kaip naudotis.

Kas yra ChatGPT?

ChatGPT – tai dirbtiniu intelektu pagrįstas pokalbių robotas, galintis spręsti įvairias užduotis. Pirmoji jo versija plačiajai visuomenei buvo pristatyta 2022 metų lapkričio mėnesį. Pokalbių robotą sukūrė bendrovė OpenAI.

Pokalbių robotai – tai programos, imituojančios žmogaus kalbą ir leidžiančios bendrauti su elektroniniu prietaisu kaip su žmogumi. Pavyzdžiui, su tokiais robotais galima susidurti bankų, mobiliojo ryšio operatorių ir kitų paslaugų tiekėjų svetainėse. Paprastai jie supranta populiariausias užklausas, gali išspręsti paprastas problemas, o susidūrę su sudėtingesniais atvejais pokalbį perduoda gyvam operatoriui.

Kitaip nei paprasti pokalbių robotai, kurie veikia pagal iš anksto sukurtą šabloną, ChatGPT turi prieigą prie didžiulio kiekio duomenų iš interneto. Naujausioje GPT-4 versijoje dabar naudojama visa informacija, kuri buvo paskelbta internete iki 2023 metų balandžio mėnesio.

Tačiau pagrindinė ChatGPT savybė yra ta, kad jis gali mokytis. Kūrimo etape žmonės imitavo įvairius bendravimo su botu scenarijus, uždavinėjo jam klausimus ir vertino atsakymus. Remdamasis šiais vertinimais, ChatGPT tobulėjo ir mokėsi vis geriau atlikti užduotis. Ir daro tai iki šiol, remdamasis didžiulio skaičiaus aktyvių naudotojų reakcijomis: praėjus dviem mėnesiams po paleidimo pokalbių roboto auditorija pasiekė 100 mln. Taigi jis tapo sparčiausiai augančia programėle istorijoje.

ChatGPT yra žinomiausias, bet ne vienintelis tokio tipo pokalbių robotas. 2023 metais bendrovė Anthropic paleido Claude robotą, o Google – Bard. Konkurentai sparčiai tobulėja ir savo kokybe jau beveik nenusileidžia ChatGPT.

OpenAI pristatė GPT-4o modelį – protingesnį ir prieinamą nemokamai

2024 metų gegužės 13 d. OpenAI pristatė naują pokalbių roboto versiją, kuri vadinasi GPT-4o. Šis DI modelis buvo apmokytas naudojant tekstą, nuotraukas ir vaizdo įrašus.

GPT-4o gali ne tik atsakyti į klausimus pokalbių roboto formatu, bet ir bendrauti balsu, palaikyti pokalbį ir atpažinti objektus realiuoju laiku naudodamas išmaniojo telefono kamerą.

Tarp kitų įdomių funkcijų: vertimai realiuoju laiku – balsu ir su lietuvių kalbos palaikymu. Iš viso dirbtinis intelektas gali atpažinti daugiau kaip 50 kalbų.

GPT-4o modelis bus platinamas nemokamai, tačiau mokami abonentai turės šiek tiek daugiau funkcijų. ChatGPT jau veikia su naujuoju GPT-4o modeliu, tačiau kol kas tik su tekstu ir grafika. Artimiausiu metu balso funkcijos bus prieinamos ribotam naudotojų skaičiui – OpenAI planuoja visas naujas funkcijas paleisti palaipsniui.

Ką gali padaryti ChatGPT?

Pokalbių robotas gali būti naudojamas įvairioms užduotims atlikti – nuo programinio kodo rašymo iki bėgimo treniruočių plano sudarymo.

Atsakinėti į klausimus

Jei turite konkretų klausimą (pavyzdžiui, kiek laiko virti bulves arba kas yra baltasis triukšmas), tada pokalbių robotas padės greičiau nei paieškos sistemos. Jums nereikės rinktis patikimos svetainės, ieškoti reikiamos informacijos straipsnyje ir žiūrėti įkyrias reklamas.

Pavyzdys, kaip ChatGPT atsakinėja į klausimus
Pavyzdys, kaip ChatGPT atsakinėja į klausimus

Trumpai atpasakoti tekstus

ChatGPT gali perduoti kelių puslapių teksto esmę dviejose pastraipose. Tam reikia įkelti tekstą į botą ir paprašyti, kad jis jį apibendrintų. Tai ypač patogu, jei tekstas parašytas užsienio kalba. Galite greitai nuspręsti, ar verta skirti laiko išsamiam ir atidžiam skaitymui.

Rašyti skelbimus, motyvacinius laiškus, ataskaitas ir rašinėlius

Tai bene populiariausia ChatGPT funkcija. Jis gali rašyti bet kokius tekstus – nuo rašinėlių iki gimtadienio sveikinimų. Botui ypač gerai sekasi rašyti standartizuotus tekstus: prašymus, skelbimus, motyvacinius laiškus.

ChatGPT parašytas skelbimas
ChatGPT parašytas skelbimas

Botas taip pat padės susirašinėti užsienio kalbomis. Galite greitai parašyti jam laiško esmę, pavyzdžiui, angliškai, ir paprašyti jį patobulinti. Jis ne tik ištaisys gramatines klaidas, bet ir padarys laišką mandagesniu.

Padėti buityje

ChatGPT gali sudaryti meniu arba daiktų sąrašą, kuriuos reikia pasiimti į komandiruotę. Galite paprašyti, kad sugalvotų gimtadienio dovaną arba sukurtų receptą iš šaldytuve esančių maisto produktų. Kuo tiksliau suformuluosite prašymą, tuo geresnis bus rezultatas. Pavyzdžiui, jei tiesiog paprašysite sudaryti meniu, gausite bendro pobūdžio rekomendacijas. Tačiau jei nurodysite savo pageidavimus, atsakymas bus labiau personalizuotas.

Padėti darbe

Pokalbių robotas gali padėti organizuoti darbo procesą: sudaryti dienos planą, parašyti elektroninį laišką, žinutę ir panašiai. Be to, ChatGPT moka rašyti programinį kodą ir ieškoti jame klaidų, gali kurti tekstus socialiniams tinklams ir produktų aprašymus internetinei parduotuvei.

Kadangi pokalbių robotas nuolat tobulėja ir mokosi naujų dalykų, galima sugalvoti ir kitų būdų, kaip jį naudoti.

Ko negali padaryti ChatGPT?

Tikrinti informacijos kokybę

ChatGPT naudoja didžiulę informacijos duomenų bazę – nuo mokslinių straipsnių iki geltonųjų puslapių. Iš kur tiksliai jis gavo vieną ar kitą faktą, nežinoma. Todėl geriau dukart viską patikrinti. Beje, padaryti tai nėra sunku: tiesiog paprašykite jo pateikti nuorodas į informacijos šaltinius.

Skaityti nuorodas

Pokalbių robotui negalima nusiųsti straipsnio nuorodos ir paprašyti, kad jis jį išverstų: ChatGPT dar nemoka atverti nuorodų. Reikės nukopijuoti tekstą. Tai ne visada patogu: internete yra tekstų su sudėtingu maketavimu, integruotomis reklamomis arba su apsauga nuo kopijavimo.

Natūraliai rašyti lietuviškai

Nors pokalbių robotas moka bent 95 kalbas, geriausiai jis veikia anglų kalba. O tekstai lietuvių kalba gali būti sudėtingi ir neatsižvelgiantys į kontekstą. Dėl to dažnai matosi, kad tekstą rašė dirbtinis intelektas, o ne gyvas žmogus.

Suprasti paslėptas reikšmes ir kalbos subtilybes

Atsakymai labai priklauso nuo to, kaip tiksliai suformuluosite savo užklausą. Jei pateiksite per trumpą arba per daug supaprastintą užklausą, tikėtina, kad rezultatu liksite nepatenkinti. Taigi stenkitės rašyti išsamiau. Jei iš pirmo karto negavote to, ko reikia – patikslinkite arba performuluokite užklausą.

Prisiimti atsakomybę už savo patarimus

ChatGPT gali patarti net ir tais klausimais, kurie reikalauja specialių žinių. Pavyzdžiui, jis gali sudaryti treniruočių planą, patarti, kaip gydyti ligas arba teisiniais klausimais. Tačiau kitaip nei žmogus, jis nemato visų detalių ir neužduoda papildomų klausimų. Todėl tikrai svarbiais klausimais nereikia aklai pasikliauti jo nuomone.

Kuo skiriasi mokama ir nemokama?

Prieiga prie ChatGPT yra nemokama – tai yra principinė OpenAI pozicija. Tačiau 2023 m. vasarį bendrovė paleido ChatGPT Plus paslaugą. Kas yra ChatGPT Plus? Tai premium paslauga, kainuojanti 20 JAV dolerių per mėnesį. Nuo įprastos versijos ji skiriasi trimis aspektais:

  1. didesnis greitis;
  2. speciali prieiga prie pokalbių roboto piko valandomis, kai atsakymo gali tekti laukti ilgiau;
  3. ankstyva prieiga prie visų atnaujinimų ir patobulinimų.

Šiuo metu nemokamai galima naudotis GPT-3.5 versija, o mokama prenumerata suteikia prieigą prie GPT-4 versijos. Ji geriau supranta kalbos subtilybes, gali atlikti sudėtingus matematinius skaičiavimus ir modeliuoti chemines reakcijas. Tačiau šiuos pokyčius pirmiausia pastebi profesionalai ir mokslininkai. Buitiniams poreikiams pakanka ir nemokamos versijos.

Naujausia GPT-4 funkcija – galimybė dirbti su vaizdais. Pokalbių robotas gali atpažinti vaizdus ir pats kurti paveikslėlius. Galima sukurti iliustraciją straipsniui arba šventinį atviruką. Tačiau neapsieina be klaidų: žmonėms paveikslėlyje gali neužtekti pirštų, o užrašai ant paveikslėlių būna su klaidomis.

Įvertinimai
( 2 įvertinimai, vidutiniškai 55 )
Autorius Darius Darko
Darius Darko/ straipsnio autorius

Daugiau nei 10 metų rašau straipsnius įvairiomis temomis.

Patiko straipsnis? Pasidalink su draugais:
Parašykite komentarą

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: