Šiuo metu vis dažniau girdime kalbas apie glitimą, o parduotuvėse atsiranda vis daugiau maisto produktų be glitimo. Bet ne visi žino, kas yra glitimas ir ar jis yra pavojingas sveikatai. Šiame straipsnyje pabandysime atsakyti į visus rūpimus klausimu.
Kas yra glitimas?
Glitimas (gliutenas) – tai grūdinių augalų baltymas, tokių kaip rugiai, kviečiai, kvietrugiai (kviečių ir rugių hibridas), miežiai ir avižos. Bulguras, kuskusas ir manai – iš grūdinių augalų pagamintos kruopos, todėl juose taip pat yra glitimo.
Dėl glitimo, įpylus skysčio, tešla tampa elastinga, pakyla ir išlaiko formą.
Kokie produktai turi glitimo?
Glitimo yra ne tik visuose produktuose, kurių sudėtyje yra grūdų. Dėl ypatingų savybių jis dedamas į paruoštus patiekalus, kad pagerėtų skonis, tekstūra ir būtų išlaikoma drėgmė. Todėl produktų sąrašas yra platesnis, nei gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio:
- duona ir kepiniai;
- makaronai;
- pyragai ir tortai;
- perdirbta mėsa (dešros, faršas ir kt.) ir jos pakaitalai;
- ledai;
- saldainiai;
- padažai ir pagardai;
- dribsniai;
- sriubų mišiniai ir sultiniai;
- traškučiai ir kiti užkandžiai;
- alus;
- kai kurie vaistai (čia glitimas naudojamas kaip rišamasis komponentas).
Ar glitimas yra pavojingas?
Glitimas yra visiškai saugus sveikiems žmonėms. Šiuo metu nėra įrodymų, kad jo atsisakymas kaip nors pagerintų savijautą. Galbūt ateityje mokslininkai sužinos kažką naujo, bet šiuo metu apribojimai neturi prasmės.
Nepaisant to, 20-30% amerikiečių yra išbandę dietą be glitimo, nors tik 1% ji buvo reikalinga dėl medicininių priežasčių. Galbūt tai paskatino glitimo atsisakymą propaguojančios įžymybės. O gal dėl to, kad produktai be glitimo paprastai kainuoja brangiau, todėl susidaro įspūdis, kad jie yra sveikesni.
Sergant kokiomis ligomis negalima valgyti glitimo?
Toliau išvardintomis ligomis sergantiems žmonėms labai svarbu visiškai pašalinti glitimą iš savo mitybos.
Celiakija
Tai autoimuninė liga, kai imuninė sistema reaguoja į glitimą ir puola organizmą, pirmiausia plonąją žarną, iš kurios naudingosios medžiagos patenka į kraują. Dėl organo destrukcijos šis procesas blogėja.
Celiakijai būdingi:
- viduriavimas su itin nemaloniu kvapu;
- pilvo skausmai;
- pilvo pūtimas ir meteorizmas;
- vidurių užkietėjimas;
- nuolatinis nuovargis ir padidėjęs pavargimas;
- svorio netekimas;
- niežtintys bėrimai – Diuringo pūslelinis dermatitas;
- sunkumai su pastojimu;
- kalbos, koordinacijos ir eisenos sutrikimai – glitimo ataksija;
- kūdikių raidos sutrikimai.
Gydymo nuo celiakijos vis dar nėra. Norint išvengti būklės pablogėjimo, reikia visiškai pašalinti glitimą iš raciono.
Alergija kviečiams
Tai taip pat susiję su imuninės sistemos reakcija, bet kito tipo. Alergija gali būti visiems grūdams arba tik kviečiams. Paskutiniu atveju dieta bus ne tokia griežta.
Simptomai primena bet kurią kitą alergiją:
- gerklės patinimas ir niežėjimas;
- dilgėlinė arba bėrimas ant odos;
- nosies užsikimšimas;
- galvos skausmai;
- kvėpavimo sunkumai;
- viduriavimas.
Sunkiais atvejais gali išsivystyti anafilaksinis šokas – gyvybei pavojinga būklė. Žmogus išblykšta, jį išpila klampus šaltas prakaitas. Galvos svaigimas iki sąmonės netekimo, sunku kvėpuoti ir ryti.
Glitimo netoleravimas be celiakijos
Glitimo netoleravimas sukelia simptomus, panašius į celiakiją: virškinimo sutrikimus, nuovargį, svorio netekimą ir kitus. Bet skirtumas yra mechanizme: netoleravimo atveju organizmas nesukuria antikūnų, kuriuos galima būtų aptikti kraujyje, o žarnyno sienelės pažeidžiamos kažkokiu kitu būdu.
Tiksli priežastis kol kas nežinoma. Galbūt organizmas neskaido kai kurių angliavandenių. Jie lieka žarnyne ir pradeda fermentuotis, sukeldami simptomus.
Dar viena prielaida siejama su žarnyno sienelės vientisumu. Normaliomis sąlygomis ji yra aptraukta gleivinės, kuri taip pat apsaugo organą nuo kenksmingų mikrobų. O pas žmones su netoleravimu ji nesusitvarko su šia užduotimi, todėl atsiranda uždegimas.
Diagnozę galima nustatyti, jei tyrimai dėl celiakijos ir alergijos kviečiams yra neigiami, o laikinas glitimo atsisakymas pagerino savijautą.
Ką daryti, jei manote, kad glitimas jums kenkia
Jei manote, kad glitimas jums netinka, kreipkitės į terapeutą. Jis paskirs tyrimus dėl celiakijos ir alergijos kviečiams bei nukreips į gastroenterologą ar alergologą.
Prieš pašalinant glitimą iš savo raciono, reikia pasitarti su specialistu ir sudaryti subalansuotą mitybos planą.
Maisto produktai, kuriuose yra glitimo, taip pat yra B grupės vitaminų, skaidulų ir kitų maistinių medžiagų šaltinis. Todėl gali tekti vartoti maisto papildus. Be to, glitimo neturinčiuose pakaitaluose dažnai būna daugiau cukraus ir riebalų. Todėl jie gali lemti papildomą svorio augimą.
Tikiuosi, atsakėme į klausimus, kas yra glitimas, ar jis pavojingas bei ar reikia jo atsisakyti. Jeigu turite daugiau klausimų, rašykite komentaruose.