Kas yra VPN ir kam jis reikalingas?

Kas yra VPN ir kam jis reikalingas?

Paprastais žodžiais paaiškiname, kas yra VPN ir kam jis reikalingas.

Kas yra VPN?

Įsivaizduokite sceną iš veiksmo filmo, kurioje nusikaltėlis automobiliu sprunka nuo policijos. Jį seka policijos sraigtasparnis. Automobilis įvažiuoja į tunelį, kuris turi keletą išvažiavimų. Sraigtasparnio pilotas nežino iš kurio išvažiavimo pasirodys automobilis ir nusikaltėlis pasprunka.

VPN arba virtualus privatus tinklas – tai ir yra tunelis, sujungiantis daugybę kelių. Niekas iš išorės nežino, kur pasirodys automobiliai, įvažiuojantys į tunelį. Niekas iš išorės nežino, kas vyksta tunelyje.

Greičiausiai, jums jau teko girdėti apie VPN. Dažniausiai VPN rekomenduoja, nes jis padeda apeiti apribojimus bei pasiekti svetaines, užblokuotas tam tikrose šalyse. Taip pat, teigiama, kad VPN naudojimas padidina saugumą naršant internete. Tačiau tiesa yra tokia, kad naršymas internete per VPN gali būti toks pat pavojingas, kaip ir be jo.

Kaip veikia VPN?

Greičiausiai, namuose turite Wi-Fi maršrutizatorių. Prisijungę prie jo įrenginiai gali keistis informacija, net jei nėra prijungti prie interneto. Gaunasi, kad turite nuosavą privatų tinklą, bet norint prie jo prisijungti, turite būti šalia maršrutizatoriaus.

VPN (Virtual Private Network) – tai virtualus privatus tinklas, prie kurio galima prisijungti iš bet kur.

Pavyzdžiui, įmonė, kurioje dirbate, gali naudoti VPN nuotolinio darbo organizavimui. Nuotoliniu būdu dirbantys darbuotojai per VPN gali prisijungti prie darbinio tinklo. Tokiu atveju jų kompiuteriai virtualiai perkeliami į biurą ir prisijungia prie tinklo iš vidaus. Norint prisijungti prie VPN, reikia žinoti tik VPN serverio adresą, prisijungimo vardą bei slaptažodį.

Naudotis VPN gana paprasta. Dažniausiai įmonės sukonfigūruoja VPN kompiuteryje, serveryje arba duomenų centre. Prisijungti prie jo galima per specialią programą – VPN klientą.

Dabar VPN klientai yra visose operacinėse sistemose – Windows, Linux, Mac OS, Android ir iOS.

VPN ryšis tarp kliento ir serverio yra šifruojama.

Reiškia, VPN – yra gerai?

Taip, jeigu esate verslo savininkas ir norite apsaugoti įmonės duomenis bei servisus. Leidžiant darbuotojams prisijungti prie tinklo tik per VPN ir su asmenine paskyra, jūs visada žinosite kas ką darė ir daro.

Be to, VPN savininkas gali tikrinti ir kontroliuoti visą duomenų srautą tarp serverio ir vartotojo.

Darbuotojai daug laiko praleidžia socialiniuose tinkluose? Galite užblokuoti jiems prieigą prie jų. Vadybininkas Saulius darbo metu žiūri juokingas nuotraukas internete? Visi jo veiksmai automatiškai išsaugomi ir taps nenuginčijamais įrodymais, jeigu nuspręsite jį atleisti.

Ar galima naudotis VPN asmeniniais tikslais?

Kas yra VPN ir kam jis reikalingas?
Kas yra VPN ir kam jis reikalingas?

Taip. Pati populiariausia VPN paslauga – tai nemokami viešieji servisai. Internete galima rasti šimtus tokių „geradarių”. Jie nemokamai suteikia VPN paslaugas ir padengia visas susijusias išlaidas, pavyzdžiui, duomenų centro paslaugas, patogių programų sukūrimą ir t.t. Mainais jiems reikalinga visa informacija apie tai, ką jūs darote internete, kad vėliau parduoti šią informaciją reklamos tinklams.

Su mokamais VPN servisais viskas kitaip. Teoriškai, jie uždirba iš surenkamų abonentinių mokesčių ir nepardavinėja vartotojų duomenų reklamos tinklams, tačiau patikrinti jų sąžiningumą labai sudėtinga. Gali būti, kad nesąžiningas servisas ima pinigus ir iš jūsų, ir iš reklamos tinklų.

Yra atskira paranojikų kategorija – paprasti piliečiai, tikintys, kad jų niūrus kasdieninis gyvenimas yra įdomus Didžiajam Broliui. Jie moka už VPN su padidinta anonimiškumo garantija ir apsauga nuo sekimo. Problema tame, kad dauguma tokių servisų perduos jūsų duomenis po pirmos teisėsaugos institucijų užklausos.

Kaip ir rašiau straipsnio pradžioje, VPN galima palyginti su tuneliu. Niekas iš išorės nežino, kas ten vyksta, išskyrus tunelio savininką. O savininkas visur turi kameras, jis viską mato ir gali naudoti šią informaciją kaip tik nori.

Tada kam reikalingas VPN?

VPN padeda apeiti geografinius ir teisinius apribojimus.

Pavyzdžiui, jūs norite pasinaudoti kokiu nors servisu, tačiau Lietuvoje jis nėra prieinamas. Pasinaudoti juo galėsite prisijungus prie jo per tos šalies VPN serverį, kurioje šis servisas veikia.

Kai kuriose valstybėse egzistuoja interneto cenzūra, ribojanti prieigą prie tam tikrų svetainių. Norite atidaryti tokią svetainę, tačiau Lietuvoje ji yra užblokuota (pavyzdžiui, kai kurios tarptautinės lažybų bendrovės). Atidaryti svetainę galėsite per tos šalies VPN serverį, kurioje svetainė nėra užblokuota.

VPN – tai naudinga ir reikalinga technologija, kuri gerai susitvarko su tam tikromis užduotimis. Tačiau jūsų asmeninių duomenų saugumas priklauso nuo VPN paslaugų teikėjo sąžiningumo ir jūsų paties sveiko proto, atidumo bei kompiuterinio raštingumo.

TOP-5 patikimiausių VPN servisų

IPVanish

IPVanish VPN servisas

Vienas iš populiariausių VPN servisų pasaulyje. Jų servisas labai paprastas ir bus suprantamas pradedantiems vartotojams.

Platformos: Windows, Mac OS, Android, iOS.

Kaina: nuo $6,49 per mėnesį.

IPVanish

StrongVPN

StrongVPN servisas

Tai dar vienas labai populiarus VPN servisas, turintis serverius 24 valstybėse ir 47 miestuose. StrongVPN siūlo aukščiausio standarto duomenų šifravimą.

Platformos: Windows, Mac OS, Android, iOS.

Kaina: nuo $5,83 per mėnesį.

StrongVPN

NordVPN

NordVPN servisas

NordVPN turi didžiulį tinklą serverių 58 valstybėse. Juo paprasta naudotis bet kuriame įrenginyje. Vienu metu galima prisijungti iki 6 įrenginių prie skirtingų geografinių vietovių.

Platformos: Windows, Mac OS, Android, iOS.

Kaina: nuo $3,29 per mėnesį.

NordVPN

ExpressVPN

ExpressVPN servisas

ExpressVPN turi serverius 94 valstybėse, tarp jų ir Lietuvoje.

Platformos: Windows, Mac OS, Linux, Android, iOS.

Kaina: nuo $8,32 per mėnesį.

ExpressVPN

OverPlay

OverPlay VPN servisas

Platformos: Windows, Mac OS, Android, iOS.

Kaina: nuo $8,33 per mėnesį.

OverPlay

Geriausi nemokami VPN servisai

TunnelBear

TunnelBear nemokamas VPN servisas

Vienas iš geriausių nemokamų VPN servisų. Tereikia užsiregistruoti TunnelBear svetainėje, įdiegti programėlę ir pradėti naudoti.

TunnelBear

Windscribe

Windscribe nemokamas VPN

Pagrindinis šio nemokamo VPN serviso privalumas – 10 GB nemokamo duomenų srauto per mėnesį ir galimybė prisijungti prie interneto per serverius, esančius 8 valstybėse. Norėdami gauti dar 5 GB, turite paskelbti įrašą Twitter’yje. Už kiekvieną atvestą naują vartotoją gausite dar po 1 GB.

Windscribe

Speedify

Speedify VPN servisas

Speedify ypatybė – didžiausias galimas interneto ryšio greitis. Tai pasiekiama konsoliduojant visus prieinamus interneto ryšius. Speedify leidžia jums naudoti penkis skirtingus įrenginius ir pasirinkti serverį vienoje iš 30 valstybių.

Speedify

Private Tunnel

Private Tunnel VPN

Viena paskyra leidžia naudotis Private Tunnel trijuose įrenginiuose. Galėsite pasirinkti vieną iš 9 serverių.

Private Tunnel

ProtonVPN

Proton VPN servisas

ProtonVPN yra vienas iš saugiausių tokio pobūdžio produktų. Jį sukūrė CERN darbuotojai, kurie anksčiau sukūrė anonimišką paštą ProtonMail. Bendrovės serveriai ir būstinė yra Šveicarijoje – šalyje, kurioje yra pažangiausi duomenų apsaugos įstatymai. Servisas integruotas su anoniminiu TOR tinklu.

ProtonVPN

Įvertinimai
( 1 assessment, average 5 from 5 )
Autorius Darius Darko
Darius Darko/ straipsnio autorius

Daugiau nei 10 metų rašau straipsnius įvairiomis temomis.

Patiko straipsnis? Pasidalink su draugais:
Parašykite komentarą

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: