Kodėl senstant pagirios darosi vis sunkesnės?

Kodėl senstant pagirios darosi vis sunkesnės?

Dėl tam tikrų priežasčių, didėjant amžiui, žmogaus organizmas vis sunkiau toleruoja alkoholinius gėrimus. Kodėl senstant pagirios darosi vis sunkesnės? Tai priklauso ne tik nuo biologinių faktorių ir senėjimo proceso, bet ir nuo propaguojamo gyvenimo būdo.

Aštuoniolikmečio pagirių simptomai – troškulys ir, jei alkoholis buvo nekokybiškas, galvos skausmai. 25-erių metų jaunuolio pagirios – tikras košmaras su tokiomis pasekmėmis kaip minėtasis galvos skausmas, pykinimas ir lėta mąstysena. 29-tais gyvenimo metais pagirios trunka visą dieną, o kai kuriais atvejais – net ir dvi.

Yra keletas priežasčių, kodėl tai vyksta.

Mažesnė fermentų gamyba

Viena pagrindinių priežasčių, kodėl senstant pagirios tampa vis sunkesnės – yra blogesnė organizmo tolerancija alkoholiui. Standartiškai, kiekvienas išgertas bokalas alaus ar taurelė spiritinio gėrimo turi alkoholinių medžiagų, kurios yra perdirbamos apie 2 valandas (tikslus laikas nustatomas priklausomai nuo lyties, amžiaus ir svorio).

Štai kaip vyksta alkoholio perdirbimo procesas: alkoholdehidrogenazė, kurią išskiria kepenys, alkoholį perdirba į acetaldehidą. Po to alkoholdehidrogenazė minėtąją medžiagą perdirba į anglies dioksidą ir vandenį.

Kai žmogui 21-neri metai, alkoholio skaidymo procesas vyksta lengvai. Tačiau su amžiumi alkoholį perdirbančių fermentų kiekis mažėja ir todėl organizmui reikia daugiau laiko perdirbti toksiškąjį acetaldehidą. Užsilaikęs organizme šis toksinas sukelia galvos skausmus, dehidrataciją, pykinimą ir kitas pagirių pasekmes.

Daugiau riebalų, mažiau vandens

Be to, su amžiumi keičiasi ir žmogaus kūno sudėjimas. Organizmas kaupia didesnes riebalų atsargas, dėl kurių sumažėja organizmo tolerancija spiritiniams gėrimams.

Riebalai nesugeria alkoholio, todėl apkūnesnio žmogaus organizmas sunkiau jį įsisavina. Būtent dėl to moterys, iš prigimties turinčios didesnį riebalų kiekį organizme, greičiau negu vyrai apsvaigsta nuo alkoholio.

Be to, su amžiumi organizmas sunkiau išsaugo vandenį kūne, t.y. dvidešimtmečio organizme yra daugiau vandens, nei keturiasdešimtmečio. Mažesnis vandens kiekis organizme lemia didesnę alkoholio koncentraciją jame.

Silpnėjantis imunitetas

Kodėl senstant pagirios darosi vis sunkesnės?

Sendamas organizmas silpsta, todėl jam yra sunkiau atsigauti po kenksmingų veiksnių, tokių kaip ligos, traumos, ar alkoholis, poveikio.

Štai kas yra rašoma „Time“ svetainėje:

Jei turite vaikų, turbūt spėjote įsitikinti, jog jiems mėlynės ar žaizdos sugyja per kelias dienas. Bet jeigu įsipjausite pirštą jūs, praeis ne mažiau nei savaitė, kol ji pilnai sugis. Be to, paaugliai, persistengę treniruotės metu, raumenų skausmą kenčia trumpai, o vyresni žmonės – net keletą dienų.

Valstybinis senėjimo institutas tai vadina imuniteto senėjimu, arba palaipsniu imuninės sistemos silpnėjimu. Atlikus tyrimus paaiškėjo, jog su amžiumi organizmas vis tiek atsistato, tik jau ne taip greitai, kaip anksčiau.

Tai ypatingai pasireiškia gyvenimo viduryje, kai žmogui sukanka 50 metų. „Wall Street Journal“ straipsnyje pažymima, jog pagyvenę žmonės dažniau vartoja vaistus nuo chroniškų susirgimų, todėl atsiranda tikimybė, jog vaistų ir alkoholio tarpusavio sąveika lems kognityvinių gebėjimų mažėjimą. Kiekvienas išgertas stikliukas vis labiau atskleis šią pasekmę.

Kaip jau buvo minėta, alkoholis padidina su amžiumi atsirandančių kognityvinių gebėjimų silpnėjimą. Neuronai sulėtėja. Mielininis dangalas, dengiantis aksonus ir pagreitinantis nervinių impulsų perdavimą, suplonėja. Senstant organizmui, neuronai tampa pasyvesni, o alkoholis šį reiškinį sustiprina net keletą kartų. Taigi, jei būdami 65-erių metų bare išgersite keletą kokteilių, galite pasijusti itin blogai.

Gyvenimo būdo įtaka

Įtaką daro ne tik organizmo būklė, bet ir pasirinktas gyvenimo būdas. Yra žymiai lengviau iškęsti audringo penktadienio vakaro pasekmes, jei ramiai gulite lovoje ir ilsitės. Tačiau jei turite triukšmingų vaikų ir jums dar reikia atlikti namų ruošos darbus ar eiti į darbą – galvos skausmas gali tapti nepakenčiamas.

2013 m. atliktas tyrimas parodė, jog sunkiausios pagirios būna 29-ių metų. To priežastis yra ne fiziniai veiksniai, o biologinių faktorių ir susiklosčiusių aplinkybių įtaka. Esmė tame, jog minėtojo amžiaus žmonės dar nėra atsikratę alkoholio vartojimo įpročių, įgytų jaunystėje, nepaisant atsirandančių pasekmių.

Jei 29-erių ir 45-erių metų žmonės išgertų vienodą alkoholio kiekį, antrasis išgyventų stipresnes pagirias. Tiesa, minėtojo amžiaus žmonės prisigeria rečiau.

Taigi, atminkite, jog reikia rūpintis savo organizmu, kadangi senstant prastėja ir kognityvinės funkcijos, o tai gali sukelti daug problemų.

Įvertinimai
( No ratings yet )
Patiko straipsnis? Pasidalink su draugais:
Parašykite komentarą

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: