Pelėsio naikinimas namuose – patarimai ir priemonės

Pelėsio naikinimas namuose - patarimai ir priemonės

Pelėsio naikinimas – būtina priemonė, kurios reikia imtis pastebėjus ant sienos, baldų ar vonios kambaryje juodus taškelius. Šiandien papasakosiu kaip pelėsis atsiranda namuose, kokią žalą jis gali kelti sveikatai bei kaip ir kokiomis priemonėmis jo atsikratyti.

Pelėsis – kas tai?

Pelėsis – plika akimi matomos apnašos, kurias sudaro mikroskopiniai pelėsiniai grybai. Šie grybai gali atsirasti ir susiformuoti bet kur, nesvarbu koks būtų paviršius ar sąlygos. Pelėsis atsiranda ne tik ant daiktų paviršiaus, bet ir gali įsiskverbti į jų vidų, todėl gali būti itin sunku jo atsikratyti.

Koks būna pelėsis?

Bute randamas pelėsis gali būti kelių tipų:

  • Baltasis – mėgsta augalų vazonus, medieną, duoną ir kai kuriuos produktus.
  • Žaliasis – atsiranda ant maisto produktų.
  • Mėlynasis – susidaro ant medienos paviršių, suteikdamas jai, kaip galima spręsti iš pavadinimo, mėlyną atspalvį. Šis pelėsio tipas gali atsirasti ir ant baldų, parketo ar langų rėmų.
  • Juodasis – pats bjauriausias pelėsio tipas, galintis susiformuoti bet kur, pradedant popieriniais tapetais miegamajame ir baigiant vonios plytelėmis.

Kodėl namuose atsiranda pelėsis?

Pelėsiniai grybai pradeda daugintis, kai patenka į jiems palankią terpę:

  • Drėgnumas. Idealiausias atvejis – 60-80 %. Toks drėgmės lygis namuose gali susidaryti vonios kambaryje, taip pat jei jus buvo užpylę kaimynai arba, pasikeitus orams, ant langų susidarė kondensatas.
  • Temperatūra. Pelėsiniai grybai gali išgyventi esant tiek labai žemai, tiek labai aukštai temperatūrai. Palankiausios temperatūrą pelėsiui – nuo 4 iki 20 °C.
  • Vėdinimas. Uždaryti langai, baldais ir daiktais užkrautos erdvės – visa tai apsunkina oro cirkuliaciją kambaryje, dėl ko aktyviau kaupiasi pelėsio sporos ir lengviau susiformuoja pelėsiniai grybai.

Kaip suprasti, jog pelėsis jau įsiveisė?

Pirmasis pelėsio atsiradimo požymis – tai aštrus specifinis kvapas. Toliau, besiformuojant pelėsiniams grybams, atsiranda charakteringos dėmės.

Kokią žalą žmogaus sveikatai gali padaryti pelėsis?

Kokią žalą žmogaus sveikatai gali padaryti pelėsis?

Pelėsis namuose ne būtinai kenkia sveikatai, bet kai kurie žmonės yra ypač jautrūs jam. Pelėsis užteršia orą namuose ir taip padidina riziką susirgti kvėpavimo takų ligomis. Pelėsis gali gaminti keleto rūšių medžiagas, kurios gali būti žalingos žmogaus sveikatai:

  • Alergenai;
  • Dirgikliai;
  • Mikotoksinai;

Tai potencialiai nuodingos medžiagos, kurios gali paveikti žmones, kurie yra joms jautrūs.

Alergija pelėsiui pasireiškia panašiais simptomais, kaip ir kitos alergijos ore lakioms medžiagoms, kurios patenka į viršutinius kvėpavimo takus, pavyzdžiui, žiedadulkėms. Pagrindiniai alergijos pelėsiui požymiai:

  • užsikimšusi nosis arba sloga;
  • nosies niežėjimas;
  • gerklės perštėjimas;
  • čiaudulys;
  • ašarojimas;

Žmonėms, sergantiems astma, alergija pelėsiui gali paaštrinti astmos simptomus.

Kokios priemonės nuo pelėsio padės jo atsikratyti?

  • Asmeninės apsaugos priemonės: akiniai, pirštinės, respiratorius.
  • Priemonės nuo pelėsio: šepetėlis / kempinėlė / metalinis žiuželis / skudurėlis, talpa vandeniui, bet koks valiklis, šiukšlių maišas.
  • Galutiniam apdorojimui: grybus naikinantis preparatas, medienos lakas.

Prieš pradedami valymo darbus, užsidėkite akinius, pirštines, respiratorių, o dar geriau – ir apsauginį kostiumą. Naikindami pelėsį, būkite atsargūs – nepaskleiskite pelėsio sporų po namus.

Įkvėpę sporų galite pakenkti savo sveikatai, todėl būtinai naudokite prieš tai išvardintas asmeninės apsaugos priemones.

Kaip panaikinti pelėsį?

Veiksmų seka yra paprasta:

  1. Mechaniškai išvalyti pelėsio paveiktą vietą.
  2. Šią vietą apdoroti bet kokia priemone nuo pelėsio.
  3. Apdorotą vietą išdžiovinti ir pravėdinti patalpą.
  4. Neleisti pelėsiui atsirasti pakartotinai.

Svarbiausia – kruopščiai išvalyti matomas apnašas. Jei pelėsis atsirado neseniai, jį lengvai išvalysite kempinėlės, šepetuko ir šilto vandens pagalba.

Sėkmingai išvalyti tapetus nuo pelėsio galima tik ankstyvoje jo formavimosi stadijoje. Praėjus ilgesniam laiko tarpui, gali tekti pašalinti tapetus, todėl nedelskite. Jau po metų pelėsinis grybas sugeba pažeisti betoną ir plytas, sėkmingai praeidamas pro tinko sluoksnį.

Jei pelėsis atsirado ant lubų, naudokite metalinį žiuželį ar gremžtuką. Tik pirmiausia sudrėkinkite paviršių.

Vonioje atsirandančiam pelėsiui palanki terpė – tai plyšiai tarp plytelių. Pelėsio pažeistą hermetiką pašalinkite, plyšius gerai išvalykite, o po to išdžiovinkite ir apdorokite dezinfekuojančia medžiaga. Galiausiai, plyšius vėl užpildykite hermetiku.

Susidariusių po pelėsio pašalinimo atliekų atsikratykite jas išmesdami į hermetišką paketą. Taip išvengsite tolimesnio pelėsio plitimo.

Kaip pasirinkti tinkamą priemonę pelėsio naikinimui?

Kaip pasirinkti tinkamą priemonę nuo pelėsio?

Daugeliui kyla klausimas – kurią priemonę pasirinkti, kad pelėsis neatsirastų pakartotinai? Toliau pateikiamas sąrašas, kuriame išvardintos geriausios priemonės prieš visus pelėsio gybus. Pasirinkite Jums labiausiai tinkamą.

Baliklis

Tinka valyti plyteles, stiklus, tačiau netinka puriems paviršiams. Be to, baliklis yra kenksmingas, todėl jį reikia naudoti su atsargumu. Šią priemonę reikia skiesti su vandeniu santykiu 1:10, po to – teptuko ar pulverizatoriaus pagalba apdoroti norimą paviršių.

Maistinė acto rūgštis

Tinka bet kuriam paviršiui ar medžiagai, turi specifinį kvapą. Gali išblukinti tapetų ir baldų spalvą. Norimas paviršius apdorojamas sudrėkinamas purkštuvu arba drėgnu skudurėliu. Po savaitės procedūrą reikėtų pakartoti.

Citrinų sultys arba citrinos rūgštis

Jai būdingos tokios pat savybės, kaip ir maistinei acto rūgščiai, yra malonaus kvapo. Apdoroti galima bet kurį paviršių, bet labiausiai tinka plytelėms. Paruošimas – vieną valgomąjį šaukštą citrinų rūgšties praskieskite stikline vandens ir apdorokite norimą paviršių purkštuko ar skudurėlio pagalba.

Vandenilio peroksidas

Tai saugi ir patogi priemonė. Galima naudoti bet kuriam paviršiui, tačiau reikėtų atsargumo valant nuspalvintas medžiagas ir audeklus, kadangi juos galima išblukinti. Turime atskirą straipsnį, kuriame papasakojome kaip išvalyti pelėsį nuo drabužių. Šią priemonę paskleiskite skudurėliu ar purkštuku. Po savaitės procedūrą derėtų pakartoti.

Maistinė soda

Nekenksminga, neturinti stipraus kvapo priemonė. Ją galima naudoti ant bet kurio paviršiaus. Iš pradžių, stiklinėje vandens yra ištirpinamas vienas valgomasis šaukštas sodos. Toliau, paviršius, kurį norima išvalyti, yra sudrėkinamas purkštuvu, arba skudurėliu. Praėjus valandai, tam, kad neliktų dėmių, sudrėkinta vieta yra praplaunama vandeniu.

Eteriniai aliejai

Arbatmedžio, levandų arba rozmarino aliejus pasižymi antibakterinėmis savybėmis, turi malonų kvapą ir yra nekenksmingas. Be to, jais galima apdirbti bet kurį paviršių. Tam tereikia įlašinti į stiklinę vandens apie 10-20 lašelių eterinio aliejaus ir apipurkšti norimą paviršių. Profilaktiškai reikėtų procedūrą pakartoti keletą dienų iš eilės.

Kaip pašalinti pelėsio kvapą?

Jei pelėsio atsikratyti pavyko, bet jo skleidžiamo kvapo ne – naudokite toliau išvardintas priemones:

  • Maistinę sodą. Užberkite storą sodos sluoksnį ant tos vietos, kur augo pelėsis, palaukite keletą valandų, o po to – susiurbkite sodos likučius dulkiu siurbliu.
  • Medžio anglį. Palikite keletą talpų su anglimi kambario perimetre ir dienos ar dviejų eigoje kvapas išnyks.
  • Aromatines žvakes, aerozolius ir smilkalus, nepamiršdami tinkamo patalpos vėdinimo. Tai padės galutinai išvalyti namų orą.

Kaip atsikratyti pelėsio kartą ir visiems laikams?

  • Stebėkite drėgmės lygį patalpoje. Apšiltinkite sienas ir pasirūpinkite hidroizoliacija. Oro sausinimui įrenkite kondicionierių. Gamindami maistą įjunkite gartraukį, dažniau vėdinkite kambarį, ypač, jei vonioje džiovinate skalbinius.
  • Palaikykite stabilią temperatūrą. Apšiltinti langai ir patalpos šildymo sistema neleis susidaryti kondensatui, kuris yra itin palankus pelėsio grybams.
  • Pakeiskite baldų išdėstymą, išardykite antresoles. Laisva oro cirkuliacija neleis pelėsiui plisti.
  • Daugiau dėmesio skirkite vazoniniams augalams, o ypač – snapučiams ir našlaitėms. Šių gėlių nereikėtų perlaistyti arba jų tręšimui naudoti nežinomas trąšas.

Geriausias būdas pastebėti besiformuojantį pelėsį – reguliariai tvarkyti namus. Taip pat turime straipsnius, kur paaiškinta kaip išvalyti pelėsį automobilyje ir skalbimo mašinoje.

Įvertinimai
( Įvertinimų dar nėra )
Autorius Darius Darko
Darius Darko/ straipsnio autorius

Daugiau nei 10 metų rašau straipsnius įvairiomis temomis.

Patiko straipsnis? Pasidalink su draugais:
Comments: 2
  1. Svečio paveiksliukas
    Domantas

    Kai turėjom pelėsį buitinės priemonės kaip soda ar balikliai neturėjo daug naudos – pelėsis vėl grįždavo. Rezultatai atsirado kai pradėjom vedinti patalpas ,bent ne taip pelesis plito. Realiai viską sutvarkė specialistai – http://www.bepelesio.lt . Atsinešė aparatūrą, nuo tada bėdų nėra, kitaip niekaip.

  2. Svečio paveiksliukas
    Edgaras

    Puikus straipsnis. Tačiau vertėtų paminėti ne tik apie paviršinį, bet ir apie giluminį pelėsį. Dažiausiai, kai pelėsis labiau paplitęs, tai bus pagrindinė problema. Nes su minėtomis priemonėmis išvalius tik paviršių, po kurio laiko grįšime į tą pačią padėtį.
    Giluminį pelėsį naikina tik labai stipri chemiją, kurią galima rasti specializuotose parduotuvėse. Taip pat, patarčiau chemiją skiesti nedaug, rezultatas daug geresnis.
    Ir žinoma, problema bus išspręsta jei sutvarkysite patį problemos židinį – įprastai netinkamai veikiančią vėdinimo sistemą arba pakeisite pelėsiui neatsparias šilumos izoliacijos medžiagas.

Parašykite komentarą

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: