Telefono baterija – patarimai ir mitai

Telefono baterija - patarimai ir mitai

Daugumoje šiuolaikinių prietaisų įdegtos Li-ion (ličio jonų) baterijos. Šios baterijos sensta su kiekviena diena, tačiau kaip greitai tai įvyksta – priklauso ir nuo tavęs. Jeigu tinkamai ją rūpintis, telefono baterija tarnaus tau 2-3 metus. Toliau pateiksiu patarimus, kurie leis baterijai tarnauti ilgiau bei taupyti energiją.

5 patarimai, nuo kurių telefono baterija tarnaus tau ilgiau

  1. Venk didelio baterijos išsikrovimo. Elektronikos gamintojai nepataria iškrauti baterijas žemiau 10% lygio. Optimalus įkrovimo/iškrovimo lygis – 40%-70%. Krauti bateriją geriausiai porą kartų per dieną – taip ji tarnaus ilgiau.
  2. Pakrauk telefoną prieš išjungiant jį ilgesniam laikui. Jeigu neplanuoji naudotis telefonu apie mėnesį ar dar ilgiau, prieš išjungiant jį, pakrauk bateriją iki 50% lygio. Nepalik išsikrovusios baterijos ilgesniam laikui.
  3. Iškrauk telefono bateriją prieš išjungiant jį ilgesniam laikui. Jeigu baterija pilnai pakrauta – ją reikia iškrauti iki 50% lygio.
  4. Nepalik telefono ant saulės arba karštoje vietoje. Laikyk telefoną sausoje vėsioje vietoje. Ilgalaikis aukštesnės nei 35°C temperatūros poveikis neigiamai paveiks telefono darbą.
  5. Nepalik telefono dėkle, kol krauni jį. Ypač venk daryti tai naktį, kai palieki telefoną krautis iki ryto. Kol telefonas kraunasi, jo baterija skleidžia šilumą, o dėklas trukdys aušinimui. Dėl tos pačios priežasties nerekomenduojama laikyti telefoną po pagalve, nes gali atsitikti taip, kaip žemiau pateiktoje Twitter žinutėje:

Šie patarimai nėra panacėja, tačiau juos diktuoja ilgalaikė baterijų gamintojų patirtis bei sveikas protas. Jeigu tu kasmet keiti telefoną, tai net nespėsi pastebėti, kad baterija pradėjo veikti blogiau. Kitu atveju, šie patarimai bus tau naudingi.

6 mitai apie telefonų baterijas

6 mitai apie telefonų baterijas

Krauti galima tik pilnai išsikrovusį telefoną

Tai labai senas mitas, atkeliavęs pas mus dar nuo tų laikų, kai buvo naudojamos nikelio-metalo hidrido baterijos. Tokios baterijos, kaip ir nikelio-kadmio, iš tikrųjų prarasdavo talpumą, kai buvo kraunami ne iki galo išsikrovus. Mūsų laikais beveik visi prietaisai naudoja ličio polimerų baterijas, turinčias specialius čipus, atsakingus už tai, kad baterija neprarastų savo talpos kol yra kraunama.

Tačiau ličio polimerų baterijos irgi nėra idealios. Pavojus atsiranda tada, kai tokios baterijos iškraunamos iki galo. Tokiu atveju telefonas gali išvis neįsijungti. Arba įsijungti, bet veikti su pertrūkiais. Iš kitos pusės, tam kad iškrauti tokią bateriją iki galo – reikia labai pasistengti. Beveik visi šiuolaikiniai prietaisai automatiškai išsijungia žymiai anksčiau.

Negalima ilgai krauti telefoną – galima jį „perkrauti”

Dar vienas mitas, atėjęs iš senų laikų, kai buvo naudojamos nikelio-kadmio baterijos. Jas iš tikrųjų galima buvo įkrauti per stipriai ir tokiu būdu sugadinti. Tačiau ličio polimerų baterijose esantis čipas savarankiškai stabdo elektros naudojimą, kai baterija yra pilnai įkrauta. Tai reiškia, kad galima palikti telefoną krautis nors ir visai nakčiai, nebijant sugadinti baterijos.

Galima naudoti tik originalų pakrovėją

Šimtaprocentinis mitas. Kaip jau rašiau aukščiau, už baterijos įkrovimą yra atsakingas specialus čipas, kuris paprasčiausiai neleis sudegti tavo telefonui dėl kiniško pakrovėjo. Tačiau neoriginalus pakrovėjas gali neduoti reikiamo elektros srovės stiprio, dėl ko įkrauti bateriją užims daugiau laiko.

Reikia paminėti, kad šis teiginys aktualus tik pakrovėjams su tavo prietaisui tinkama įtampa (daugumai prietaisų tai 5.0V). Jeigu pakrovėjo įtampa bus didesnė – tai sudegins baterijos čipą, jeigu mažesnė – jums nepavyks įkrauti prietaiso.

Kol telefonas yra kraunamas, jo negalima naudotis

Tai irgi mitas. Gali laisvai skambinti, rašyti žinutes arba naršyti internete, kol telefonas yra kraunamas. Jokių ypatingų padarinių tai nesukels, tik prireiks daugiau laiko telefonui įkrauti, bet tu ir pats tai supranti. Iš kitos pusės, tam tikros „sunkios” programos padidina telefono kaitinimą, o tai jau gali pakenkti, nes įkrovimo procesas irgi didina telefono kaitinimą. Todėl šie du procesai kartu gali perkaitinti telefoną.

Užduočių tvarkyklė – puikus būdas sutaupyti baterijos energiją

Tai pakankamai naujas mitas, kurį platina šių užduočių tvarkyklių, kitaip dar vadinamų task killer, kūrėjai. Šios programos skelbiasi naikinančios šešėlinius procesus tavo telefone. Skamba lyg ir logiškai: dalis šiuo metu nenaudojamų programų veikia šešėliniu režimu ir naudoja prietaiso operatyvinę atmintį bei baterijos energiją. Išjungus šiuos procesus galima sutaupyti baterijos energiją bei atlaisvinti šiek tiek operatyvinės atminties. Tačiau ne viskas taip paprasta. Visų pirma, operatyvinė atmintis naudoja ne taip ir daug baterijos energijos. Visų antra, šešėliniai procesai naudoja ne tiek ir daug operatyvinės atminties. Tiesą pasakius, beveik iš viso jos nenaudoja. Na ir galų gale, visos standartinės programos, kurios buvo įrašytos telefone kartu su operacine sistema, po kelių minučių po uždarymo vėl bus automatiškai paleistos. O tai pareikalaus dar daugiau operatyvinės atminties ir baterijos energijos.

Išjungti Wi-Fi ir GPS – geriausias būdas prailginti baterijos veikimo laiką

Šis teiginys tik iš dalies yra mitu. Be abejo, išjungus šias funkcijas tau pavyks sutaupyti baterijos energiją. Tačiau tai tik keli lašai, palyginus su tuo, kiek galima sutaupyti išjungus mobilųjį ryšį. Be abejo, pasiūlymas išjungti mobilųjį ryšį telefone skamba gana keistai, tačiau sutik, kad jis ne visada tau reikalingas. Trumpai tariant, jeigu nori prailginti baterijos veikimo laiką – išjunk ryšį, ypač jeigu tavo telefonas naudoja 3G arba 4G.

Programos, kurias reikia tuoj pat pašalinti iš telefono

Programos, kurias reikia tuoj pat pašalinti iš telefono

Dažniausiai aš pasakoju apie įdomias ir naudingas programas, tačiau čia išvardysiu tas, kurias reikia kuo skubiau pašalinti iš telefono, nes jos sunaudoja labai daug resursų ir neduoda beveik jokios naudos.

Facebook programa

Facebook – pats populiariausias socialinis tinklas pasaulyje, todėl nieko nuostabaus, kad jo programėlė įdiegta daugybėje telefonų. Ji leidžia gana patogiai sekti visas naujienas ir greitai dalintis savo pusryčių nuotraukomis su draugais, tačiau naudoja labai daug telefono resursų ir baterijos energijos. Todėl žymiai geriau naudoti mobiliąją Facebook versiją naršyklėje. Funkcijų ten bus šiek tiek mažiau, tačiau telefono baterija veiks žymiai ilgiau.

Orų prognozės programėlės

Orų prognozės programėlės, tokios kaip The Weather Channel – puikus pavyzdys, kaip iš paprastos funkcijos kūrėjai padaro megaprogramas. Čia tau ir animuoti wallpaper’iai, ir meteorologiniai žemėlapiai ir įvairūs papildiniai ir dar daug daug ko. Be abejo, visos šios funkcijos labai greitai „suvalgo” baterijos energiją. Jeigu reikia sužinoti kokie orai dabar yra lauke – pažiūrėk pro langą. Taip gausi žymiai patikimesnę informaciją. O orų prognozę gali sužinoti iš Google.

AntiVirus Free ir kitos nemokamos antivirusinės

Nors šis klausimas ir diskutuotinas, yra nuomonė, kad Android prietaisams nereikalingos nemokamos antivirusinės ir aš su šia nuomone visiškai sutinku. Tau nereikalinga antivirusinė jeigu neturi root teisių ir nenaudoji nulaužtų programų iš nepatikimų šaltinių. Google pakankamai gerai prižiūri Google Play parduotuvę ir greitai pašalina iš jos visus potencialiai pavojingus elementus, todėl pastoviai veikianti antivirusinė tik be reikalo naudos operatyvinę atmintį bei baterijos energiją. O iškilus įtarimams, galima įdiegti antivirusinę, patikrinti telefoną ir vėl ją pašalinti.

Clean Master ir kitos sistemos tvarkyklės

Tikėjimas stebuklais yra vienintelė priežastis, dėl kurios atsiranda tokio pobūdžio programos. Naivu tikėti, kad milijardus dolerių bei tūkstančius programuotojų turinti Google nesugebėjo tinkamai optimizuoti savo sistemos, o štai koks nors vienas programuotojas tai padarė. Nenoriu tave nuliūdinti, bet dauguma tokių programų arba iš vis nieko nedaro arba kenkia. Pašalinti laikinus failus ir ištrinti nereikalingas programas galima su sistemoje įdiegtais instrumentais.

Įdiegta naršyklė

Beveik visi telefonai parduodami su gamintojų įdiegtomis naršyklėmis, kuriose pilna reklaminių nuorodų ir kitų nereikalingų elementų. Be to, niekas negali garantuoti, kad tokia naršyklė neperduoda tavo asmeninių duomenų trečiosioms šalims. Geriau niekada nenaudoti tokios naršyklės ir jei tai įmanoma – pašalinta ją iš sistemos. Yra labai daug puikių naršyklių, sukurtų Android operacinei sistemai, pavyzdžiui Google Chrome arba Opera.

Įvertinimai
( 1 įvertinimas, vidutiniškai 55 )
Autorius Darius Darko
Darius Darko/ straipsnio autorius

Daugiau nei 10 metų rašau straipsnius įvairiomis temomis.

Patiko straipsnis? Pasidalink su draugais:
Parašykite komentarą

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: