Dūmų detektoriai – veikimas, pajungimas ir išdėstymo reikalavimai

Dūmų detektoriai – veikimas, pajungimas ir išdėstymo reikalavimai

Šiais metais įsigaliojantys teisės aktai reikalaus, kad nuo 2018 metų gegužės 1 dienos visuose gyvenamuose būstuose turi būti įrengti autonominiai dūmų detektoriai. Todėl šiandien panagrinėsime, koks yra dūmų detektorių veikimo principas, kaip juos pajungti ir kokie yra jų išdėstymo reikalavimai.

Gaisro aptikimo ir signalizavimo sistemų detektorių rūšys

Gaisro aptikimo ir signalizavimo sistemose naudojami dūmų, šilumos, linijiniai optiniai, liepsnos ir autonominiai dūmų detektoriai.

Dūmų ir šilumos detektoriai

Dūmų ir šilumos detektoriai reaguoja atitinkamai į dūmus bei šilumą. Nors dūmų detektoriai kilus gaisrui sureaguoja greičiau, jų nepatariama montuoti patalpose, kuriose vyksta gamyba, kurios metu išsiskiria dūmai arba būna daug dulkių. Tokioms patalpoms labiau tinka šilumos detektoriai.

Linijiniai optiniai dūmų detektoriai

Dažniausiai montuojami kultūros paveldo pastatuose arba patalpose, kuriose nėra galimybės pritvirtinti detektorių prie lubų. Jie gali būti įrengti ant sienų, kolonų ir kitų vertikalių konstrukcijų.

Liepsnos detektoriai

Liepsnos detektoriai įrengiami dideliuose atviruose sandėliuose arba miško medžiagų sandėliuose.

Autonominiai dūmų detektoriai

Šie detektoriai tinka gyvenamosioms patalpoms: butams, privatiems namams, sodyboms ir t.t. Jie sureaguoja net ir į labai mažą kiekį dūmų bei įjungia garsinį signalą, kuris įspėja žmones apie pavojų.

Kas privalo įrengti dūmų detektorius?

Pagal nuo 1996 metų galiojančius reikalavimus, dūmų detektoriai turėjo būti įrengti statomuose, rekonstruojamuose ir renovuojamuose būstuose. Tačiau Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duomenimis, šiuo metų autonominius dūmų detektorius savo būstuose turi tik 16% šalies gyventojų.

Todėl naujai įsigaliojusios Bendrosios priešgaisrinės saugos taisyklės reglamentuoja, kad nuo gegužės 1 dienos detektoriai turi būti įrengti visuose butuose, individualiuose namuose, sodybose ir sodo nameliuose, kuriuose nėra įrengta priešgaisrinė signalizacija.

Dūmų detektorių veikimo principas

Kaip jau minėjau anksčiau, dūmų detektoriai reaguoja net ir į mažą dūmų kiekį patalpose. Aptikus dūmus, detektorius įjungia garsinį signalą ir įspėja žmogų apie gaisro pavojų. Kadangi dauguma gaisrų kyla naktimis, kai žmonės miega, garsinis signalas pažadina miegančiuosius ir išgelbėja jiems gyvybę.

Kaip pajungti dūmų detektorių?

Kaip pajungti dūmų detektorių?

Autonominio dūmų detektoriaus pajungimas labai paprastas. Tiesiog įdėkite į jį maitinimo elementus (dažniausiai reikia dviejų AA elementų, tačiau skaitykite įsigyto modelio instrukciją) ir pritvirtinkite prie lubų su varžtais. Jeigu neturite galimybės pritvirtinti detektorių prie lubų, galima pritvirtinti jį prie sienos, bet kuo arčiau lubų.

Bute turi būti įrengtas bent vienas dūmų detektorius. Privačiame name – po vieną kiekviename aukšte. Maksimalus vieno autonominio dūmų signalizatoriaus saugomas plotas yra ne didesnis kaip 60 kvadratinių metrų. Tačiau rekomenduojama įrengti po vieną detektorių kiekvienoje patalpoje, kurioje žmonės miega arba praleidžia laiką. Tokiu būdu, jūs greičiau sužinosite apie gaisrą, nes nereikės laukti, kol dūmai pasieks tą kambarį, kuriame jis įrengtas. Tačiau nerekomenduojama įrenginėti detektorių virtuvėje bei vonios kambaryje, nes jie gali suveikti nuo garų.

Kiek kainoja dūmų detektoriai?

Autonominiai dūmų detektoriai kainoja nuo 5 iki 40 eurų. Juos lengvai rasite kone kiekvienoje didesnėje interneto parduotuvėje arba prekybos centre.

Įvertinimai
( 1 įvertinimas, vidutiniškai 55 )
Autorius Darius Darko
Darius Darko/ straipsnio autorius

Daugiau nei 10 metų rašau straipsnius įvairiomis temomis.

Patiko straipsnis? Pasidalink su draugais:
Parašykite komentarą

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: