Pigmentinės dėmės - kaip naikinti ir kodėl atsiranda?

Pigmentinės dėmės – kaip naikinti ir kodėl atsiranda?

Vasarą visi skubame pasimėgauti saulės spinduliais ir norime dailiai įrusti. Tačiau ne visada saulės vonios baigiasi sėkmingai. Dažnai pasitaikanti problema – ant odos atsirandančios pigmentinės dėmės. Šiandien papasakosiu, kodėl jos atsiranda, kaip jas naikinti ir kaip išvengti ateityje?

Kodėl atsiranda pigmentinės dėmės?

Pigmentinės dėmės atsiranda todėl, kad stengdamasis apsaugoti odą, organizmas aktyvuoja melanino gamybą, taip suteikdamas jai specifinę spalvą. Priklausomai nuo melanino kiekio, oda gali patamsėti arba pašviesėti. Pagrindiniai veiksniai, darantys įtaką melanino gamybai, yra kaitinimasis saulėje, odos senėjimas ir genetika. Tačiau neseniai atlikti medicininiai tyrimai parodė, kad yra ir daugiau pigmentinių dėmių atsiradimo priežasčių:

  • Traumos. Sugijus žaizdoms, tose vietose kartais išlieka nedidelis uždegimas, todėl atsiranda pigmentinės dėmės.
  • Vaistai. Pigmentinės dėmės gali būti šalutiniu antibiotikų poveikiu.
  • Stresas.
  • Vitaminų A, C, PP trūkumas.
  • Hormoninės pusiausvyros sutrikimai. Hormoninė pusiausvyra pasikeičia esant nėštumui, sutrikus skydliaukės veiklai, sergant ginekologinėmis ar kepenų ligomis.
  • Netinkamos kosmetikos naudojimas.
  • Tam tikros grožio procedūros. Kai kuriems žmonėms pigmentinės dėmės gali atsirasti atliekant pilingą, bioepiliaciją ir kitokias grožio procedūras.

Kada kreiptis į specialistus?

Nors pigmentinės dėmės ne visada pavojingos, kartais dėl jų gali išsivystyti odos vėžys, todėl atsiradus šiems kūno dariniams, būtina kreiptis į dermatologą. Nors pigmentinės dėmės atrodo nekaltai – siūlome patiems nespręsti ir leisti gydytojams nustatyti, dėl kokių priežasčių jos atsirado ir ar kelia grėsmę sveikatai. Gydytojui skyrus gydymą vaistais, didelė tikimybė, kad šios dėmės išnyks, tačiau smarkiai nudegus saulėje ar patyrus nekokybiškai atliktas grožio procedūras, pigmentas taip ir lieka ant odos.

Kaip naikinti pigmentines dėmes?

Pigmentinės dėmės ant veido
Pigmentinės dėmės ant veido

Norint sumažinti ar visiškai panaikinti pigmentines dėmes, turite derinti specialistų atliekamas procedūras ir odos priežiūrą namuose. Kosmetologinių procedūrų metu atliekami cheminiai šveitimai rūgštimi, kuomet pašalinamas giliau esantis epidermio sluoksnis ir suaktyvinama odos regeneracija. Kartais taikoma fototerapija, kuomet pigmentiniai dariniai yra garinami nuo odos paviršiaus, arba mezoterapija, kai pigmentinės dėmės gydomos injekcijomis, stabdančiomis naujų dėmių atsiradimą.

Visais atvejais, norint išvengti pakartotinio pigmentinių dėmių atsiradimo, būtina naudoti specialias, balinančias odos priežiūros priemones: šveitiklius, veido kaukes, odą šviesinančius kremus. Ieškokite kosmetikos, kurios sudėtyje yra hidrochinono, arnikos, vitamino C – šios medžiagos suteikia balinamąjį poveikį.

Jei mėgstate natūralias odos priežiūros priemones, pigmentinių dėmių atsikratyti jums padės naminės veido kaukės ir kūno šveitikliai:

  • Citrinos ir medaus kaukė. 2 šaukštus citrinų sulčių sumaišykite su šaukštu medaus ir tepkite ant veido. Po 15 minučių odą nuplaukite šiltu vandeniu. Citrina – vienas geriausių natūralių produktų, balinančių odą, o medus ją gydo ir maitina.
  • Raudonasis svogūnas. Strazdanoms ir pigmentinėms dėmėms naikinti tinka raudonasis svogūnas. Išspauskite tarkuoto svogūno sultis ir jomis patepkite pažeistas odos vietas. Po 10 minučių jas nuplaukite šiltu vandeniu.
  • Avokadas. Pigmentines dėmes naikinti padeda ir avokaduose esantys fermentai. Ant pigmentinių dėmių ir pažeistų vietų tepkite sutrintą avokado minkštimą. Po 15 minučių nuplaukite jį šiltu vandeniu.
  • Kviečių kaukė. 2 šaukštelius kvietinių miltų, 1 šaukštelį acto ir 1 šaukštelį medaus sumaišykite ir tyrelę plonu sluoksniu ištepkite veidą, laikykite apie 30 min. Po to nušluostykite vatos tamponu ir nuplaukite drungnu vandeniu.
  • Bičių duonelės trauktinė. Labai ryškios pigmentinės dėmės sėkmingai panaikinamos bičių duonelę subėrus į stiklinį indelį ir užpylus medicininiu spiritu taip, kad apsemtų ir dar bent 2 cm spirito būtų virš apsemtos duonelės. Tris paras palaikyti, sumaišyti, leisti nusistovėti ir su tokia trauktine tepti dėmę vakarais. Spirito kiekiui mažėjant, galima jo įpilti papildomai ir, sumaišius bei leidus nusistovėti, naudoti.

Kaip išvengti pigmentinių dėmių atsiradimo?

Jei mėgaudamiesi vasaros saule nenorite susidurti su šia problema, turite laikytis penkių paprastų, tačiau itin naudingų taisyklių:

  1. Saulėje kaitinkitės ne ilgiau kaip 1 valandą.
  2. Deginkitės ryte iki 10 val. ir popiet nuo 15 val. Tokiu metu saulės spinduliai švelnesni ir mažiau kenksmingi odai.
  3. Naudokite apsauginius kremus, kurių apsauginis filtras SPF yra 30 arba 50.
  4. Kremą nuo saulės tepkite 30 min. iki deginimosi.
Įvertinimai
( 2 įvertinimai, vidutiniškai 55 )
Autorius Darius Darko
Darius Darko/ straipsnio autorius

Daugiau nei 10 metų rašau straipsnius įvairiomis temomis.

Patiko straipsnis? Pasidalink su draugais:
Parašykite komentarą

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: