Surinkau paprastus, bet veiksmingus patarimus, kurie parodys kaip taupyti elektrą ir sumažins sąskaitas už komunalines paslaugas.
Jei išlaidos už elektrą jūsų negąsdina ir nenorite taupyti pinigus, šių patarimų galite neskaityti. O atsakingam šeimininkui šis straipsnis padės išsiaiškinti, ar viskas jo namuose yra optimizuota racionaliam energijos vartojimui.
Jei nedeginate šviesos dieną ir naktį ar nesistengiate atvėsinti viso rajono oro kondicionieriumi, jūsų elektros energijos sąnaudos su šiais patarimais labai nesumažės. Tačiau per metus galima sutaupyti nemažą pinigų sumą.
Norint įgyvendinti kai kuriuos patarimus, pakaks atidžiai išanalizuoti ir pakeisti savo įpročius. Kitoms rekomendacijoms įgyvendinti prireiks paprastų buto pertvarkymo veiksmų arba papildomų išlaidų. Pavyzdžiui, įsigyti naujas lemputes. Tačiau išlaidos greitai atsipirks ir leis sutaupyti ateityje.
Apšvietimas
Tai vienas iš pagrindinių elektros energijos suvartojimo šaltinių. Šviesą naudojame kasdien. Tačiau ar racionaliai?
Ekonomiškos lemputės
Išsiaiškinkime, kiek šios lemputės yra ekonomiškos. Pasiimkime skaičiuotuvą ir atlikime skaičiavimus.
Įprastą 100 W kaitrinę lemputę galima pakeisti tokio pat ryškumo LED lempute, sunaudojančia 12 W energijos. Sužinokime, kiek galima sutaupyti iš šių 88 W, jei lemputė per metus dega vidutiniškai 4 valandas per dieną:
0,088 kW × 4 val. × 365 dienos = 128,5 kWh.
Arba pinigine išraiška, jei elektros kaina yra 0,20 eurų už 1 kWh:
128,5 kWh × 0,20 Eur/kWh = 25,70 Eur.
Atkreipkite dėmesį: apskaičiavome ekonominį efektą pakeitus tik vieną lemputę. O jei namuose jų yra dešimt? Suma iš karto padidėja iki 257 eurų. Jau visai neblogai.
Šviestuvai
Didelio kambario centre kabantis šviestuvas – dalykas gražus, bet nelabai efektyvus kaip šviesos šaltinis. Tolimesni kambario kampai dažnai lieka nepakankamai apšviesti. Savininkai bando tai ištaisyti pirkdami galingesnius šviestuvus. Skaitiklis sukasi greičiau, bet kampai vis tiek lieka šešėlyje.
Daug prasmingiau naudoti vietinį apšvietimą. Nedidelis grindinis arba pakabinamas šviestuvas geriau atliks šį darbą ir sunaudos mažiau elektros energijos. Patogus stalinis šviestuvas ant spintelės prie lovos, toršeras prie fotelio, nešiojamosios lempos – visa tai padės taupyti elektrą ir apsaugos jūsų regėjimą.
Ką nusipirkt:
Reguliuojamo ryškumo stalo lempa nuo Xiaomi
Švarūs plafonai
Šis patarimas kaip taupyti elektrą yra banalus, bet labai aktualus. Dulkėti šviestuvų plafonai gali sugerti iki 30% šviesos. Galite rinktis: skirti 10 minučių dulkėms nuvalyti arba mokėti daugiau už elektrą.
Buitinė technika
Internete dažnai pasitaiko radikalūs ir todėl neįgyvendinami patarimai. Pavyzdžiui, pirkti tik ekonomišką A++ klasės buitinę techniką. Tačiau tai ne visada įmanoma, bent jau dėl didelių šių prietaisų kainų. Jie atsipirks tik per 50 metų. Sutikite, tai ne išeitis.
Geriau pažiūrėkime, kaip taupyti elektrą su jau turimais prietaisais.
Kaip taupyti elektrą naudojant šaldytuvą
Tai vienas iš nedaugelio buitinių prietaisų, veikiančių 24 valandas per parą, 365 dienas per metus.
Šaldytuvas – tai šilumos siurblys. Jis siurbia šilumą iš šaldytuvo vidaus į išorę. Todėl prietaiso veikimas bus tuo ekonomiškesnis, kuo mažiau šilumos pateks į jo vidų. Todėl:
- Stenkitės kuo rečiau atidaryti šaldytuvo dureles. Sudėkite maisto produktus taip, kad jų nereikėtų ieškoti keletą minučių.
- Nedėkite į vidų karštų indų, leiskite jiems prieš tai atvėsti.
- Visi indai su maistu turi būti su dangčiais. Vykstant kondensacijai vandens garai nusėda ant šaldytuvo sienų ir virsta ledu. Atšildymo sistema tirpdo ledą, o tam vėlgi naudojama papildoma elektros energija. Garai šaldytuve yra blogis.
- Jei šaldytuvas stovi šalia šildymo vamzdžio, nusipirkite šilumos izoliaciją statybinių prekių parduotuvėje ir apvyniokite ja vamzdį. Išorinė šiluma tik kenkia buitiniams prietaisams.
- Šaltuoju metų laiku galite sumažinti šaldytuvo apkrovą ir dalį maisto produktų laikyti balkone.
Šaldytuvai yra labai skirtingi, todėl sunku nurodyti tikslią sutaupytų pinigų sumą. Tačiau tarkime, kad dėl jūsų pastangų šaldytuvas naudoja 15% mažiau elektros energijos. Tai reiškia, kad dabar jis beveik du mėnesius per metus veiks naudodamas sutaupytą elektrą.
Viryklė
Jei jūsų virtuvėje yra dujinė viryklė, turėsite mažiau vargo. Tačiau elektrinė viryklė yra vienas iš daugiausiai elektros energijos sunaudojančių prietaisų namuose. Jei tinkamai ją naudotis, galima sutaupyti nemažai pinigų:
- Viryklę įjunkite tik tada, kai gaminate maistą, ir naudokite mažiausią galios lygį.
- Visada stenkitės uždengti ruošiamą maistą dangčiu, nes vandeniui išgarinti reikia daug energijos.
- Elektrinis virdulys yra ekonomiškesnis už įprastą, naudokite jį. Jis praranda mažiau šilumos, be to, išsijungia automatiškai.
- Nepripildykite pilno virdulio vandens, jei jums jo tiek daug nereikia. Efektyviau užvirinti būtent tiek vandens, kiek reikia arbatai ar kavai paruošti.
- Daugiafunkcinis puodas yra ypač ekonomiškas. Jei dar neturite, įsigykite. Jis automatiškai palaiko minimalią gaminimo temperatūrą ir pasibaigus programai iškart išsijungia.
Boileris
Šildant vandenį boileryje sunaudojama daug elektros energijos. Šie patarimai padės šiek tiek sutaupyti:
- Nustatykite temperatūros reguliatorių į mažiausią reikiamą lygį. Taip bus patiriami mažiausi šilumos nuostoliai.
- Užsukite karšto vandens čiaupą, kai jo nenaudojate.
- Išvykdami iš namų kelioms dienoms visiškai išjunkite boilerį.
Kiti elektriniai prietaisai
Taupyti elektrą galima ir racionaliai naudojant smulkią buitinę techniką.
Routeris
Atrodo, kad tai smulkmena. Tačiau pirmiausia paskaičiuokime. Dauguma maršrutizatorių sunaudoja apie 6-10 W energijos. Per metus 0,007 kW × 24 val. × 365 dienos = 61,3 kWh. Tai yra daugiau nei 12 eurų.
O kiek laiko naudojate routerį? Dieną esate darbe, o vakare naršote naudodamiesi telefonu. Galiausiai routeris beveik nereikalingas, tačiau jis veikia visą parą. Geriau įjungti jį tik kartu su kompiuteriu.
Kitos smulkmenos
Nenaudojamų prietaisų, kurie nuolat įjungti į elektros tinklą, galima rasti kiekvienuose namuose: stereosistemos, muzikos centrai, žaidimų konsolės ir t.t. Apžiūrėkite kambarį po kambario ir išjunkite tai, ką retai naudojate.
Reguliari technikos priežiūra
Taip, dažnai gamintojų rekomendacijos apsunkina ir pabrangina gyvenimą. Tačiau nieko nedaryti yra kitas kraštutinumas.
Tai nereiškia, kad reikia kruopščiai laikytis visų rekomendacijų. Daug praktiškiau yra palaikyti prietaisus optimalioje būklėje. Štai keletas akivaizdžių patarimų, kurie padės efektyviau vartoti elektros energiją:
- Periodiškai valykite skalbimo mašiną, virdulį ir kavos aparatą nuo kalkių.
- Reguliariai valykite dulkes nuo kompiuterio sisteminio bloko.
- Išpilkite susikaupusias dulkes iš dulkių siurblio nelaukiant, kol jis bus pilnas.
- Periodiškai valykite oro kondicionieriaus filtrus.
- Darykite šaldytuvo atitirpinimą kaip rekomenduoja gamintojas.
O kokius būdus taupyti elektrą žinote jūs? Pasidalinkite savo patirtimi komentaruose!