Kaip taupyti pinigus 2024 metais – lentelė, patarimai ir pavyzdžiai

Kaip taupyti pinigus

Straipsnyje surinkti patikimi ir patikrinti būdai bei patarimai apie tai, kaip taupyti pinigus. Įgyvendinus nors trečdalį mūsų patarimų, net nepastebėsite, kaip jūsų biudžetas pradės didėti ir galėsite atidėti santaupas kažkam reikšmingam.

Visi šie finansiniai patarimai aktualūs 2024 metais. Straipsnio pabaigoje rasite lentelę, kurioje pažymėtos svarbios išlaidos bei tos, kurių galima atsisakyti.

Žiūrėti turinį
  1. Pagrindinės taisyklės, kurios padės taupyti pinigus šeimoje
  2. Būtinai susitarkite su visą šeimą
  3. Padalinkite šeimos biudžetą savaitei ir mėnesiui
  4. Išlaidų skaičiavimas ir koregavimas kiekvieną savaitę
  5. Kaip taupyti pinigus perkant maistą – 5 patarimai
  6. Peržiūrėkite savo racioną
  7. Kontroliuokite ar viską suvalgote
  8. Fasuoti ir pjaustyti produktai gali kainuoti kaip mažiau, taip ir daugiau
  9. Imkite maistą į darbą iš namų
  10. Pirkite produktus urmu
  11. 10 būdų taupyti pinigus apsipirkinėjant parduotuvėse
  12. Eikite į parduotuvę tik su pirkinių sąrašu
  13. Įsigykite prekybos tinklų nuolaidų korteles
  14. Pirkti internete reikia protingai
  15. Neskubėkite pirkti ir gerai viską apgalvokite
  16. Ieškokite daiktus su paprastesniu funkcionalumu
  17. Planuokite pirkinius iš anksto
  18. Daiktų ir instrumentų nuoma
  19. Pasakykite NE naujovėms ir firminiams daiktams
  20. Prekės su defektu ne visada blogos
  21. Grupiniai pirkiniai – gera alternatyva, bet ne visada
  22. 5 būdai taupyti pinigus nuo įvairių paslaugų
  23. Kartas nuo karto tikrinkite paslaugų tarifų kainas
  24. Atsisakykite nereikalingų paslaugų
  25. Ieškokite variantus sumažinti komisinius
  26. Mokėjimai į priekį gali sutaupyti iki 50% kainos
  27. Teisinga elektroninių prietaisų eksploatacija
  28. 8 būdai sutaupyti, pakeitus savo gyvenimo būdą
  29. Sveikas gyvenimo būdas naudingesnis
  30. Mokėkite tik už tai, kas reikalinga
  31. Pamirškite apie madą
  32. Atsisakykite žalingų įpročių
  33. Saugokite savo daiktus
  34. Daryk pats – tai įdomu, linksma ir pigu
  35. Teiraukitės nuolaidų
  36. Netaupykite!
  37. 3 taisyklės, leidžiančios taupyti pinigus per atostogas ir kelionėse
  38. Planuokite atostogas iš anksto
  39. Raskite kaip galima daugiau informacijos apie vietą, į kurią keliaujate
  40. Neskubėkite ir apsižvalgykite
  41. Šeimos išlaidų ir taupymo lentelė

Pagrindinės taisyklės, kurios padės taupyti pinigus šeimoje

Kaip taupyti pinigus šeimoje
Kaip taupyti pinigus šeimoje

Būtinai susitarkite su visą šeimą

Jums niekada nepavyks nieko sutaupyti, jeigu dalis šeimos laikysis taisyklių, o dalis – ne. Trumpu laikotarpiu jums pavyks sutaupyti, o tada kas nors nueis į parduotuvę ir išleis visas santaupas. Apie kokį taupymą tokiu atveju galima kalbėti?

Dėl to svarbu susitarti su visa šeima. Visi turi suprasti ką darysite, kaip ir kodėl.

Padalinkite šeimos biudžetą savaitei ir mėnesiui

Net jei pavyks susitarti su visais šeimos nariais – tai dar nieko nereiškia. Reikia apsispręsti dėl konkrečių skaičių.

Šeimyninis biudžetas susidaro iš įvairių išlaidų kategorijų. Kiekvienai kategorijai priskiriama tam tikra pinigų suma mėnesiui ir jos negalima viršyti. Tokiu būdu jūs tiksliai suprantate, kam ir kiek pinigų galima išleisti per mėnesį. Jeigu jums patogiau, galite nustatyti limitus ne mėnesiui, o savaitei. Mažesnį laikotarpį imti nerekomenduojama, nes vieną dieną galima viršyti limitą, o kitą – išvis nieko neišleisti.

Žemiau pateiksiu preliminarų šeimos išlaidų sąrašą į kurį galima orientuotis:

  • Maistas (namuose/darbe);
  • Namai (elektra, vanduo, dujos, šildymas, remontas, internetas, mobilusis ryšys);
  • Kreditai;
  • Transportas;
  • Pirkiniai (drabužiai, avalynė, buitinė technika, baldai ir t. t.);
  • Sveikata (sportas, vaistai);
  • Dovanos (šventės, gimtadieniai);
  • Laisvalaikis (kavinės, restoranai, teatrai, kinas);
  • Atostogos.

Išlaidų skaičiavimas ir koregavimas kiekvieną savaitę

Kontroliuoti išlaidas išmokome. Dabar reikia išmokti jas skaičiuoti. Galima naudotis specialiomis programomis arba sudaryti Excel lentelę. Tai leis matyti visą vaizdą ir suprasti, kur išleidžiama daugiau negu galima, o kur galima išleisti daugiau.

Laikyti visą informaciją galvoje neišeis. Patariu kartą per savaitę peržiūrėti rezultatus ir daryti koregavimus. Aš surinkau statistiką už kelis metus. Būna labai įdomu į ją pažiūrėti. Visada galima atidaryti lentelę už praeitus metus ir panagrinėti, kokios išlaidos laukia artimiausiu metu bei pasiruošti joms.

Kaip taupyti pinigus perkant maistą – 5 patarimai

Kaip taupyti pinigus perkant maistą
Kaip taupyti pinigus perkant maistą

Peržiūrėkite savo racioną

Mėsos ir saldumynų vartojimo sumažinimas gali padėti sutaupyti nemažą sumą. Kai kurį laiką aš pakankamai išsamiai skaičiavau išlaidas ir po kelių mėnesių pastebėjau, kad bandelės, sausainiai ir pyragaičiai sudaro apie 30% mano išlaidų maistui. Išlaidų šiai kategorijai sumažinimas teigiamai atsilieps ne tik jūsų biudžetui, bet ir sveikatai.

Kontroliuokite ar viską suvalgote

Būna taip, kad parduotuvėje staiga užsinorėjote kefyro, bet namuose noras praėjo ir nupirktas produktas prastovėjo šaldytuve iki galiojimo laiko pabaigos. Per mėnesį tokie produktai gali sudaryti nemažą procentą nuo jūsų biudžeto išlaidų maistui. Ką daryti su šia problema? Viskas paprasta. Dabar ne sovietmetis ir parduotuvėse nėra produktų deficito. Viską galima nusipirkti bet kuriuo paros metu. Todėl bent jau greitai gendančius produktus reikia pirkti tik tada, kai jų reikia ir nesandėliuoti jų šaldytuve.

Fasuoti ir pjaustyti produktai gali kainuoti kaip mažiau, taip ir daugiau

Lyginkite produktų kainas skirtingose pakuotėse. Pirmiausia tai liečia džiovintus vaisius, šviežius vaisius ir daržoves. Didelė pakuotė ne visada kainuoja pigiau. Kai kurios kruopos, miltai, makaronai didelėje pakuotėje gali kainuoti brangiau negu dvi mažos pakuotės tokio pat svorio. Kodėl taip būna? Tie, kas užsiima pardavimais, pastebėjo, kad taupymo tikslais vartotojai įprato imti dideles pakuotes net nežiūrint į kainą, ir naudoja šį faktą savo tikslais.

Būna ir kitaip. Dalis fasuotų daržovių gali būti sugedę ir vietoj sutaupytų pinigų dalį produktų teks išmesti į šiukšliadėžę. Supjaustyta duona ir plautos bulvės gali kainuoti perpus brangiau, negu tie patys produktai be papildomo serviso. Būkite atidūs! Tokios smulkmenos padės sutaupyti nemažai pinigų.

Imkite maistą į darbą iš namų

Ši taisyklė veikia visada. Jeigu gaminti maistą namuose ir imti su savimi į darbą, galima sutaupyti iki pusės sumos, kurią įprastai išleidžiate šiam tikslui. Pavyzdžiui, viena salotų porcija kavinėje gali kainuoti kaip pusė kilogramo daržovių. Vietoj vienos porcijos kavinėje, namuose galėsite pagaminti nuo 2 iki 4 porcijų.

Pirkite produktus urmu

Nors šį punktą įgyvendinti yra sudėtingiau, jis gali padėti sutaupyti nemažą šeimyninio biudžeto dalį. Pirkite urmu pačius populiariausius produktus iš jūsų raciono ir tuos produktus, kurie ilgai negenda.

O dabar pabandykite paskaičiuoti visus sutaupytus pinigus iš šios kategorijos. Kiek pavyktų sutaupyti per mėnesį? O per metus?

10 būdų taupyti pinigus apsipirkinėjant parduotuvėse

Kaip taupyti pinigus apsipirkinėjant parduotuvėse
Kaip taupyti pinigus apsipirkinėjant parduotuvėse

Eikite į parduotuvę tik su pirkinių sąrašu

Banalus patarimas, bet jis veikia. Tai leidžia ne tik sutaupyti pinigus, bet ir laiką. Atėjote, pamatėte, padėjote į krepšelį. O gali būti ir tokia situacija. Pamiršote nusipirkti pieno. Grįžote į parduotuvę sekančią dieną ir kartu su pienu padėjote į krepšelį dar keletą ne visai reikalingų daiktų, o tai jau papildomos išlaidos.

Įsigykite prekybos tinklų nuolaidų korteles

Dauguma prekybos tinklų jau senai siūlo savo klientams nuolaidų bei lojalumo korteles. Dalis parduotuvėse išleistų pinigų grįžta į kortelę ir jais galima atsiskaityti už sekančius pirkinius. Procentas gal ir nedidelis, bet per metus galima sutaupyti porą šimtų eurų. Taip pat tokių kortelių turėtojams nuolat taikomos įvairios nuolaidos.

Pirkti internete reikia protingai

Šiais laikais visiškai natūralu nusipirkti kokį nors daiktą internete. Tai patogu, galima peržiūrėti keletą parduotuvių ir įsigyti daiktą ten, kur jis kainuoja pigiau. Svarbu! Neverta pirkti techniką, kuriai taikoma garantija, iš kitų šalių parduotuvių. Reikia suprasti, kada iš tikrųjų apsimoka tai daryti, o kada – ne. Pavyzdžiui, norite nusipirkti telefoną iš Ebay arba AliExpress. Pagalvokite, kiek laiko ir pinigų išleisite, jei reikės jį siųsti į užsienį garantiniam aptarnavimui. Ši taisyklė negalioja tik tai technikai, kuri turi tarptautinę garantiją.

Neskubėkite pirkti ir gerai viską apgalvokite

Įvertinkite visus už ir prieš. Tai dar vienas banalus patarimas, bet kaip rodo praktika, po savaitės paieškų galima rasti geresnį pasiūlymą, negu perkant spontaniškai. Nedidelė pertrauka leidžia išvengti emocinių sprendimų.

Ieškokite daiktus su paprastesniu funkcionalumu

Šis patarimas skirtas įvairiai technikai. Labai daug žmonių perka daiktus su daugybe funkcijų, moka už tai žymiai daugiau pinigų, o naudojasi tik 3-4 funkcijomis iš 20 (telefonai, skalbimo mašinos, kompiuteriai ir t. t.).

Planuokite pirkinius iš anksto

Daugumoje parduotuvių periodiškai vyksta akcijos ir išpardavimai. Jeigu neskubėti ir sulaukti momento, galima nusipirkti reikiamą daiktą ir už pusę kainos. Kartais geriau palaukti švenčių, prieš jas beveik visos parduotuvės siūlo dideles nuolaidas.

Daiktų ir instrumentų nuoma

Daiktus bei instrumentus, kurie reikalingi tik kartą per porą metų, geriau nuomoti arba skolinti iš draugų. Pavyzdžiui, perforatorius jums reikalingas tik vienai dienai, paprasčiau jį tiesiog paskolinti. Jeigu nuspręsite pirkti, tai teks pakloti iki kelių šimtų eurų.

Pasakykite NE naujovėms ir firminiams daiktams

Kaip taisyklė, ką tik pasirodęs prekyboje daiktas kainuoja žymiai brangiau, todėl verta šiek tiek palaukti, kol jo kaina sumažės.

Prieš perkant, gerai pagalvokite, kam jums reikalingas šis daiktas. Pavyzdžiui, jums reikalingas fotoaparatas, nes fotografija – jūsų hobis. Tokiu atveju nereikia imti pačio brangiausio modelio. Jums visiškai tiks ir pigesnis modelis, jokio skirtumo nepajusite.

Dauguma kiniškų prekių kokybe nenusileidžia žymioms firmoms, o kainuoti gali kelis kartus mažiau. Kaip pavyzdys, Xiaomi telefonai, kurie savo parametrais nieko nenusileidžia Sony ar Samsung telefonams, o kainuoja žymiai pigiau.

Prekės su defektu ne visada blogos

Net ir mažas įbrėžimas nepastebimoje vietoje gali sumažinti prekės kainą perpus. Tas pats galioja ir pažeistai pakuotei. Vieną kartą aš nupirkau maišą statybinio mišinio už 3 eurus, nes maiše buvo nedidelė skylė. Jo įprasta kaina buvo beveik 20 eurų.

Grupiniai pirkiniai – gera alternatyva, bet ne visada

Grupinių pirkinių svetainės vis dar yra populiarios. Jų esmė tame, kad žmonės kartu perka prekę urmu ir gauna nuolaidą. Bet reikia būti atidiems ir pirkti prekes tik patikimose svetainėse. Be to, visada lyginkite kainas, nes ta pati prekė prekybos centre šalia jūsų namų gali kainuoti pigiau.

5 būdai taupyti pinigus nuo įvairių paslaugų

Kaip taupyti pinigus nuo paslaugų
Kaip taupyti pinigus nuo paslaugų

Kartas nuo karto tikrinkite paslaugų tarifų kainas

Mobilusis ryšys ir internetas gali kainuoti pigiau, reikia tik kartais tikrinti tarifus bei jų pakeitimus ir ieškoti papildomų nuolaidų.

Atsisakykite nereikalingų paslaugų

Užsisakius internetą po kurio laiko pastebėjau, kad kai kurios paslaugos apmokestinamos papildomai. Atrodo, tai vos 2 eurai per mėnesį, nieko baisaus. Bet atsisakius tokių nereikalingų pinigų įvairiose sferose, sutaupytų pinigų suma gali būti nemaža.

Ieškokite variantus sumažinti komisinius

Apmokant įvairias paslaugas internetu už kiekvieną pavedimą reikia mokėti komisinį mokestį. Prieš kurį laiką pradėjau naudotis servisu vienasąskaita.lt ir dabar moku tik už vieną pavedimą. Be to, tai sutaupo ir mano laiką.

Mokėjimai į priekį gali sutaupyti iki 50% kainos

Jeigu mokėti už paslaugas ne kiekvieną mėnesį, o iš karto už kelis mėnesius arba už metus, galima gauti gerą nuolaidą ir sumažinti paslaugų kainą. Pavyzdžiui, hostingas, kuriame yra ši svetainė, kainuoja 5 eurus per mėnesį. Bet sumokant visą sumą už metus man suteikiama nuolaida, ir man jis kainuoja tik 3 eurų per mėnesį.

Teisinga elektroninių prietaisų eksploatacija

Tai irgi banalūs patarimai, tačiau daugelis jų nepaiso. Skalbkite drabužius partijomis, naudokite ekonominį režimą. Išeinant iš kambario – užgesinkite šviesą. Vanduo užsiveria greičiau, jeigu uždengti puodą dangčiu. Per dieną toks elektros energijos taupymas neatneš didelės naudos, bet per metus gali susidaryti nemaža suma.

8 būdai sutaupyti, pakeitus savo gyvenimo būdą

8 būdai sutaupyti, pakeitus savo gyvenimo būdą
8 būdai sutaupyti, pakeitus savo gyvenimo būdą

Sveikas gyvenimo būdas naudingesnis

Vasarą galima pakeisti automobilį arba viešąjį transportą dviračiu. Aišku šis variantas tiks ne visiems, bet jeigu yra tokia galimybė, nereikia jos atsisakyti.

Mokėkite tik už tai, kas reikalinga

Brangi sporto salė su išmaniais treniruokliais – ne visada yra geriausias pasirinkimas. Dažnai mes naudojame tik apie 20% treniruoklių, bet mokame už visus. Treniruotės paprastesnėje salėje gali kainuoti 30% pigiau. Kitas pavyzdys, įsigijote neribota abonementą, o sporto salėje lankotės tik du kartus per savaitę. Abonementas mažesniam skaičiui apsilankymų, kaip taisyklė, kainuoja mažiau.

Pamirškite apie madą

Daug žmonių keičia senus drabužius ir kitus daiktus tik todėl, kad jie nustojo būti madingi, o parduotuvėse atsirado nauji modeliai.

Atsisakykite žalingų įpročių

Pavyzdžiui, metus rūkyti, galima sutaupyti daug pinigų. Paskaičiuokime. 20 cigarečių pakelių per mėnesį kainuoja apie 100 eurų. Per metus galima sutaupyti beveik 1200 eurų. Be to, būsite žymiai sveikesni.

Saugokite savo daiktus

Jeigu saugoti ir tinkamai prižiūrėti savo daiktus, jie tarnaus jums žymiai ilgiau. Pats paprasčiausias pavyzdys – avalynė. Jeigu keisti batus, o nenešioti juos kiekvieną dieną, jie tarnaus jums keletą metų, o ne vieną sezoną.

Daryk pats – tai įdomu, linksma ir pigu

Daug dalykų galima išmokti daryti savarankiškai. Pavyzdžiui: sušiai, kirpimas, unitazo montavimas ir t. t. Tik yra vienas niuansas. Jeigu meistro iškvietimas kainuoja dvigubai mažiau, nei jūsų laikas, kurį reikės skirti, tai geriau pavesti tokį darbą meistrui. Darant remontą irgi galima nemažai sutaupyti, jeigu dalį darbų atlikti savarankiškai.

Teiraukitės nuolaidų

Daug kartų girdėjau tokį patarimą: perkate prekę arba užsakote paslaugą – būtinai paklauskite dėl nuolaidos. Darykite tai visada. Nieko baisaus, jeigu jums pasakys ne. Kartais galima vos per porą minučių sutaupyti tiek pinigų, kiek uždirbate per dieną.

Netaupykite!

Šis patarimas gali pasirodyti keistu, vertinant šio straipsnio temą, bet kartais geriausias taupymas – tai sumokėti daugiau. Pavyzdžiui, aš ieškojau sportbačių futbolo treniruotėms. Radau už 10 eurų, bet po dviejų treniruočių teko juos išmesti. Reikėjo pirkti dar vieną porą už 30 eurų.

3 taisyklės, leidžiančios taupyti pinigus per atostogas ir kelionėse

Kaip taupyti per atostogas ir keliaujant
Kaip taupyti per atostogas ir keliaujant

Planuokite atostogas iš anksto

Jeigu planuoti atostogas iš anksto, galima sutaupyti perkant lėktuvo bilietus, užsisakant viešbutį ir t. t. Pavyzdžiui, su žmona pirkome kelionę į Balį prieš du mėnesius iki atostogų. Po mėnesio ta pati kelionė jau kainavo 200 eurų brangiau. O jeigu pirktume ją dar anksčiau, galėtume sutaupyti dar apie 200 eurų.

Raskite kaip galima daugiau informacijos apie vietą, į kurią keliaujate

Jeigu pagrindinės lankytinos vietos yra vienoje miesto dalyje, o jūs gyvensite visai kitoje – tai išlaidos transportui gali būti pakankamai didelės. Sudarykite sąrašą vietų, kurias norite aplankyti ir raskite viešbutį šalia jų.

Neskubėkite ir apsižvalgykite

Atvykus į vietą, niekada neskubėkite nieko pirkti. Pirmą dieną geriau apsižvalgyti ir sužinoti kur, kas ir kiek kainuoja. Judriose turistinėse gatvėse prekės visada kainuos brangiau.

Užsisakykite nemokamą Revolut kortelę, kuri leidžia atsiskaityti daugiau kaip 150 pasaulio šalių ir taiko tarpbankinius mokesčius valiutų keitimui.

Šios taisyklės padės jums sutaupyti keliaujant. Jeigu turite savo patarimų, dalinkitės jais komentaruose.

Šeimos išlaidų ir taupymo lentelė

Šioje lentelėje surūšiuotos šeimos biudžeto išlaidos.

Būtinos išlaidosGali palauktiNebūtinos išlaidos
MaitinimasDrabužiaiKavinės, restoranai
Komunalinės paslaugosTechnika ir elektronikaBrangūs "žaisliukai"
SveikataBuities prekėsŽalingi įpročiai
TransportasRemontasHobis

Ką reiškia kiekvienas stulpelis:

  • Pirmame stulpelyje yra tos išlaidos, kurių išvengti nepavyks. Jas galima tik optimizuoti ir sumažinti.
  • Antrame stulpelyje yra tos išlaidos, kurių atsisakyti nepavyks, bet jos nėra kritinės ir jas galima atidėti.
  • Trečiame stulpelyje surinktos visos išlaidų kategorijos, kurių galima lengvai atsisakyti, atidėti vėlesniam laikui arba pakeisti pigesnėmis.

Kaip matote, yra daugybė būdų sutaupyti pinigų. Jeigu susumuoti visas aprašytas kategorijas, tai per metus išeis sutaupyti didelę pinigų sumą. Už šiuos pinigus galima nusipirkti kažką reikalingo arba atidėti kaip santaupas.

Įvertinimai
( 2 įvertinimai, vidutiniškai 4.55 )
Autorius Darius Darko
Darius Darko/ straipsnio autorius

Daugiau nei 10 metų rašau straipsnius įvairiomis temomis.

Patiko straipsnis? Pasidalink su draugais:
Parašykite komentarą

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: