Varlės verdančiame vandenyje sindromas

Varlės verdančiame vandenyje sindromas

Kartais, jei per ilgai užsibūti komforto zonoje, viskas gali sugriūti. Tai vadinama varlės verdančiame vandenyje sindromu.

Kas per varlė verdančiame vandenyje?

Yra plačiai paplitęs mitas apie varlę. Jeigu įmesti ją į puodą su karštu vandeniu, ji iš karto iššoks iš jo. Tačiau jei įmesti ją į šaltą vandenį ir palaipsniui šildyti ant ugnies, varlė nejaus didelio diskomforto. Ji palaipsniui prisitaikys prie pokyčių ir galiausiai išvirs.

Šiuolaikiniai mokslininkai paneigia šį mitą. Jų manymu, yra priešingai: jei varlė įmetama į verdantį vandenį, labai tikėtina, kad ji iš karto mirs. Jei vanduo, kuriame yra varlė, pamažu tampa karštas, ji iššoks.

Šis mitas dažnai naudojamas kaip metafora. Susidūrę su staigiais pokyčiais, žmonės į juos vienaip ar kitaip reaguoja – protestuoja, iššoka iš „puodo”, kuriame pasidarė nepatogu, kažką keičia savo gyvenime. Kita vertus, jei pokyčiai atsiranda palaipsniui, jie suvokiami kitaip. Žmonės tiesiog prisitaiko prie naujos realybės ir gali atsitokėti tik tada, kai viskas jau bus nepataisoma.

Pavyzdžiui, istorija apie varlę dažnai pasitelkiama, kai aptarinėjama klimato kaita. Aplinkosaugininkai teigia, kad vidutinė Žemės temperatūra kyla, tačiau tai vyksta taip lėtai, kad žmonės beveik nekreipia į tai dėmesio. Tačiau jei problema ir toliau bus ignoruojama, padėtis gali tapti negrįžtama. Tai reiškia tirpstančius ledynus, gėlo vandens trūkumą, potvynius ir taip toliau.

Kas yra varlės verdančiame vandenyje sindromas?

Varlės verdančiame vandenyje sindromas – tai būklė, kai žmogus gyvena akivaizdžiai nepalankiomis, nuolat blogėjančiomis sąlygomis, prisitaiko prie jų, bet nieko nedaro, kad jas pakeistų. Jis gali ignoruoti problemą arba sumenkinti jos rimtumą.

Pavyzdžiui, ištiko finansų krizė. Vadovas ateina ir sako: „Kol kas niekam atlyginimų nemažinsime, bet kartais teks dirbti viršvalandžius. Tačiau tikime, kad padėtis ateityje pagerės.” Darbuotojai nepatenkinti, bet nusprendžia būti kantrūs. Tokiomis sąlygomis sunku ieškoti naujo darbo, o taip jie bent jau turi pinigų. Po kurio laiko viršininkas paskelbia, kad nustos mokėti premijas, kurios sudaro didelį dalį gaunamo atlyginimo. Darbuotojai ir toliau dirba. Tada dalis darbuotojų atleidžiama, o jų pareigos paskirstomos likusiems darbuotojams. Kitaip tariant, asmuo sutiko dirbti 12 valandų vietoj aštuonių, ir gauti už tai mažesnį atlyginimą. Svarbiausia, niekas jo nelaikė, jis visada galėjo išeiti.

Jei būtų galima dviem žodžiais apibūdinti varlės verdančiame vandenyje sindromą, tai būtų žodžiai kantrybė ir viltis.

Paprastai žmonės moka prisitaikyti prie aplinkybių, tačiau tai dažnai jiems iškrečia žiaurų pokštą. Jie nori prisitaikyti ir nieko nekeisti, nes tai suteikia stabilumo iliuziją. Ironiška, nes transformacijų ignoravimas jų nepanaikina. Kuo ilgiau jas ignoruosite, tuo rimtesni bus padariniai.

Ką daryti, kad neatsidurti varlės vietoje?

Išmokite įsiklausyti į save

Nuo vaikystės esame mokomi daugybės dalykų, kurie galiausiai gadina ryšį su savimi: kad turime būti kantrūs, kad ginčytinoje situacijoje geriau nieko nedaryti, nes gali būti dar blogiau ir taip toliau. Kai kuriems tokie dalykai puikiai sekasi ir galiausiai jie nustoja jausti diskomfortą, nes priešingu atveju būtų sunku nustumti savo norus į antrą planą.

Tačiau tokios emocijos kaip pyktis ir susierzinimas mums duotos neatsitiktinai. Tai signalai, kurie mums praneša, kad kažkas negerai. Todėl svarbu atkurti ryšį su savimi, išmokti įsiklausyti į save. Prieš pradėdami viską kentėti, turite išsiaiškinti, kame yra problema, ir suprasti, kad vanduo šyla, kol dar nevėlu.

Neignoruokite pokyčių

Varlės pastebi, kai vanduo įkaista. Ir žmonės mato, kad kažkas keičiasi. Tačiau mūsų psichika turi gynybinių mechanizmų, leidžiančių apsimesti, kad nieko nevyksta, net ir tada, kai susiduriame su sunkumais. Kitaip turėtume pripažinti, kad kažkas atsitiko ir kad gyvenimas kai kuriais aspektais niekada nebebus toks, koks buvo anksčiau. Tai liūdina, gąsdina ir skaudina.

Tačiau anksčiau ar vėliau teks susidurti su pasekmėmis. Ir tada bus dar liūdniau, baisiau ir skausmingiau. Todėl geriau į pasaulį žvelgti atviromis akimis. Tai suteikia galimybę gauti ir analizuoti informaciją bei pasirinkti, ką daryti. Net jei dabar nuspręsite pakentėti, tai bus apgalvotas sprendimas.

Nebijokite keisti nuomonės

Yra dar viena problema, dėl kurios negalime tinkamai reaguoti į situaciją. Kartais tenka permąstyti viską, kuo iki šiol tikėjome. Tai nėra malonus procesas, nes vėliau paaiškėja, kad visą laiką klydome. Todėl kai kuriems žmonėms lengviau toliau klysti, nei pripažinti savo klaidas.

Tačiau keisti nuomonę normalu. Tai nepanaikina jūsų ankstesnės patirties, bet suteikia galimybę pagerinti savo gyvenimą.

Pažiūrėkite, kaip būna kitaip

Šioje vietoje turėtų būti toks patarimas:

Išanalizuokite savo gyvenimą.

Juk gali būti, kad esate „verdančio” ciklo viduryje ir jau iš dalies pripratote prie situacijos, kuri nuodija jūsų gyvenimą. Tačiau būkime realistai: tai sunku padaryti be specialisto pagalbos, ypač kai vanduo vis dar yra patogios temperatūros ir atrodo normalus.

Ką iš tikrųjų galima padaryti, tai pažiūrėti, kaip būna kitaip. Kartais tai priveda prie tam tikrų minčių. Pavyzdžiui, žmogus iš mūsų ankstesnio pavyzdžio gali apsidairyti aplinkui ir pamatyti, kad yra žmonių, kurie net ir finansų krizės metu randa naują darbą, gauna didesnį atlyginimą ir nepersidirba. Nors, žinoma, bus ir tokių, kurie darbą prarado. Tačiau toks scenarijus nėra vienintelis galimas. Reiškia, viską galima pakeisti.

Prisiimkite atsakomybę už savo gyvenimą

Varlės verdančiame vandenyje sindromas, be kita ko, reiškia pasyvų požiūrį į tai, kas vyksta. Tokiose frazėse kaip „turite būti kantrūs, ir tada viskas bus normalu” jau yra žinia, kad kažkas turi ateiti ir suteikti tą „normalumą”. Bet jūsų gyvenimas yra jūsų rankose.

Net jei pokyčiai visiškai nepriklauso nuo jūsų, o atsirado dėl stichinių nelaimių, vyriausybės arba reptiloidų – tai vis tiek nieko nereiškia. Tai suteikia jums aplinkybes. Kaip juose gyvensite, priklauso tik nuo jūsų.

Įvertinimai
( Įvertinimų dar nėra )
Autorius Darius Darko
Darius Darko/ straipsnio autorius

Daugiau nei 10 metų rašau straipsnius įvairiomis temomis.

Patiko straipsnis? Pasidalink su draugais:
Parašykite komentarą

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: