Pleiskanos pasitaiko pas 60% žmonių. Jos gali trukdyti ar sukelti nepatogumus, bet dažniausiai tai yra lengvai išsprendžiama problema. Kodėl atsiranda pleiskanos, ar galima atsikratyti pleiskanų liaudiškais būdais ir kokiais atvejais reikia kreiptis į gydytoją – atsakysime šiame straipsnyje.
Pleiskanos – tai galvos odos būklė, kurią lydi odos lukštenimas bei baltų žvynelių atsiradimas, o kartais ir niežulys. Pleiskanos dažnai atsiranda pas paauglius brendimo metu, kai vyksta harmoniniai pokyčiai, tačiau būna jos ir pas suaugusius bei kūdikius.
Kodėl atsiranda pleiskanos?
Priežasčių gali būti daug: alerginės reakcijos, grybelis, nepakankamas galvos odos valymas arba atvirkščiai, dėl agresyvių valymo priemonių naudojimo.
Polinkis pleiskanoms
Tyrimai rodo, kad pleiskanos gali atsirasti dėl Malassezia tipo grybelio. Šį grybelį galima aptikti ant daugumos žmonių skalpų. Mokslininkai nustatė, kad atsiradus pleiskanoms, grybelio kiekis padidėja nuo 1,5 iki 2 kartų. Egzistuoja septyni Malassezia rūšys:
- Malassezia globosa;
- Malassezia resticta;
- Malassezia obtuse;
- Malassezia sloofiae;
- Malassezia sympodialis;
- Malassezia furfur;
- Malassezia pachydermatis.
Tačiau ne viena iš šių rūšių nėra laikoma pagrindine pleiskanų atsiradimo priežastimi. Mokslininkai mano, kad grybelis dirgina galvos odą ir provokuoja aktyvų ląstelių dalijimąsi ir pleiskanų atsiradimą. Pleiskanos gali atsirasti pas bet ką, tačiau yra tam tikri rizikos faktoriai:
- pleiskanos dažniausiai būna pas vyrus;
- riebi galvos oda laikoma patogia aplinka Malassezia grybeliui;
- dėl neaiškių priežasčių, pleiskanos dažnai atsiranda pas suaugusius, sergančius neurologinėmis arba imuninėmis ligomis.
Tačiau net ir tais atvejais, kai pleiskanos atsirado dėl grybelio, jos negali būti perduotos nuo vieno asmens kitam.
Agresyvių valymo priemonių naudojimas
Įvairūs tyrimai parodė, kad kartais pleiskanos gali atsirasti dėl perdėto galvos odos valymo agresyviomis priemonėmis. Riebalinės liaukos pradeda išskirti dar daugiau riebalų, kad sudrėkinti odą. Arba oda tampa tokia sausa, kad pradeda lukštentis dėl greito ląstelių dalijimosi.
Sausa galvos oda
Ekspertai mano, kad pleiskanos dažnai painiojamos su sausos odos apraiškomis. Sausos odos žvyneliai, kitaip negu grybelio sukeltos pleiskanos, dažniausiai yra mažesni ir ne riebaluoti. Be to, sausos odos apraiškas galima aptikti ir kitose kūno vietose: ant rankų, veido ar kojų.
Alerginės reakcijos
Kai kuriais atvejais sausos pleiskanos – tai alerginė reakcija į tam tikras plaukų priežiūros priemones. Tai gali būti ne tik šampūnai, kondicionieriai ar kaukės, bet ir plaukų formavimo priemonės, kurios nuo plaukų patenka ant odos.
Retas galvos plovimas
Jeigu jūs plaunate plaukus ne reguliariai, riebalai ir mirusios ląstelės kaupiasi ant galvos odos ir sukelia pleiskanų atsiradimą. Taip gali atsitikti ir dėl to, kad piktnaudžiaujate sausu šampūnu.
Seborėjinis dermatitas
Pleiskanos – tai viena iš seborėjinio dermatito apraiškų. Tai lėtinė liga, paveikianti kūno vietas su aktyviomis riebalinėmis liaukomis. Ją sukelia tas pats Malassezia grybelis. Tam, kad grybelis aktyvuotųsi, turi suveikti nemažai faktorių: stresas, hormonų disbalansas, imunodeficitas ir kiti.
Kaip atsikratyti pleiskanų?
Gera naujiena: pleiskanų atsiradimą galima kontroliuoti, nors gydymas ir gali užtrukti tam tikrą laiką. Pradžiai reikia nustatyti dėl kokių priežasčių atsirado pleiskanos. Galbūt reikia pakeisti šampūną, geriau nuplauti plaukų formavimo priemones, nepiktnaudžiauti sausais šampūnais arba pasinaudoti galvos odos šveitikliu. Esant minimaliam pleiskanų kiekiui reikia dažniau plauti plaukus su minkštu šampūnu, kad sumažinti odos riebumą bei pašalinti mirusiais ląsteles.
Esant sudėtingesniam atvejui, teks naudotis gydančiais šampūnais. Gali prireikti laiko eksperimentams, kol atrasite tinkamą jums.
Šampūnai nuo pleiskanų klasifikuojami pagal aktyvią medžiagą, esančią jų sudėtyje:
- Salicilo rūgštis (salisycil acid). Ji padeda švelniai nulukštenti odą ir žymiai sumažina pleiskanų žvynelių kiekį.
- Siera (sulfur). Ji ne tik suminkština ir pašalina negyvas odos ląsteles, bet ir turi antimikrobines ir priešgrybelines savybes.
- Cinko piritionas (zinc pyrithione). Šio tipo šampūnai padeda kovoti su Malassezia grybeliu ant galvos odos. Be to, cinko piritionas padeda normalizuoti odos riebalų gamybą.
- Degutas (tar). Degutas sulėtina odos ląstelių dalijimosi procesą. Tačiau tokio tipo šampūnų naudojimas gali sukelti plaukų nuspalvinimą bei nagų nudažymą.
- Ketokonazolas (ketoconazol). Tai plataus spektro priešgrybelinis agentas, kuris padėti tada, kai kiti šampūnai nedavė pageidaujamo rezultato.
- Seleno sulfidas (selenium sulfide). Jis slopina grybelio Malassezia dauginimąsi ir lėtina galvos odos ląstelių dalijimąsi. Tačiau daugelis žmonių atkreipia dėmesį į pernelyg didelį plaukų riebaluotumą po tokio šampūno naudojimo.
Pabandykite naudoti šampūną su sierą, salicilo rūgštimi, degutu ar cinko piritionu kasdien arba kas antrą dieną, kol jūsų galvos odos būklė pagerės. Tada jo naudojimą galima sumažinti iki 2-3 kartų per savaitę. Šampūnai su ketokonazolu ir seleno sulfidu dažniausiai naudojami tik du kartus per savaitę.
Būtinai perskaitykite ir griežtai laikykitės instrukcijų, pateiktų ant šampūno pakuotės. Kai kuriuos iš jų reikia porai minučių palikti ant plaukų, o kitus – iš karto nuplauti.
Ar galima atsikratyti pleiskanų liaudiškais būdais?
Keletas Indijos mokslininkų pažymėjo, kad alavijas sumažina Malassezia grybelio kiekį laboratorijos sąlygomis, tačiau nėra jokių įrodymų, kad šampūnai su alaviju padeda gydyti pleiskanas. Kitas mažas tyrimas patvirtino, kad šampūnas su arbatmedžio aliejumi (5%) gali sumažinti pleiskanų kiekį.
Jokių kitų tyrimais pagrįstų liaudiškų būdų neegzistuoja. Todėl nereikia eksperimentuoti, nes padėtis gali dar labiau pablogėti.
Kada reikia kreiptis į gydytoją?
Jei naudojate specialius šampūnus keletą savaičių, o pleiskanos vis dar neišnyksta – kreipkitės į dermatologą. Galbūt jums reikalingas šampūnas su didesne aktyviųjų medžiagų koncentracija arba steroidiniai tepalai.
Jei atsirado stiprus niežėjimas, paraudimai ir opos, tai gali reikšti ligas, kurioms reikia specialaus gydymo, todėl nedelsiant kreipkitės į gydytoją.