Uodai – kodėl jie kanda ir kaip apsisaugoti

Uodai - kodėl jie kanda ir kaip apsisaugoti

Deja, su vasaros atėjimų mūsų gyvenime neišvengiamai atsiranda ir uodai. Kaip nuo jų apsisaugoti? Šis klausimas nepraranda savo aktualumo kiekvienais metais, nes juk niekas nemėgsta raudonų žymių, kurios atsiranda ant kūno po uodų įkandimo. Yra nemažai būdų, kaip išspręsti šią problemą, todėl jeigu norite apsisaugoti nuo uodų, skaitykite mūsų straipsnį iki galo.

Uodų įkandimai – viena didžiausių problemų, kai atostogaujame gamtoje, ypač prie vandens telkinių. Palankus klimatas, tai yra aukšta temperatūra ir drėgmė, sukuria idealią aplinką daugintis uodams. Vienintelė paguoda yra tai, kad Lietuvoje nereikia jaudintis dėl to, kad uodai gali užkrėsti pavojingomis ligomis, kaip yra Afrikoje ar Azijoje. Taigi ką reikia daryti norint apsisaugoti nuo uodų?

Uodai – kam jie dažniausiai gelia?

Uodai
Uodai

Saldus kraujas? Prakaito kvapas? O gal švelni oda, kurią lengva pradurti? Šiuo klausimu yra daugybė hipotezių. Kadangi uodai puola ne tik žmones, bet ir gyvūnus, buvo manoma, kad juos gali traukti kūno skleidžiama šiluma. Bet kodėl kraujo ištroškę uodai vienus puola labiau nei kitus? Kai kurie tyrimai šia tema parodė, kad dėl to gali būti kalta kraujo grupė – uodus labiau domina 0(I) kraujo grupės žmones.

Tačiau gali būti ir daugiau veiksnių, kurie vilioja uodus. Iki šios dienos mes nežinome viso aukų paieškos mechanizmo. Kaip aiškina specialistai, uodai gali jausti ir odos skleidžiamus kvapus, ypač pieno rūgštį ir kitas medžiagas, randamas prakaite. Be to, įrodyta, kad šiuos vabzdžius traukia žmones, kurie išskiria daugiau anglies dioksido. Visų šių medžiagų kokteilis traukia uodus, nors dar nenustatyta, kuri iš jų uodams yra įdomiausia.

Taip pat tyrėjai atkreipė dėmesį, kad uodus labai traukia nėščios moterys ir moterys ovuliacijos metu. Todėl jie iškėlė hipotezę, kad uodus gali traukti kažkoks „ypatingas kvapas“, kurį sukelia padidėjęs estrogeno kiekis kraujyje.

Kaip apsisaugoti nuo uodų?

Deja, nėra nė vieno stebuklingo būdo, kuris kartą ir visiems laikams padėtų atbaidyti uodus. Jei nenorite patirti šių vabzdžių įkandimų, stenkitės vengti buvimo gamtoje ir ypač šalia didelių vandens telkinių, kai uodai yra aktyviausi. Tuo atveju, jei jau esate tokioje vietoje, apsisaugoti padės drabužiai, dengiantys kojas ir rankas. O tinkleliai nuo uodų neleis jiems patekti į namus.

Uodai – kaip jų atsikratyti?

Kaip atsikratyti uodų
Kaip atsikratyti uodų

Geriausias būdas atsikratyti uodų – priemonės, turinčios insekticidinį ir repelentinį poveikį:

  • Lempos nuo uodų – galima naudoti ir lauke, ir patalpose;
  • Spiralės ir lazdelės nuo uodų – smilkstančios priemonės, kurių kvapas atbaido uodus ir kitus vabzdžius;
  • Kremai ir purškalai nuo uodų – purškiami ar tepami ant kūno ar drabužių;
  • Elektriniai prietaisai nuo uodų – skleidžia ultragarsą, kuris atbaido uodus ir kitus vabzdžius.

Naminės priemonės nuo uodų

Uodai gali labai apsunkinti mūsų poilsį. Taip pat jie palieka nepageidaujamus suvenyrus po įkandimo: raudonas žymes ant odos, nedidelius patinimus ir niežėjimą. Lietuvoje gyvenantys uodų rūšys neperneša pavojingų ligų. Kontaktas su jais yra nemalonus, bet nepavojingas, jei nesate alergiški jų nuodams – tada įkandimas gali sukelti alerginę reakciją.

Prieš važiuojant poilsiaut verta sužinoti, kaip galime apsisaugoti nuo šių vabzdžių įkandimų. Eteriniai aliejai, žolelės ir česnakai veiksmingai atbaidys šiuos vabzdžius.

Eteriniai aliejai. Jų natūralus ir malonus kvapas efektyviai atbaido uodus ir kitus vabzdžius. Taip pat eteriniai aliejai puikiai drėkina saulėje išdžiovintą odą ir garantuoja apsaugą nuo įkandimų. Geriausi eteriniai aliejai:

  • vanilės;
  • gvazdikėlių;
  • citrinų;
  • mėtų.

Namų gamybos purškalą nuo uodų. Į purškimo buteliuką įpilkite stiklinę vandens, ketvirtadalį puodelio alyvuogių aliejaus ir kelis lašus bet kokių eterinių aliejų. Taip pat galima pridėti keletą šviežių baziliko lapelių. Gerai viską išmaišykite. Skystį reikia purkšti ant odos kas 2 valandas.

Kad atsikratyti uodų namuose, rekomenduojama naudoti natūralius augalus, kurie efektyviai atbaido įvairius vabzdžius:

  • vazonai su pelargonijomis;
  • svogūnų griežinėliai arba pomidorų lapai ant palangės;
  • levandos;
  • katžolė.

Uodai nekenčia ir česnako kvapo. Jei valgome patiekalus su česnakais, mūsų prakaito kvapas taps nepatrauklus uodams.

Uodai ir koronavirusas

Koronavirusas
Koronavirusas

Nors dabar situacija su COVID-19 Lietuvoje yra žymiai geresnė negu pavasarį, šios ligos protrūkis tęsiasi. Todėl daugelis žmonių domisi, ar uodai gali pernešti koronavirusą.

Trumpas atsakymas – ne. Uodai gali perduoti žmogui tik tuos virusus, kurie gali išgyventi jų organizme. Koronavirusams tai negalioja.

Įvertinimai
( Įvertinimų dar nėra )
Autorius Darius Darko
Darius Darko/ straipsnio autorius

Daugiau nei 10 metų rašau straipsnius įvairiomis temomis.

Patiko straipsnis? Pasidalink su draugais:
Parašykite komentarą

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: