Arbatos grybas arba kombučia - kas tai ir kaip pasigaminti?

Arbatos grybas arba kombučia – kas tai ir kaip pasigaminti?

Arbatos grybas arba kombučia – tai tas pats populiaraus gėrimo pavadinimas. Anksčiau šis gėrimas buvo beveik kiekvieno žmogaus namuose, tačiau parduotuvių lentynose pasirodžius saldiems gazuotiems gėrimams, jis ilgam išnyko iš dėmesio centro. Sveikesnio gyvenimo būdo tendencijos atgaivino jo populiarumą.

Kombučia – kas tai yra?

Kombučia - kas tai yra ir kaip atrodo?
Kombučia – kas tai yra ir kaip atrodo?

Iš tikrųjų kombučia arba arbatos grybas – tai joks ne grybas. Tai yra acto rūgšties bakterijų ir mielių simbiozinė, panaši į medūzą. Rasti arbatos grybo laukinėje gamtoje kol kas nepavyko: jis žūsta paprastame vandenyje.

Arbatos grybo mikroorganizmai išskiria į skystį (dažniausiai saldžiąją arbatą) įvairias rūgštis, vitaminus, aromatines medžiagas, fermentus ir kt. Gėrimas gaunasi panašus į gazuotą, todėl dažnai dar yra vadinamas arbatos gira.

Ką gydo arbatos grybas ir kokia jo nauda?

Japonijos geišos vartojo arbatos grybą lieknėjimui, šalino pigmentines dėmes ir skalaudavo plaukus, kad jie blizgėtų. Indonezijoje kombuča buvo laikoma geru priešnuodžiu nuo įvairių apsinuodijimų.

Mokslininkai ištyrė kombučios sudėtį ir nustatytė, kad gėrimas padeda atkurti žarnyno mikroflorą, mažina nemalonius pagirių simptomus, lėtina patogeninių bakterijų vystymąsi, prisotina organizmą mikroelementais ir mažina apetitą.

Gėrimą galima naudoti odos priežiūrai, pavyzdžiui, sumaišyti su mineraliniu vandeniu ir valyti juo veidą.

Ar arbatos grybas gali pakenkti sveikatai?

Kombuča nerekomenduojama vartoti sergantiems gastritu su padidėjusiu rūgštingumu, skrandžio opa, podagra, diabetu ir grybelinėmis ligomis.

Be to, pasak mitybos specialistų, jei gyvenate sveiką gyvenimo būdą, puikiai jaučiatės, planuojate savo racioną ir renkatės kokybiškus produktus, nėra jokios prasmės gerti arbatos grybą.

Kaip pasigaminti arbatos grybą namuose ir jį prižiūrėti?

Arbatos grybas arba kombučia
Arbatos grybas arba kombučia

Štai jums nedidelė instrukcija, kaip auginti arbatos grybą namuose:

  1. Iš pradžių suraskite, kas pasidalins su jumis grybu.
  2. Tada paruoškite bent trijų litrų talpos indą. Geriausia, jei jis bus stiklinis arba nerūdijančio plieno ir turės platų kaklelį.
  3. Pagaminkite gėrimą:
    • 1 litrui vandens reikia 2 arbatinių šaukštelių juodosios arba žaliosios arbatos ir 5 valgomuosius šaukštus cukraus. Arbata neturi būti per stipri, o cukrus turi visiškai ištirpti.
    • Į gėrimą galima įpilti žolelių užpilo: aviečių lapų, gervuogių, liepų žiedų, dilgėlių, beržų ir kt. (1-3 arbatiniai šaukšteliai 1 litrui gėrimo).
    • Svarbu: nenaudokite žolelių, kurių sudėtyje yra daug eterinių aliejų (pvz., šalavijų ar ramunėlių). Jie gali keisti savo savybes, todėl geriau nerizikuoti.
  4. Užpilkite grybą iki kambario temperatūros atvėsintu gėrimų, uždenkite marle arba sevetele ir palikite tamsioje, šiltoje vietoje 4-6 dienoms. Po to kombučią galima nupilti ir gerti, o grybą užpilti nauju gėrimu ir laukti kitos fermentacijos.
  5. Plaukite grybą po tekančiu vandeniu: žiemą – kartą per mėnesį, o vasarą – kartą per dvi savaites.
  6. Kuo „senesnis” yra arbatinis grybas, tuo jis tampa storesnis. Dėl to būna sunkiau juo pasirūpinti. Todėl viršutinius grybo sluoksnius galite ir turite atskirti nuo grybo ir atiduoti draugams, pažįstamiems arba tiesiog išmesti.

Jei nuspręsite nustoti gaminti kombučią, bet nenorėsite išmesti grybo, jums reikės tik tinkamai jį išdžiovinti. Padėkite jį ant sausos lėkštės ir kasdien apverskite. Laikui bėgant jis susitrauks iki plonos plokštelės. Po to grybą galima padėti į sausą ir tamsią vietą.

Kai norėsite grybą vėl atgaivinti, tiesiog iš naujo užpilkite jį gėrimu. Po savaitės arbatos grybas turėtų vėl pradėti „veikti”.

Kur gauti arbatos grybą?

Norint pradėti gaminti kombučią, pirmiausia reikės iš kažkur gauti arbatos grybą. Lengviausias būdas – paprašyti draugų ar pažįstamų, kurie jau gamina kombučią namuose. Jie gali tiesiog nulupti viršutinį grybo sluoksnį ir padovanoti jums. Jei tarp pažįstamų niekas neaugina arbatos grybo, jį galima nesunkiai įsigyti interneto skelbimuose, forumuose arba Facebook grupėse. Džiovintą arbatos grybą galima nusipirkti ir natūraliais maisto produktais prekiaujančiose parduotuvėse.

Tai ar verta gerti kombučią?

Galite išbandyti. Tačiau jei abejojate, pirmiausia pasitarkite su gydytoju. Ir nepamirškite, kad šis gėrimas tikrai nėra nemirtingumo eliksyras.

Nevartokite kombučos daugiau kaip 2-3 kartus per dieną. Ją reikėtų gerti praėjus porai valandų po augalinio maisto vartojimo arba keturioms valandoms po mėsos valgymo.

Įvertinimai
( 4 įvertinimai, vidutiniškai 4.55 )
Autorius Darius Darko
Darius Darko/ straipsnio autorius

Daugiau nei 10 metų rašau straipsnius įvairiomis temomis.

Patiko straipsnis? Pasidalink su draugais:
Comments: 1
  1. Svečio paveiksliukas
    laima

    Aciu uz zinias apie arbatos gryba, bet noreciau daugiau zinoti apie jo poveiki organizmui ir ypac apie cukraus pertekliu. Fermentacijos metu susidares alkoholis nera sveikas gerimas tiems, kurie jo nevartoja, ar ne ? Aciu

Parašykite komentarą

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: