Dulkių siurblys – kaip išsirinkti tinkamą

Dulkių siurblys - kaip išsirinkti tinkamą

Šiandien išsiaiškinsim, kokie būna dulkių siurblių tipai, išanalizuosime kiekvieno tipo privalumus ir trukumus bei padėsime suprasti koks dulkių siurblys tinka būtent jums.

Dulkių siurblių tipai

Pradėti geriausio dulkių siurblio paieškas reikia nuo jo konstrukcijos pasirinkimo.

Tradiciniai dulkių siurbliai

Tradicinis dulkių siurblys
Tradicinis dulkių siurblys
  • Tinka visaverčiam valymui.
  • Dulkių konteinerio talpa: vidutiniškai nuo 1 iki 6 litrų.
  • Privalumai: didžiulis modelių pasirinkimas su skirtingomis funkcijomis, didelė įsiurbimo galia.
  • Trūkumai: paprastai veikia tik nuo tinklo, užima daug vietos.
  • Kaina: nuo 30 .

Tai yra klasikinis dulkių siurblio tipas, taip pat kartais vadinamas horizontaliu. Korpusas su variklio bloku ir dulkių skyriumi yra sujungtas su vamzdžiu. Tradiciniai dulkių siurbliai turi didžiausią įsiurbimo galią, kuri leidžia susitvarkyti su kilimais bei kitomis sunkiai išsivalančiomis dangomis.

Dulkių siurbliai šluotos

Dulkių siurblys šluota
Dulkių siurblys šluota
  • Tinka nesudėtingam valymui.
  • Dulkių konteinerio talpa: nuo 0,35 iki 2 litrų.
  • Privalumai: užima mažai vietos, patogus naudoti.
  • Trūkumai: paprastai maža įsiurbimo galia, maža dulkių konteinerio talpa ir trumpas baterijos veikimo laikas.
  • Kaina: nuo 30 eurų.

Šis dulkių siurblių tipas – vertikalus monoblokas, kurio svorio centras paprastai būna apačioje. Čia yra variklis su dulkių konteineriu. Pagrindinis šepetys nuimamas, kas leidžia uždėti specialų antgalį sunkiai pasiekiamoms vietoms valyti.

Dėl kompaktiško tokių dulkių siurblių dydžio nukenčia jų galingumas: beveik visada jis yra žymiai mažesnis nei tradiciniuose modeliuose. Tačiau jei namuose neturite kilimų, tokio galingumo gali visiškai pakakti.

Dauguma dulkių siurblių šluotų veikia nuo baterijų, tačiau kai kurie modeliai veikia tik nuo tinklo. Baterija leidžia atsikratyti nuolat trukdančių laidų. Tačiau neverta tikėtis didelės autonomijos: paprastai dulkių siurblys veikia 30-40 minučių, retais atvejais 60-70 minučių. Įkrovimas gali trukti nuo 3 iki 16 valandų. Prieš pirkdami būtinai patikrinkite šias specifikacijas.

Rankiniai dulkių siurbliai

Rankinis dulkių siurblys
Rankinis dulkių siurblys
  • Tinka tik nedidelio purvo valymui.
  • Dulkių konteinerio talpa: nuo 0,2 iki 1 litro.
  • Privalumai: kompaktiški, veikia nuo baterijos, nedidelė kaina.
  • Trūkumai: minimalus galingumas, maža dulkių konteinerio talpa, trumpas veikimo nuo baterijos laikas.
  • Kaina: nuo 20 eurų.

Tai kompaktiški ir lengvi dulkių siurbliai, skirti valyti nedidelį kiekį purvo nuo grindų ir baldų. Dėl mažos įsiurbimo galios jie negali būti pagrindiniu valymo įrankiu. Toks dulkių siurblys neišvalys kiliminės dangos arba minkštų baldų. Be to, daugelis modelių nuo baterijos veikia ne ilgiau kaip 20-30 minučių.

Hibridiniai dulkių siurbliai du viename

Hibridinis dulkių siurblys
Hibridinis dulkių siurblys
  • Tinka nesudėtingam valymui.
  • Dulkių konteinerio talpa: nuo 0,3 iki 1,5 litro.
  • Privalumai: universalumas, užima mažai vietos, veikia nuo baterijos.
  • Trūkumai: gana aukšta kaina, žema įsiurbimo galia, maža dulkių konteinerio talpa, trumpas baterijos veikimo laikas.
  • Kaina: nuo 50 eurų.

Hibridiniai dulkių siurbliai puikiai tinka greitam valymui. Autonomijos ir įkrovimo greičio situacija yra tokia pati, kaip naudojant įprastas dulkių siurblius šluotas. Nuo baterijos hibridiniai dulkių siurbliai gali veikti nuo 20 minučių iki valandos, priklausomai nuo modelio.

Įkrovimas gali trukti visą naktį, todėl neverta tikėtis greitai pratęsti valymą, jei baterija išsikraus. Tačiau kai kuriuose brangesniuose modeliuose būna antra baterija.

Dulkių siurbliai robotai

Dulkių siurblys robotas
Dulkių siurblys robotas
  • Tinka švaros namuose palaikymui.
  • Dulkių konteinerio talpa: nuo 0,05 iki 1 litro.
  • Privalumai: maži gabaritai, veikia nuo baterijos, automatinis valymas.
  • Trūkumai: minimali įsiurbimo galia, mažas dulkių konteineris, netinka storiems kilimams, aukšta kaina.
  • Kaina: nuo 80 eurų.

Tai kompaktiški prietaisai, kurie savarankiškai juda patalpose ir pašalina dulkes ir nedidelį purvą. Atsižvelgiant į jų formą, jie negalės išvalyti sunkiai pasiekiamų vietų, todėl nepretenduoja būti pagrindiniu valymo prietaisu. Net brangiausi modeliai nesugebės padaryti tobulos tvarkos namuose.

Beveik visi dulkių siurbliai robotai, kurių baterija pradeda išsikrauti, automatiškai grįžta į doką. Atitinkamai prieiga prie doko visada turi būti atvira.

Pirkdami dulkių siurblį robotą, iš anksto pasidomėkite, ar įmanoma jį valdyti per mobiliąją programėlę. Programėlėje galėsite nustatyti valymo plotą ir valdyti prietaisą nuotoliniu būdu.

Valymo tipai

Sausas valymas

Didžioji dauguma dulkių siurblių palaiko būtent sauso valymo funkciją, tai yra paprastą siurbimą. Tai gali būti bet kokio tipo modeliai. Šiukšlės juose surenkamos į specialius maišus, konteinerius ar rezervuarus.

Plovimas

Dulkių siurblys su plovimo funkcija
Dulkių siurblys su plovimo funkcija

Modeliai su šia funkcija gali būti naudojami plytelių, kilimų ar langų plovimui ir lengvai išsiliejusių skysčių surinkimui.

Tradiciniuose dulkių siurbliuose plovimas veikia taip: iš karto ant paviršiaus išpurškiamas vanduo, o vėliau sugeriamas. Tokie dulkių siurbliai yra veiksmingiausi. Tačiau jie turi nemažai trūkumų. Jie yra nepatogūs, daug sveria ir nemažai kainuoja. Be to, visas jų dalis po kiekvieno naudojimo reikia kruopščiai nuplauti ir išdžiovinti.

Dulkių siurbliuose šluotose ir robotuose plovimui paprastai naudojami specialūs mikropluošto antgaliai ir vandens konteineriai. Tiesą sakant, tai yra paprastas grindų drėkinimas po dulkių išsiurbimo. Tik labai reti dulkių siurblių robotų modeliai gali išpurkšti vandenį priešais save, o tada išdžiovinti su kempine ar mikropluoštu.

Visi dulkių siurbliai, turintys plovimo funkciją, gali veikti ir sauso valymo režimu.

Dažnai teigiama, kad plovimo funkcijos negalima naudoti laminatui ir parketui, tačiau brangesniuose modeliuose tokioms dangoms yra numatyti specialūs antgaliai. Jie akimirksniu sugeria vandens likučius ir neleidžia lentoms deformuotis.

Dulkių konteinerių tipai

Maišelis

Dulkių siurblys su maišeliu
Dulkių siurblys su maišeliu

Maišeliai dulkėms surinkti gali būti daugkartiniai iš audinio arba vienkartiniai iš popieriaus. Popierinis maišelis vidutiniškai užpildomas per 4-5 tvarkymus. Po to jis turi būti pakeistas. 5 popierinių maišelių komplekto kaina prasideda nuo 4 eurų.

Cikloninis filtras

Cikloninis filtras
Cikloninis filtras

Cikloninis filtras – tai paprastas nuimamas konteineris, per kurį oras praeina spirale. Veikiant išcentrinei jėgai, dulkės prispaudžiamos prie sienų ir nusėda konteinerio dugne. Tokio konteinerio valymas yra labai paprastas: tiesiog išmeskite šiukšles ir išplaukite jį.

Vandens filtras

Dulkių siurblys su vandens filtru
Dulkių siurblys su vandens filtru

Čia oras praeina per rezervuarą su vandeniu. Visi nešvarumai ir dulkės nusėda vandenyje, o sudrėkintas oras per papildomą filtrą grįžta į patalpą.

Įsiurbimo galia

Būtent šis rodiklis nurodo jėgą, su kuria dulkių siurblys įtraukinės dulkes ir jūsų užuolaidas. Jeigu namuose yra daug kilimų, tada jums reikalingas dulkių siurblys su didesne įsiurbimo galia.

Visi dulkių siurbliai, veikiantys nuo baterijų, priskiriami prie mažo galingumo. Rankiniai modeliai ir robotai įsiurbia blogiausiai. Jų įsiurbimo galia paprastai prasideda nuo 10W ir gali siekti 50W.

Dulkių siurblių šluotų ir hibridinių dulkių siurblių diapazonas yra šiek tiek didesnis: nuo 20W iki 150W. Retais atvejais įsiurbimo galia gali siekti 200W, tačiau tokie modeliai ir kainuoja atitinkamai. 100-150W galios pilnai užteks švaros palaikymui namuose be kiliminės dangos.

Net ir labiausiai prieinamų tradicinių dulkių siurblių galingumas yra 250-280W. Jei namuose laikote gyvūną ir turite kilimą, geriau rinktis modelius nuo 350W. Tai leis atsikratyti ne tik dulkių ir šiukšlių, bet ir augintinio plaukučių.

Ant dulkių siurblio korpuso gali būti nurodyta ne įsiurbimo galia, o energijos suvartojimas, kuris visada yra kelis kartus didesnis. Tai yra rinkodaros gudrybė, todėl neapsigaukite.

Taip pat reikia paminėti, kad kuo daugiau yra užpildytas dulkių konteineris, tuo įsiurbimo galia bus mažesnė. Tai galioja visiems dulkių siurbliams, išskyrus modelius su vandens filtrais.

Filtrų tipai

Daugumoje šiuolaikinių dulkių siurblių naudojami du filtrai. Pirmasis, pagamintas iš porolono ar panašios medžiagos, galinčios praleisti orą. Toks filtras sulaiko dulkes, kurios nenusėdo dulkių surinktuve.

Taip pat yra išmetamo oro filtras, kuris sulaiko net mažiausias dulkių daleles, kai grąžina orą į kambarį.Šis filtras gali būti trijų tipų.

HEPA fitrai

HEPA fitrai
HEPA fitrai

Tai labiausiai paplitę išmetamo oro filtrai, kuriuos sudaro sudėtingos formos pluoštų sistema. Kuo aukštesnė yra filtro klasė, tuo geriau valomas oras.

Pagrindinės HEPA filtrų klasės ir jų sulaikomų dulkių dalelių procentas:

  • HEPA H10 – iki 85%;
  • HEPA H11 – iki 95%;
  • HEPA H12 – iki 99,5%;
  • HEPA H13 – iki 99,95%;
  • HEPA H14 – iki 99,995%;
  • HEPA H15 – iki 99,9995%;
  • HEPA H16 – iki 99,99995%.

Rekomenduojama žiūrėti į dulkių siurblius su H13 ir aukštesnės klasės HEPA filtrais. Jie netgi gali sulaikyti tabako dūmus bei augalų žiedadulkes, kas bus ypač naudinga alergiškiems žmonėms.

S klasės filtrai

S klasės filtruose oras valomas ne tik per fizines kliūtis, kaip HEPA filtruose, bet ir su elektrostatika. Teigiama, kad S klasės filtrai geriau pašalina kvapus, tačiau valymo prasme juos galima palyginti su HEPA H12 filtrais.

Micro filtrai

Tokie filtrai naudojami santykinai nebrangiuose dulkių siurbliuose. Jų pagrindą sudaro porolonas arba presuoti mikropluoštai. Kalbant apie valymą, jų lygis yra žemesnis už tuos pačius H12 klasės HEPA filtrus, todėl juos reikia keisti daug dažniau.

Micro filtras
Micro filtras

Ar galima plauti filtrus, kaip dažnai juos keisti ir ar apskritai reikia tą daryti – priklauso nuo konkretaus dulkių siurblio modelio. Visa šia informacija turi būti nurodyta naudojimo instrukcijoje.

Į ką atkreipti dėmesį perkant dulkių siurblį

  • Valdymo sistema. Iš anksto patikrinkite valdymo elementų patogumą ir būtinus mygtukus ant rankenos ar korpuso. Pavyzdžiui, galingiems dulkių siurbliams gali praversti įsiurbimo galios reguliatorius. Jis bus naudingas valant švelnius paviršius.
  • Dulkių konteinerio talpa. Jei nesate pasirengę valyti dulkių siurblį po kiekvieno tvarkymo, imkite tradicinį modelį su 3 ar daugiau litrų talpos konteineriu.
  • Veikimo spindulys. Pirkdami laidinį dulkių siurblį, iš anksto įvertinkite ilgio laidas jums reikalingas. Jo turėtų pakakti išvalyti vieną ar kelis kambarius be nuolatinių perjungimų iš vienos rozetės į kitą.
  • Veikimo nuo baterijos laikas. Rankiniai, dulkių siurbliai šluotos ir robotai vienu įkrovimu gali veikti nuo 20 minučių iki kelių valandų. Skirtumas labai didelis, todėl perkant tikrai verta apsvarstyti  šį punktą.
  • Triukšmo lygis. Jeigu šis rodiklis jums svarbus, atkreipkite dėmesį į dulkių siurblius su maišais. Paprastai jų triukšmo lygis yra 10-20dB mažesnis negu dulkių siurblių su cikloniniais filtrais.
  • Vamzdžio tipas. Vamzdis gali būti vientisas, surenkamas arba teleskopinis. Pastarasis yra daug patogesnis ir praktiškesnis.
  • Guminiai ratukai. Jie reikalingi tam, kad neapgadinti grindų tvarkant namus.
  • Automatinis laido suvyniojimas. Šią funkciją šiandien turi beveik visi laidiniai dulkių siurbliai, bet vis tiek verta patikrinti išrinktą modelį.

Naudingi patarimai perkant dulkių siurblį

  • Pigiausiu ir patikimiausiu pasirinkimu bus tradicinis dulkių siurblys su cikloniniu filtru. Jie yra gana galingi ir lengvai valomi.
  • Labai išrankiems arba turintiems alergijų verta pažiūrėti į dulkių siurblius su vienkartiniais popieriniais maišeliais. Jie beveik visiškai pašalina kontaktą su dulkėmis.
  • Hibridiniai ir vertikalūs dulkių siurbliai (šluotos) tiks tik mažų butų savininkams, kurie neturi kilimų ir naminių augintinių.
  • Jei namuose yra kilimai, dulkių siurblys robotas negalės visiškai pakeisti įprasto siurblio. Jis tik palaiko švarą ir atitolina visavertį tvarkymą.
  • Auksiniu viduriuku pagal kainą ir kokybę galima laikyti tradicinį dulkių siurblį su vandens filtru. Toks prietaisas išvalo ne tik grindis, bet ir orą.
  • Idealiu variantu alergiškiems žmonėms, šeimoms su mažais vaikais ir tiesiog išprotėjusiems dėl švaros bus dulkių siurblys su plovimo funkcija ir vandens filtru.
Įvertinimai
( 2 įvertinimai, vidutiniškai 55 )
Autorius Darius Darko
Darius Darko/ straipsnio autorius

Daugiau nei 10 metų rašau straipsnius įvairiomis temomis.

Patiko straipsnis? Pasidalink su draugais:
Parašykite komentarą

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: