Kas yra laifhakai ir kas tokie laifhakeriai?

Kas yra laifhakai ir kas tokie laifhakeriai?

Jau kelis mėnesius šiame tinklaraštyje dalinuosi su jumis patarimais apie tai, kaip padaryti gyvenimą lengvesniu bei paprastesniu, kaip būti produktyvesniu darbe, kaip saugoti savo sveikatą ir t.t. Kiekvieną dieną šio tinklaraščio puslapiuose atsiranda nauji laifhakai. Bet ką reiškia žodis „laifhakai„, iš kur jis atsirado ir kas tokie laifhakeriai?

Laifhakai – tai dviejų angliškų žodžių life ir hack junginis. Pirmas žodis į lietuvių kalbą išverčiamas kaip gyvenimas, o antras – nulaužti. Taip ir gavosi iš šių dviejų žodžių terminas lifehack arba gyvenimo nulaužimas. Tačiau tokia pažodinė termino traktuotė neatskleidžia jo esmės.

Laifhakų gimimas

Tam, kad geriau suprasti laifhakų esmę – pažvelgsime į istoriją. Terminas „laifhakai“ atsirado praeito amžiaus 80-aisiais metais IT bendruomenėje. Jį sugalvojo programuotojai, kurie stengėsi optimizuoti viską aplink save.

Iš pradžių jie naudojo tik vieną šio termino dalį – „hack“. Taip buvo vadinami greiti ir efektyvūs kompiuterinių promlemų sprendimai. Vėliau prie termino prisidėjo žodis „life“, o jo esmė stipriai išsiplėtė. Laifhakai tapo ne tik kompiuterinių problemų sprendimo būdu. Terminas pradėjo reikšti kasdieninio programuotojo gyvenimo supaprastinimą, palengvinimą ir optimizavimą. Pavyzdžiui, laifhaku galėjo būti nedidelės failų sinchronizavimo  programos sukūrimas.

Galbūt laifhakai taip ir liktu kompiuteriniu terminu, jei ne Danny O‘Brien, britų žurnalistas, kuris rašė apie kompiuterines technologijas. 2004 metais O‘Brien dalyvavo O‘Really Emerging Technology konferencijoje su pranešimu, kuris vadinosi „Life Hacks – Tech Secrets of Overprolific Alpha Geeks“.

Paprasti vartotojai nieko nežinojo apie tas programėles, kurias kurdavo ir naudojo geek‘ai. Vėliau jų sukurtos programėlės tapo sudėtingesnių komercinių programų dalimi. Tačiau patys programuotojai nesistengė populiarizuoti savo laifhakus.

Tačiau atsirado teorija, kad laifhakai – tai daugiau nei sunkių kompiuterinių problemų sprendimas. Aš padariau apklausą ir pastebėjau įdomų dalyką: žmonės, turintys vienodas problemas, sprendžia jas panašiais būdais. Šiuos įpročius aš pavadinau laifhakais.

Danny O‘Brien, IT žurnalistas

Terminas, kurį pasiūlė O‘Brien, labai patiko tinklaraštininkams. 2005 metais šis terminas tapo antru pagal populiarumą internete, užleidus pirmą vietą tik terminui „podcast“. 2011 metais terminas „lifehack“ buvo įtrauktas į Oksfordo žodyną.

Laifhakai tai…

Laifhakai – tai metodai ir strategijos, kurios padeda efektyviau valdyti savo laiką ir tvarkyti kasdieninius darbus. Šiandien laifhakingas – tai ne tik technologinių problemų sprendimas, o dar ir sumanumas buitiniuose bei socialiniuose klausimuose, visų gyvenimo sričių optimizacija: „Kaip išmokti užsienio kalbą?“, „Kaip išmokti programuoti?“, „Kaip būti laimingais?“, „Kaip taupyti pinigus?“ ir t.t.

Laifhakai sprendžia gana didelio kiekio žmonių problemas, taupo jų laiką, jėgas ir energiją. Tačiau laifhakingas – tai nėra kažko naujo sukūrimas, o tik originalus jau esamų dalykų panaudojimas. Galima išskirti šiuos laifhakų požimius:

  • originalus ir nestandartinis požiūris į problemą;
  • resursų taupymas (laiko, pinigų, jėgų ir t.t.)
  • įvairių gyvenimo sričių supaprastinimas (darbo, išsilavinimo, santykių, sveikatos ir t.t.);
  • lengvas panaudojimas;
  • nauda dideliam žmonių kiekiui;

Daugumai žmonių šiuolaikinis gyvenimas yra pilnas sunkumų, o akivaizdūs sprendimai neveikia. Laifhakingo idėja yra tame, kad mes iš tikrųjų galime padaryti gyvenimą šiek tiek geresniu.

Danny O‘Brien

Laifhakerių bendruomenė

Pradedant 2005 metais internete kaip grybai po lietaus pradėjo atsirasti svetainės ir tinklaraščiai su laifhakais: Lifehack.org, Lifehacker.com, HackCollege ir kiti. Atsirado net toks juokelis:

Naudojant laifhakus, jūs galėsite daryti daugiau dalykų per trumpesnį laiką, o sutaupytą laiką galėsite skirti tinklaraščių su laifhakais skaitymui.

Pagaliau laifhakingas atėjo ir į Lietuvą, ir aš tikiuosi, kad LifeHacks.lt taps ta vieta, kur kiekvienas galės rasti atsakymus į rūpimus klausimus.

Įvertinimai
( 1 įvertinimas, vidutiniškai 55 )
Autorius Darius Darko
Darius Darko/ straipsnio autorius

Daugiau nei 10 metų rašau straipsnius įvairiomis temomis.

Patiko straipsnis? Pasidalink su draugais:
Parašykite komentarą

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: