KMI skaičiuoklė ir kas yra kūno masės indeksas

KMI (Kūno masės indeksas) - kas tai yra ir kaip apskaičiuoti

Kūno masės indeksas (KMI) – tai paprasta formulė, kurios pagalba galima apskaičiuoti ar jūsų svoris yra normalus.

KMI skaičiuoklė suaugusiems

Ūgis
cm.
Įveskite skaičių nuo 125 iki 225.
Svoris
kg.
Įveskite skaičių nuo 10.0 iki 500.0 (vienas skaičius po taško).
Ūgis
Svoris
Skaičiuoti KMI

Ši KMI skaičiuoklė padeda nustatyti ar suaugusio žmogaus svoris yra normalus atsižvelgiant į jo ūgį.

Vaikų KMI skaičiuoklė

KMI skaičiuoklė
Pasirinkite lytį
Amžius
m.
mėn.
Įrašykite reikšmę tarp 0 ir 19 metų.
Ūgis
cm.
Įrašykite skaičių tarp 40 ir 225.
Svoris
kg.
Įrašykite skaičių tarp 10.0 ir 250.0 (vienas skaičius po taško).
Ūgis
Svoris
Skaičiuoti KMI

Ši vaikų KMI skaičiuoklė padės apskaičiuoti berniuko ar mergaitės kūno masės indeksą.

Kas yra kūno masės indeksas

Kūno masės indeksas (KMI, Body Mass Index, BMI) – tai ūgio ir svorio santykis. KMI padeda suprasti ar žmogaus svoris yra normalus, ar jam reikia lieknėti, ar atvirkščiai.

KMI formulė ir rezultatų lentelė

KMI formulė
KMI formulė

KMI skaičiuojamas pagal šią formulę:

KMI = svoris (kg) / ūgis² (m)

Rezultatą galima pažiūrėti toliau pateiktoje lentelėje. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) nustatė šiuos rodiklius vyresniems nei 20 metų žmonėms:

Kūno masės indeksasĮvertinimas
Mažiau nei 18,5Kūno masės deficitas
Nuo 18,5 iki 24,9Normalus svoris
Nuo 25 iki 29,9Antsvoris
Nuo 30 iki 34,91 laipsnio nutukimas
Nuo 35 iki 39,92 laipsnio nutukimas
Daugiau nei 403 laipsnio nutukimas

Vaikų ir paauglių rodikliai priklauso nuo jų amžiaus. Juos galima rasti PSO svetainėje.

Kodėl reikia žinoti savo kūno masės indeksą

KMI naudojamas nustatyti įvairių ligų rizikas. PSO teigia, kad dėl antsvorio padidėja rizika susirgti 2 tipo diabetu, koronarinės širdies ligomis, krūties, gimdos, žarnyno, prostatos, inkstų ir tulžies pūslės vėžiu.

Pasaulyje per metus vidutiniškai 2,8 mln. mirčių yra susijusios su antsvoriu.

PSO teigia, kad visi turėtų siekti, kad jų kūno masės indeksas būtų tarp 18,5 iki 24,9. Kai KMI yra 25 ir daugiau – žymiai padidėja įvairių ligų rizika.

Kas sugalvojo skaičiuoti KMI

Pačią formulę 1832 metais sugalvojo belgų astronomas ir matematikas Adolphe Quetelet. Tačiau plačiai žinoma ji tapo tik po 140 metų, po to, kai buvo ištirta fiziologo ir nutukimo specialisto Ancel’io Keys’o. Jis išanalizavo 7400 žmonių iš penkių šalių parametrus ir palygino skirtingas antsvorio nustatymo formules. Paaiškėjo, kad KMI tiksliausiai nustato antsvorį ir nutukimą.

Tai atvėrė puikias galimybes plataus masto tyrimams. Mokslininkams daugiau nereikėjo nustatinėti riebalų kiekio brangiais ir sudėtingais būdais: atsirado galimybė greitai apskaičiuoti tūkstančių žmonių indeksus ir padaryti išvadas.

Tačiau tokie metodai ne visada tinka. Galų gale, kai kalbame apie sveikatą, visi nori gauti kuo tikslesnius rezultatus, o ne vidutinius skaičius.

Kokio tikslumo prognozes suteikia kūno masės indeksas

Kokio tikslumo prognozes suteikia kūno masės indeksas

Nepaisant to, kad KMI vis dar plačiai naudojamas medicinoje, atsiranda vis daugiau naujų įrodymų apie jo netikslumą. Štai keli faktai, įrodantys, kad kūno masės indeksas nėra geriausias būdas suprasti, ar turite antsvorio, ar ne.

KMI neparodo tikrojo riebalų ir raumenų procento organizme

Kūno masės indekso formulė yra per daug paprasta. Raumeningo sportininko KMI gali būti toks pat, kaip ir nutukusio žmogaus. Jų svoris yra vienodas, tačiau riebalų procentas, išvaizda ir pavojus sveikatai yra labai skirtingi.

Tai patvirtino ir atliktas tyrimas. Sportininkų ir netreniruotų vyrų kūno masės indeksas dažnai rodė antsvorį, kai jo nebuvo. Priešingai, moterims, turinčioms antsvorį, KMI rodė, kad jų svoris yra normos ribose.

Panašūs rezultatai buvo gauti atliekant kitą didelio masto tyrimą. Mokslininkai palygino kūno masės indekso rodiklius ir faktinį riebalų procentą organizme. KMI parodė nutukimą 21% vyrų ir 31% moterų, o faktinis riebalų procentas – 50% vyrų ir 60% moterų.

Kūno masės indeksas neatsižvelgia į lytį ir amžių

Ši sistema yra universali, kad būtų patogiau atlikti didelio masto tyrimus. Tuo pačiu metu moterų ir vyrų riebalų kiekis skiriasi vidutiniškai 10%, todėl taikyti tuos pačius rodiklius abiem lytims yra neteisinga.

Be to, raumenų ir riebalų proporcijos kūne keičiasi. Su amžiumi medžiagų apykaita lėtėja, prasideda raumenų audinių irimas ir riebalų padidėjimas. Taigi, norint padaryti teisingas išvadas, būtina atsižvelgti tiek į asmens lytį, tiek ir į amžių.

Kokios yra KMI alternatyvos

Paprastai KMI skaičiuojamas tam, kad nustatyti įvairias rizikas sveikatai. Tačiau kai kurie mokslininkai teigia, kad tam geriau tinka juosmens apimtis arba juosmens ir klubų apimties santykis.

Riebalai aplink kepenis ir kitus pilvo organus yra laikomi pavojingiausiais. Jie pasižymi dideliu metaboliniu aktyvumu: gamina riebalų rūgštis, uždegimą sukeliančias medžiagas ir hormonus, kurie padidina cholesterolio, gliukozės ir trigliceridų kiekį kraujyje, padidina kraujospūdį.

Moterų tyrimas parodė aiškų ryšį tarp juosmens apimties ir įvairių ligų atsiradimo. Moterys, kurių KMI yra normos ribose, tačiau juosmens apimtis didesnė nei 89 cm, tris kartus dažniau miršta nuo širdies ligų nei moterys, kurių juosmens apimtis yra mažesnė.

Tarptautinė diabeto organizacija sveiku laiko juosmens apimti iki 80 cm moterims, ir iki 94 cm vyrams.

Įvertinimai
( 2 įvertinimai, vidutiniškai 55 )
Autorius Darius Darko
Darius Darko/ straipsnio autorius

Daugiau nei 10 metų rašau straipsnius įvairiomis temomis.

Patiko straipsnis? Pasidalink su draugais:
Parašykite komentarą

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: