Baltasis triukšmas – kas tai yra ir kokia jo nauda?

Baltasis triukšmas - kas tai yra ir kokia jo nauda?

Manoma, kad baltasis triukšmas padeda suaugusiesiems ir vaikams ramiai užmigti, sėkmingai mokytis ir dirbti netrukdomiems įprastų didmiesčio garsų. Skamba nuostabiai. Tačiau ar tikrai baltasis triukšmas yra toks veiksmingas? Bandome Išsiaiškinti.

Baltasis triukšmas – kas tai yra?

Baltasis triukšmas primena lietaus garsus
Baltasis triukšmas primena lietaus garsus

Paprastai tariant, baltasis triukšmas – tai atsitiktine tvarka ir vienodu intensyvumu skleidžiami vidutinio, aukšto ir žemo dažnio garsai. Dar paprasčiau – tai tolygus, monotoniškas „š-š-š-š-š-š-š”, kuris šiek tiek primena veikiančio televizoriaus su išjungta antena garsą, dulkių siurblio ar plaukų džiovintuvo ūžesį, krioklio arba lietaus garsus.

Baltasis triukšmas turi labai vertingą savybę. Jis gali užgožti nemalonius garsus, dėl kurių gyvenimas didmiestyje dažnai tampa visiškai nepakenčiamu – greitkelių dundėjimą, statybų triukšmą, pokalbius už sienų, šunų lojimą gatvėje, knarkimą ir pan.

Baltojo triukšmo pavadinimas kilęs iš analogijos su balta šviesa, kurią sudaro skirtingo ilgio šviesos bangos, todėl vienu metu susijungia visos spalvos. Yra ir kitų spalvų triukšmai, pavyzdžiui, mėlynas, rudas, raudonas ar rožinis. Pastarąjį kai kurie mokslininkai laiko tiesioginiu baltojo triukšmo konkurentu. Tiesa ta, kad rožinio triukšmo slopinami aukšti dažniai glosto žmogaus ausį ir, kaip rodo žurnale „Frontiers in Human Neuroscience” paskelbtas tyrimas, gali sumažinti smegenų bangų aktyvumą, todėl gerokai sutrumpėja užmigimo laikas, pagerėja miego kokybė ir pailgėja miego trukmė (nors eksperimente dalyvavo tik vyresni nei 60 metų žmonės).

Ar baltasis triukšmas iš tikrųjų naudingas?

Baltasis triukšmas padeda užmigti ir pagerina miego kokybę
Baltasis triukšmas padeda užmigti ir pagerina miego kokybę

Baltasis triukšmas sugeria ir nutildo garsus, kurie yra nemalonūs ir net pavojingi žmogaus ausiai ir smegenims, o tai neabejotinai yra privalumas  gyvenantiems dideliuose miestuose. Štai keli žinomi faktai apie tokių foninių garsų naudą.

Baltasis triukšmas padeda užmigti ir pagerina miego kokybę

Leidinys Caring Sciences paskelbė tyrimą, kuris rodo, kad naudojant baltąjį triukšmą koronarinės slaugos skyriuose esančių pacientų miegas pailgėja beveik dviem valandomis (o šios dvi valandos yra labai svarbios atsigavimui). Taip pat, jis padeda tiems, kurie kenčia nuo nerimo ir su juo susijusios nemigos.

Veikia kaip analgetikas

Kai kurie sveikatos priežiūros specialistai rekomenduoja naudoti baltąjį triukšmą žmonėms, kenčiantiems nuo migrenos ir spengimo ausyse, nes padeda palengvinti skausmingą būklę.

Padeda susikaupti

Jei dirbate labai triukšmingoje aplinkoje – dirbtuvėse ar didelėse biuro patalpose, šalia statybų aikštelės ir t. t. – baltasis triukšmas tikrai padės susikaupti. Taip pat, jis padeda susikaupti jogos ir meditacijos metu. Jo garsai lengvai užgožia už lango sklindančią kakofoniją ir padeda susikoncentruoti į vidinius jausmus.

Ramina kūdikius ir padeda jiems užmigti

Šį poveikį galima paaiškinti paprastai: gimda nėra rami vieta. Vystydamasis kūdikis nuolat girdi motinos širdies plakimą, kraujo tekėjimą kraujagyslėmis, skrandžio ir žarnyno gurguliavimą, išorinio pasaulio garsus. O baltasis triukšmas sugrąžina kūdikį į tą laikotarpį, kūdikis atsipalaiduoja, ramiai užmiega ir nereaguoja į pokalbius, žingsnius, gatvės triukšmą.

Baltojo triukšmo trūkumai

Baltojo triukšmo trūkumai
Baltojo triukšmo trūkumai

Deja, kiekvienas argumentas už baltojo triukšmo naudojimą turi ir argumentą prieš, todėl aptarkime ir juos.

Baltasis triukšmas tinka ne visiems

Yra žmonių, kurių baltasis triukšmas neatpalaiduoja ir kuriems nepadeda užmigti. Tokių žmonių yra nemažai. Taip atsitinka dėl jų individualių nervų sistemos savybių.

Tikriausiai dėl jo smegenys sensta

Žurnale „JAMA Otolaryngology – Head & Neck Surgery” paskelbto tyrimo autoriai teigia, kad baltasis triukšmas sutrikdo tam tikrų neuromediatorių apykaitą, todėl smegenys per anksti sensta.

Gali sumažėti kognityviniai gebėjimai

Kai smegenys bombarduojamos dideliu kiekiu nesusistemintos informacijos, o baltasis triukšmas iš esmės ir yra tokia informacija, susidaro daugybė nervinių jungčių, todėl pilkosioms ląstelėms sunku veikti. Kai kurie mokslininkai mano, kad baltasis triukšmas blogai veikia neuronų slopinimą, dėl kurio prarandame gebėjimą atsikratyti nereikšmingos informacijos, taip pat pailgėja greitai kintančių signalų apdorojimo laikas. Visa tai gali neigiamai paveikti atmintį ir dėmesį.

Gali sutrikti klausa

„Science Alert” leidinys praneša, kad ilgalaikis baltojo triukšmo poveikis gali perkrauti ir pertvarkyti centrinę klausos sistemą, o galiausiai sukelti klausos ir kalbos patologiją.

Be to, kai kurie mokslininkai įspėja apie daugelio specialių prietaisų, kurie generuoja baltąjį triukšmą, keliamą pavojų vaikų klausai. Tačiau su išlyga: pavojingas ne pats baltasis triukšmas, o pernelyg didelis jo stiprumas. Todėl atidžiai perskaitykite prietaisų instrukcijas ir pastatykite juos bent pusantro metro atstumu nuo kūdikio lovytės.

Perkrauna smegenis

Mes ramiai miegame, girdėdami „š-š-š-š-š-š-š”, bet mūsų smegenys – ne. Be įprastų kasdienių triukšmų, smegenys turi susidurti su papildomais, ir jei tai taps įprasta, vieną dieną atsibusime ne žvalūs, o priešingai – sugniuždyti ir prislėgti. Reguliarus baltojo triukšmo klausymasis darbo vietoje, skirtas darbingumo ir dėmesio koncentracijos didinimui, gali sukelti psichoemocinį pervargimą ir atvirkščiai sumažinti darbingumą.

Baltasis triukšmas sukelia priklausomybę

Kai kurie ekspertai mano, kad pernelyg dažnas tariamai naudingų garsų naudojimas gali sukelti priklausomybę, visam laikui sunaikinti gebėjimą užmigti be šių garsų pagalbos, taip pat gali sukelti miego ir budrumo sutrikimus.

Išvados

Turbūt pastebėjote, kad ekspertai dažnai vartoja žodžius „galbūt”, „tariamai” ir „tikriausiai”. Esmė ta, kad minėtuose tyrimuose dalyvavo palyginti nedidelės kiekis žmonių, o kai kurie tyrimai buvo atlikti su gyvūnais, todėl kol kas negalima vienareikšmiškai atsakyti naudingas baltasis triukšmas ar ne.

Naudoti baltąjį triukšmą ar ne, kiekvienas suaugęs žmogus turi nuspręst savarankiškai. Bet kokiu atveju stenkitės laikytis šių taisyklių:

  • naudokite jį tik prireikus, o jei kartais pavyksta užmigti arba dirbti be specialaus triukšmo, būtent taip ir darykite;
  • stebėkite garso stiprumą;
  • kartkartėmis darykite triukšmo detoksikaciją.
Įvertinimai
( 1 įvertinimas, vidutiniškai 55 )
Autorius Darius Darko
Darius Darko/ straipsnio autorius

Daugiau nei 10 metų rašau straipsnius įvairiomis temomis.

Patiko straipsnis? Pasidalink su draugais:
Parašykite komentarą

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: