Kodėl atsiranda žili plaukai ir kaip jų atsikratyti?

Kodėl atsiranda žili plaukai ir kaip jų atsikratyti?

Lifehacks.lt paaiškina, kodėl atsiranda žili plaukai, kodėl vieni pražilsta anksčiau negu kiti, ir ar galima atidėti ar sustabdyti šį procesą.

Kodėl mes pražilstame

Kalbant trumpai, už plaukų spalvą yra atsakingas pigmentas, kuris vadinasi melaninu. Melaninas yra gaminamas specialiose ląstelėse – melanocituose. Kai organizmas nustoja gaminti šį pigmentą – atsiranda žili plaukai. Įtakos šiam procesui gali turėti keli faktoriai.

Senėjimas

Su amžiumi melanino gamyba organizme sumažėja dėl natūralių priežasčių. Yra žinomas principas 50/50/50: būdami 50 metų, 50 procentų žmonių turi 50 procentų žilų plaukų. Prieš porą metų mokslininkai patikrino šią taisyklę ir nustatė tikslesnius skaičius: 74% žmonių nuo 45 iki 65 metų vidutiniškai turi 27% žilų plaukų.

Dažniausiai pirmi žili plaukai atsiranda 30 metų amžiuje arba šiek tiek vėliau. Jeigu jie atsiranda anksčiau, kalbama apie ankstyvą žilimą.

Genetiniai faktoriai

Žilų plaukų atsiradimo laikas ir greitis priklauso nuo paveldimumo. Tai patvirtina ir mokslas. Taigi, jeigu jūsų tėvai pražilo labai anksti, greičiausiai jūsų laukia toks pats likimas.

Jūsų rasė taip pat yra svarbi. Įrodyta, kad europiečiai pražilsta anksčiau negu azijiečiai ar afrikiečiai.

Ligos

Žili plaukai gali atsirasti dėl problemų su skydliauke ar kai kurių autoimuninių ligų. Taip pat kartais jie atsiranda dėl chemoterapijos ar kai kurių vaistų vartojimo.

Rūkymas

Šis kenksmingas įprotis turi neigiamą įtaką odos būklei ir plaukų spalvai.  Remiantis 2013 metais atliktu tyrimu, rūkaliai 2,5 karto dažniau yra linkę į ankstyvą žilimą nei nerūkantieji .

Vitamino B12 stoka

Vitamino B12 stoka sukelia ne tik ankstyvą žilimą, bet ir plaukų slinkimą. Džiugina tik tai, kad šiuo atveju pigmento praradimą galima atstatyti.

Žili plaukai ir stresas

Egzistuoja nuomonė, kad plaukai pradeda žilti dėl nervinės įtampos ir streso. Mokslininkai neturi bendros nuomonės šiuo klausimu, tačiau stresas bet kuriuo atveju turi neigiamą įtaką visam organizmui.

Kaip kovoti su žilais plaukais

Kaip kovoti su žilais plaukais
Kaip kovoti su žilais plaukais

Prevencinių priemonių, kovojančių su dėl amžiaus atsiradusiais žilais plaukais, nėra. Todėl patarimas bus gan akivaizdus: norite atsikratyti žilų plaukų – uždažykite juos.

Yra ir pora trumpalaikių sprendimų:

  1. Uždažykite žilus plaukus blakstienų tušų. Jis puikiai tinka norint užmaskuoti nedidelį kiekį žilų plaukų ir lengvai nusiplauna su vandeniu.
  2. Pasinaudokite specialiomis priemonėmis. Dažniausiai tai būna specialus purškiklis arba pudra, kurias galima nuplauti su šampūnu.
  3. Naudokite dažantį šampūną. Jo nenuplausite taip greitai, kaip ankstesnes priemones, ir dažai laikysis keletą dienų.

Beje, nepaisant populiaraus mito, žilus plaukus galima rauti. Nuo to jų nepadaugės, tiesiog toje vietoje užaugs naujas žilas plaukas. Tačiau toks radikalus būdas kenkia plaukų folikulams, todėl patartina rinktis kitas priemones.

Jeigu amžius ir genetika ne prie ko, žilimą galima atitolinti:

  1. Meskite rūkyti (arba iš viso nepradėkite).
  2. Valgykite gyvūninės kilmės produktus, ypač kepenis: jose yra daug vitamino B12. Specialius maisto papildus geriau vartoti tik po gydytojo konsultacijos.
  3. Reguliariai tikrinkite sveikatą. Galbūt jums pavyks išvengti ne tik anksto žilimo, bet ir jį sukeliančių ligų.
  4. Išmokite kovoti su stresu. Kaip jau buvo rašoma, tai nebūtinai padės išvengti žilų plaukų, tačiau teigiamai atsilieps viso organizmo sveikatai.
Įvertinimai
( 2 įvertinimai, vidutiniškai 55 )
Autorius Darius Darko
Darius Darko/ straipsnio autorius

Daugiau nei 10 metų rašau straipsnius įvairiomis temomis.

Patiko straipsnis? Pasidalink su draugais:
Parašykite komentarą

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: