Meditacija namuose – nuo ko pradėti ir kaip išmokti?

Meditacija namuose - nuo ko pradėti ir kaip išmokti?

Turbūt apie meditaciją girdėjote jau seniai, o gal net skaitėte knygas apie ją, tačiau iki šiol teorines žinias nebandėte paversti praktine patirtimi. Tada šis straipsnis skirtas jums, nes meditacija namuose puikiai tinka norintiems žengti nauju keliu ir nuraminti savo mintis.

Kaip naujokui išmokti medituoti?

Naujokams meditacija gali pasirodyti keista ir mažai suprantama. Tačiau taip bus tik tol, kol suprasite meditacijos esmę. O jos esmė – sustabdyti mąstymo procesą. Tai yra pagrindinis meditacijos tikslas, pasiekiamas tik aukštesnio lygio praktikose.

Kaip naujokui išmokti medituoti namuose?

Norint išmokti medituoti, nebūtina lankyti meditacijos kursų. Tai galite padaryti savarankiškai namuose, kas yra labai patogu. Medituoti galima bet kuriuo paros metu: ryte, iškart po pabudimo, arba vakare, prieš miegą.

Pradiniame etape gerai tinka kvėpavimo pratimai: susikaupimas ties pačiu kvėpavimu padės sutelkti mintis. Vien tai leis jums išsilaisvinti iš minčių srauto ir atsiriboti nuo kasdienių problemų. Plačiau apie tai mes rašėme straipsnyje apie meditaciją pradedantiesiems.

Ką reikia žinoti prieš pradedant medituoti?

Meditacija namuose: ką reikia žinoti prieš pradedant?
Meditacija namuose: ką reikia žinoti prieš pradedant?

Prieš pradedant bet kokią meditaciją namuose, reikia įsitikinti, kad laikotės šių reikalavimų:

  • Išsirinkite tokią vietą namuose, kurioje galėsite likti vienas ir niekas jums nesutrukdys.
  • Naminiai gyvūnai turi likti kitame kambaryje.
  • Išjunkite telefoną.
  • Šviesa gali būti natūrali, bet ne per daug ryški, kad jums būtų lengviau atsipalaiduoti ir pasinerti į meditaciją.
  • Nereikia nustatyti žadintuvo ar laikmačio, nes tai tiesiog išmes jus iš proceso. Viskas turi vykti natūraliai ir ramiai.

Kaip neužmigti medituojant?

Kartais naujokams kyla klausimas, ką daryti, kad medituojant neužmigti. Be abejo, jeigu atsisėsite arba atsigulsite patogioje pozoje – galite užmigti. Būtent todėl rekomenduojama medituoti specialiose pozose, pavyzdžiui lotoso. Jos nėra tokios patogios ir tai neleis jums užmigti.

Meditacija namuose – įvairios technikos

Pačios paprasčiausios meditacijos technikos yra susijusios su koncentravimu į kvėpavimą. Pradėkite stebėti savo kvėpavimą ir įsitikinkite, kad proceso metu jūsų smegenys nėra užimtos kitomis mintimis. Atrodytų, kas čia naujo? Visi žino apie kvėpavimo ritmą. Tačiau ši paprasta technika gali pakeisti jūsų mąstymo būdą, nuraminti jus, nukreipti mąstymo procesą į reikiamą pusę ir pagerinti organizmo darbą.

Meditacija – kvėpavimo stebėjimas

Pradžioje pabandykite tiesiog stebėti, kaip įkvepiate orą ir iškvepiate jį. Būkite ramūs. Nieko tokio, jei jūsų mintys persijungs į kitus dalykus. Pradiniame etape tai yra normalu, nors dauguma žmonių pradeda dėl to pergyventi ir kritikuoti save. Kritika mažai ką pakeis. Tiesiog grąžinkite savo mintis į meditacijos procesą. Labai greitai tokiu būdu galėsite medituoti 5 minutes, o nuolat praktikuodamiesi  galėsite prailginti šį laiką iki 30 minučių.

Trataka

Trataka arba žiūrėjimas į žvakę
Trataka arba žiūrėjimas į žvakę

Dar viena gera technika meditacijai namuose – trataka. Viskas, ko reikia, tai žiūrėti į žvakės liepsną ir nemirksėti. Iš pradžių bus sunku tai daryti net vieną minutę, tačiau su laiku galėsite žiūrėti į žvakę ir ilgesnį laiką. Jei greitai pavargstate, galite daryti 20 sekundžių pertraukėles, užmerkiant akis.

Ši technika vertinga tuo, kad akimirksniu sustabdo minčių srautą. Akių obuolių judėjimas sustabdomas, o kartu sustabdomos ir mintys. Todėl pradedant medituoti ši technika labai gerai leidžia suprasti, kas tai yra – nustoti mąstyti.

Meditacija namuose – tikslų suvokimas

Priklausomai nuo pasirinktos technikos, meditacijos tikslai gali skirtis, tačiau pagrindiniai yra šie:

  1. Savęs pažinimas. Po meditacijos jūsų supratimas apie save, savo motyvus, kuriais vadovaujatės priimant sprendimus kasdieniame gyvenime, taps daug aiškesnis. Mintys bus geriau organizuotos. Nepaisant to, kad aukščiausio lygio meditacijos tikslas yra visiškai atsikratyti minčių srauto, pradžioje jas reikia sutvarkyti, nukreipti ir išmokti koncentruotis ties vienu dalyku. Tokiu būdu jūsų mąstymo procesas bus žymiai aiškesnis.
  2. Ramybės atradimas. Kai išmoksite koncentracijos, jūsų smegenys nusiramins. Galėsite susikaupti ties vieno dalyko, nešokinėsite nuo vienos minties prie kitos, būsite mažiau išsiblaškę. Savo ruožtu, tai pakeis ir jūsų gyvenimą. Jis taps ramesnis ir tvarkingesnis, dings chaosas.
  3. Sąmoningumas. Meditacijos metu jau pradiniame etape išmoksite geriau pažinti save, savo mintis, kūną ir aplinkinį pasaulį. Tai galima vadinti kertiniu meditacijos akmeniu, kai praktikuojantis asmuo, pamažu įgydamas kontrolę, išmoksta stebėti ir nukreipti mintis į reikiamą pusę.
  4. Minčių srauto sustabdymas. Išsivadavimas iš minčių įvyks vėliau, kai išmoksite koncentracijos ir sąmoningumo technikų. Tuomet galėsite taip įnerti į meditacijos procesą, kad neliks jokių išorinių dirgiklių. Tai reikš, kad minčių srautas buvo sustabdytas. Jis dažnai vadinamas vidiniu dialogu, o daugelyje dvasinių praktikų jo sustabdymui skiriama didžiulė reikšmė. Tai iš tikrųjų yra labai svarbu. Meditacijos metu nesuprasite, kad pagaliau protas yra švarus. Suvokimas ateis vėliau. Tai momentas, kada protas nustoja viską analizuoti ir daryti išvadas. Tik išėjus iš meditacijos suprasite, kad nutiko kažkas neįtikėtino.

Norint išmokti medituoti, reikia tiesiog pradėti tai daryti. Kai tik žengsite pirmą žingsnį, pamažu priprasite medituoti kasdien ir labai greitai pamatysite progresą. Kas anksčiau buvo nesuprantama, paaiškės. Detalės, kurios anksčiau atrodė nereikšmingos, pasirodys naujoje šviesoje, įgis prasmę ir praturtins jūsų gyvenimą. Sėkmės!

Įvertinimai
( 4 įvertinimai, vidutiniškai 4.55 )
Autorius Darius Darko
Darius Darko/ straipsnio autorius

Daugiau nei 10 metų rašau straipsnius įvairiomis temomis.

Patiko straipsnis? Pasidalink su draugais:
Parašykite komentarą

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: