Kaip suprasti, kad jūsų kompiuteris buvo nulaužtas?

Kaip suprasti, kad jūsų kompiuteris buvo nulaužtas?

Tam, kad jūsų kompiuteris ar kai kurios programos jame pradėjo veikti lėtai, gali būti daug įvairių paaiškinimų. Taip gali atsitikti dėl sugedusio procesoriaus ar dėl to, kad po kokios nors programos atnaujinimo kompiuteriui neužtenka RAM atminties. Tačiau visada yra galimybė, kad jūsų kompiuteris buvo nulaužtas ir būtent dėl šios priežasties pradėjo veikti lėtai. Žemiau pateiksiu 7 ženklus, kurie gali rodyti, kad jūsų kompiuteris buvo nulaužtas ar užkrėstas.

Buvo pakeistas jūsų slaptažodis

Na, tai gana akivaizdu. Jeigu jums atėjo pranešimas, kad jūsų slaptažodis kokiame nors servise buvo pakeistas, o jūs to nedarėte – tai byloja apie bandymą nulaužti jūsų paskyrą. Geriausias būdas apsisaugoti nuo tokių nemalonumų – įjungti dviejų žingsnių autorizaciją tuose servisuose, kurie tai leidžia.

Pakeitimai jūsų naršyklėje

Įjungus savo naršyklę, pastebėjote kažkokius nežinomus mygtukus įrankių juostoje? Tai galėjo atsitikti dėl naujos programos įdiegimo. Šiais laikais net patikimų programų kūrėjai taip elgiasi. Tačiau tai gali byloti ir apie kenkėjiškų programų egzistavimą jūsų kompiuteryje.

Nežinomi pakeitimai jūsų sistemoje

Reikia atkreipti dėmesį į menkiausius sistemos pakeitimus, kurių jūs negalite paaiškinti. Pavyzdžiui, naujų programų, kurių jūs nediegėte, atsiradimas. Arba įsijungus operacinei sistemai, porai sekundžių pasileidžia juoda komandinė eilutė. Šiuo atveju reikia iškart patikrinti automatiškai įjungiamų programų sąrašą. Tam yra daugybė įrankių, tarp jų ir labai populiarus CCleaner. Taip pat, galite naudoti msconfig įrankį kuris yra Windows operacinėje sistemoje.

Esate persiunčiami į nežinomas svetaines

Jeigu kiekvieną kartą, kai įvedate užklausą į Google paieškos sistemą esate persiunčiami ne į įprastą puslapį su paieškos rezultatais, o į kažkokius nežinomus puslapius su gausybe reklamos, jūsų kompiuteris gali būti užkrėstas DNSChanger virusu. Nors šio viruso epidemija jau praeityje, kai kurios jo modifikacijos dar pasitaiko. Šis virusas vietoj įprastų puslapių rodo jums puslapius su savo reklama, o kartais net gali blokuoti antivirusinių programų atnaujinimus.

Nauja antivirusinė ar sistemos optimizavimo programa

Kaip suprasti, kad jūsų kompiuteris buvo nulaužtas?
Kaip suprasti, kad jūsų kompiuteris buvo nulaužtas?

Kai kurios svetainės, ypač turinčios ne pačią geriausią reputaciją, gali šokiruoti jus pranešimais apie tai, kad jūsų kompiuteris yra užkrėstas baisiais virusais ir siūlyti parsiųsti “pačią geriausią” antivirusinę programą. Lygiai taip pat vyksta įvairių netikrų sistemos optimizavimo programų reklamavimas. Jeigu atsiuntėte bent vieną iš tokių “programų” – jūsų kompiuteris jau užkrėstas. Netikra antivirusinė gali imituoti veiklą ir net rodyti pranešimus apie sėkmingai panaikintus virusus, tačiau iš tikrųjų, būtent ji ir yra tikras virusas.

Nežinomi “draugai” socialiniuose tinkluose

Jeigu draugų ir sekamų puslapių skaičius socialiniuose tinkluose sparčiai auga, o jūs neturite su tuo nieko bendro – greičiausiai jūsų paskyra buvo nulaužta. Labai tikėtina, kad jūsų vardu bus siunčiamas spamas ar kenkėjiškos programos. Apie tai gali byloti ir žinutės draugams nuo jūsų, kurių jūs niekada nerašėte.

Prie jūsų paskyros buvo prisijungiama iš kitos šalies ar iš kito prietaiso

Kai kurie servisai, ypač tie, kurie susiję su asmeninės informacijos saugojimų, turi funkciją, kuri siunčia įspėjimus, kai prie jūsų paskyros bando prisijungti iš kitos šalies arba iš naujo prietaiso. Pavyzdžiui, Gmail leidžia tai patikrinti pagrindiniame pašto puslapyje (nuoroda yra apatiniame dešiniajame kampe). Niekada neignoruokite tokių pranešimų ir iškart keiskite slaptažodį, jeigu pastebėjote tokį keistą aktyvumą.

Ką daryti, jeigu kompiuteris buvo nulaužtas?

Tuo atveju, jeigu pastebėjote vieną ar kelius ženklus, rodančius, kad jūsų kompiuteris buvo nulaužtas – nepulkite panikuoti. Dažniausiai, viską galima nesunkiai ištaisyti. Štai žingsniai, kurie padės jums tai padaryti ir išvengti panašių problemų ateityje:

  • Ištrinkite iš kompiuterio visas programas, kurių jūs nenaudojate ar kurių nežinote;
  • Įrašykite žinomą ir gerai save užrekomendavusią antivirusinę programą. Dauguma jų turi sumažintas nemokamas versijas, kurie gali padėti greitai “išgydyti” kompiuterį;
  • Pakeiskite interneto nustatymus ir pradėkite naudoti išorinį DNS servisą, pavyzdžiui, OpenDNS ar Google DNS;
  • Pakeiskite visus slaptažodžius, pirmiausiai elektroninio pašto ir socialinių tinklų paskyrų;
  • Nustatykite savo naršyklės nustatymus iš naujo.

Kaip apsaugoti kompiuterį nuo įsilaužimo?

Jeigu nei vieno įsilaužimo ženklo neradai, pats laikas pagalvoti apie kompiuterio apsaugą, kad ateityje neiškiltų problemų. Toliau pateiksiu 5 patarimus, kurie padės apsaugoti kompiuterį nuo įsilaužimo.

1. Naudok antivirusinę programą ir nepamiršk jos atnaujinti

Įrašyk į kompiuterį antivirusinę programą
Įrašyk į kompiuterį antivirusinę programą

Jeigu to dar nepadarei, įrašyk į kompiuterį antivirusinę programą. Geriausiai pasirinkti kokį nors gerai žinomą gamintoją. Dauguma jų turi nemokamas versijas privatiems klientams. Šios versijos visiškai užteks tam, kad apsaugoti kompiuterį nuo pagrindinių grėsmių. Taip pat, nepamiršk laiku atnaujinti savo antivirusinę. Kiekvieną dieną hakeriai sugalvoja naujus būdus apeiti apsaugą, todėl ir antivirusinių programų gamintojai atnaujina savo produktus labai dažnai.

2. Naudok slaptažodžių saugojimo programą

Slaptažodį turi sudaryti bent 8 unikalūs ženklai (geriausiai bent 15 ženklų). Tarp jų turi būti raidės, skaičiai ir specialūs simboliai (pavyzdžiui, eta ženklas). Nenaudok slaptažodžiuose jokios asmeninės informacijos: gimimo datos, naminio gyvūno vardo ir t.t. Ir jokiais būdais nenaudok vieno slaptažodžio skirtinguose servisuose.

Dėl aukščiau išvardytų patarimų atsiranda viena problemytė. Kaip įsiminti visus slaptažodžius? Į pagalbą ateina įvairūs slaptažodžių saugojimo programos, tokios kaip Lastpass ir Dashlane. Naudojant slaptažodžių saugojimo programą tau reikės įsiminti tik vieną slaptažodį – nuo programos.

3. Naudok skirtingus slapyvardžius

Naudok skirtingus slapyvardžius
Naudok skirtingus slapyvardžius

Dauguma žmonių taip pergyvena dėl savo slaptažodžių, kad visiškai pamiršta kitą svarbų faktorių – slapyvardį. Hakeriai dažnai naudojasi tuo, kad žmonės turi vieną slapyvardį visiems servisams. Nereikia palengvinti jiems gyvenimo! Naudok skirtingus slapyvardžius, kurie niekaip nesusiję su tavo vardu ar pavarde.

4. Įjunk dviejų žingsnių autorizaciją

Net žinodamas tavo slapyvardį ir slaptažodį hakeris negalės prisijungti prie tavo paskyrų įvairiose svetainėse, jeigu jose naudosi dviejų žingsnių autorizaciją. Tai reiškia, kad kartu su slaptažodžiu tau reikia įvesti dinamiškai generuojamą kodą, kuris dažniausiai atsiunčiamas SMS žinutėje. Dviejų žingsnių autorizaciją palaiko Gmail, Facebook, Dropbox ir kiti.

5. Nedaryk nesąmonių

Prie tokių nesąmonių galima priskirti slaptažodžio įvedimą atviruose Wi-Fi tinkluose. Jeigu labai reikia, galima tai daryti naudojant VPN programas. Tai apsaugos tavo veiksmus internete, net jeigu tu naudoji neapsaugotą tinklą.

Ir pabaigoje, niekada nespausk ant įvairių nuorodų elektroniniuose laiškuose, net jeigu laiškas ir atrodo patikimai. Vietoj to surink svetainės adresą rankiniu būdu. Tai neužims daug laiko ir apsaugos tave nuo bandymų pavogti asmeninę informaciją.

Įvertinimai
( 2 įvertinimai, vidutiniškai 55 )
Autorius Darius Darko
Darius Darko/ straipsnio autorius

Daugiau nei 10 metų rašau straipsnius įvairiomis temomis.

Patiko straipsnis? Pasidalink su draugais:
Parašykite komentarą

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: