Melatoninas - kas tai yra ir kaip veikia?

Melatoninas – kas tai yra ir kaip veikia?

Nagrinėjame, kas yra melatoninas, iš kur jis atsiranda ir kaip veikia. Taip pat sužinosite, kodėl darbas naktimis gali sukelti širdies ligų ir pastojimo problemų.

Kas yra melatoninas?

Melatoninas – tai hormonas, kuris daugiausia gaminamas tamsiuoju paros metu smegenų kankorėžinėje liaukoje – epifizėje, kai žmogus giliai miega. Melatonino gamyba trunka apie 8-10 valandas, bet didžiausia jo koncentracija būna 3-4 valandą ryto.

Šviesos informacija, priimta ypatingomis akių tinklainės ląstelėmis, neuronais perduodama į epifizę. Tamsoje šie signalai skatina noradrenalino išsiskyrimą, kuris dirgina epifizės ląstelių membranų receptorius, stimuliuodamas melatonino sintezę epifizėje. Melatoninas – pagrindinis epifizės hormonas gaminamas iš amino serotonino, kuris susidaro iš su maistu gaunamos aminorūgšties triptofano. Fermentų, dalyvaujančių triptofano vertime į serotoniną, slopinamas šviesa. Štai dėl ko šis hormonas gaminamas tamsiu paros metu ir dar būna vadinamas miego hormonu. Dieną jo koncentracija kraujyje minimali, naktį – maksimali.

Nedidelį kiekį melatonino taip pat sintezuoja virškinimo trakto organai, kraujo ląstelės, kaulų čiulpai ir tinklainė. Mokslininkai nustatė, kad šis hormonas aptinkamas augaluose ir gyvūnuose, todėl dalinai patenka į žmogaus organizmą su maistu.

Beveik visuose audiniuose yra melatonino receptorių ir jis lengvai prasiskverbia į ląsteles. Todėl dėl hormono trūkumo kenčia visas organizmas.

Kam reikalingas melatoninas?

Melatoninas vadinamas miego hormonu, tačiau jo poveikis apima daugelio organų ir sistemų funkcijas.

Miego kokybės pagerinimas

Melatoninas ne šiaip gaminamas naktį, jis reguliuoja žmogaus cirkadinius ritmus, tai yra perėjimus tarp budrumo ir miego stadijų bei su tuo susijusius organų funkcijų pokyčius bei kūno temperatūrą. Taigi, jei žmogui tenka dirbti naktimis arba jis mėgsta vėlai eiti miegoti, jam gali prasidėti nemiga ir kitos problemos.

Kova su augliais

Mokslininkai įrodė, kad melatoninas gali slopinti vėžinių auglių atsiradimą ir augimą bei sustabdyti metastazių plitimą. Šis poveikis siejamas su tuo, kad hormonas absorbuoja ir pašalina medžiagas, kurios normalią ląstelę paverčia vėžine.

Tyrimai rodo, kad dirbtinis melatoninas gali sumažinti toksišką vaistų poveikį pacientų ląstelėms, kurie praeina chemoterapijos kursą.

Reprodukcinių funkcijų palaikymas

Moteriškoji reprodukcinė sistema veikia cikliškai. Šį procesą reguliuoja hipotalamo ir hipofizės hormonai, o melatoninas atlieka šias užduotis:

  • padeda sinchronizuoti smegenų endokrininių ląstelių ritmus;
  • palaiko kiaušialąsčių brendimą ir ovuliaciją;
  • sumažina skausmą menstruacijų metu;
  • galimai palengvina priešmenstruacinį sindromą.

Todėl naktimis dirbančioms moterims dažnai sutrinka mėnesinių ciklas arba jos negali pastoti.

Širdies ir kraujagyslių sistemos apsauga

Melatoninas veikia kitų hormonų ir medžiagų išsiskyrimą, kurie keičia nervų sistemos veiklą. Taip jis gali sumažinti staigius kraujo tekėjimo į smegenis svyravimus, o mažindamas streso hormono sintezę, užkirsti kelią kraujospūdžio šuoliams.

Mokslininkai įrodė, kad papildomai vartojant melatoniną žmonėms, sergantiems hipertenzija, galima stabilizuoti jų būklę. Todėl dabar jis laikomas perspektyviu arterinės hipertenzijos gydymo būdu.

Tyrimai parodė, kad papildomas melatonino vartojimas žmonėms, sergantiems hipertenzija, gali stabilizuoti jų būklę. Todėl jis dabar laikomas perspektyviu būdu gydyti arterinę hipertenziją.

Nervų sistemos aktyvavimas ir apsauga

Melatonino poveikis nervų sistemai priklauso nuo paros laiko. Nustatyta, kad miegant naktį jis padeda formuotis naujoms neuroninėms jungtims tarp smegenų ląstelių, o tai gerina gebėjimą mokytis ir gerina atmintį.

Dienos metu melatoninas subalansuoja nervų sistemą. Todėl gerai išsimiegojęs žmogus yra mažiau irzlus ir ramesnis.

Tačiau hormono poveikis tuo neapsiriboja. Organizme susidaro laisvieji radikalai, kurie pažeidžia ląstelių membranas. Melatoninas gali sulaikyti šiuos junginius ir apsaugoti nervų sistemą nuo tokių patologijų, kaip Alzheimerio ir Parkinsono ligos, vystymosi.

Kaip padidinti melatonino kiekį?

Organizmas pats gali palaikyti tinkamą hormono koncentraciją kraujyje ir smegenyse, jei jam netrukdoma. Tačiau daugelis žmonių dėl naktinio darbo ar ilgo sėdėjimo prie kompiuterio jaučiasi pavargę ir prastai miega. Taip pasireiškia melatonino trūkumas. Norėdami padėti organizmui, galite naudoti toliau nurodytus paprastus metodus, po vieną arba kartu.

Laikykitės dienotvarkės

Suaugusiam žmogui reikia 7-8 valandų sveiko nakties miego. Stenkitės eiti miegoti ir keltis tuo pačiu metu, net ir savaitgaliais. Taip organizmas suformuos reguliarų ritmą.

Jei negalite greitai užmigti, pakeiskite vakarinius ritualus. Nerūkykite ir nevartokite alkoholio, stenkitės vakare per daug nevalgyti, bet ir neikite miegoti tuščiu skrandžiu.

Galite pamiegoti dieną, kai jaučiate tam poreikį. Jei tenka dirbti naktį, miego trūkumą kompensuokite keliomis valandomis miego dienos metu.

Pakeiskite mitybos įpročius

Melatoninas yra daugelyje augalinių ir gyvūninių maisto produktų. Hormono koncentraciją kraujyje galite padidinti kasdien įtraukdami į savo racioną:

  • kiaušinius;
  • žuvį;
  • pieną;
  • braškes;
  • vyšnias;
  • riešutus;
  • grybus;
  • grūdus;
  • ankštines daržoves.

Gerkite melatoniną tabletėse

Melatoninas tabletėse
Melatoninas tabletėse

Jei nuolat skundžiatės dėl nuovargio ir neišsimiegojimo, kreipkitės į savo šeimos gydytoją. Jis gali rekomenduoti melatonino tabletes. Jos yra palyginti saugios ir nesukelia tokios priklausomybės kaip kiti vaistai nuo nemigos, tačiau jas draudžiama vartoti esant toliau išvardytiems sutrikimams, ligoms ir būsenoms:

  • piktybiniai augliai;
  • alkoholizmas;
  • psichikos sutrikimai;
  • cukrinis diabetas;
  • susilpnėjęs imunitetas;
  • kepenų ligos;
  • patirta organų transplantacija;
  • epilepsija;
  • nėštumas ir žindymas.

Hormoną galima vartoti tik gydytojo paskirtomis dozėmis. Priešingu atveju dirbtinis melatoninas gali sukelti dar didesnių miego sutrikimų bei košmarų.

Įvertinimai
( 2 įvertinimai, vidutiniškai 55 )
Autorius Darius Darko
Darius Darko/ straipsnio autorius

Daugiau nei 10 metų rašau straipsnius įvairiomis temomis.

Patiko straipsnis? Pasidalink su draugais:
Parašykite komentarą

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: