Top-10 geriausios dietos 2024 metais

Top-10 geriausios dietos

Kiekvienais metais gydytojai iš National Institutes of Health sudaro geriausių bei efektyviausių dietų reitingą. Jos skirstomos pagal įvairius kriterijus, tokius kaip nauda organizmui, maistingumas, lieknėjimas ir t.t. Straipsnyje surinktos geriausios dietos 2024 metais.

10 vieta: Dieta vaisingumo pagerinimui

Dieta vaisingumo pagerinimui
Dieta vaisingumo pagerinimui

Šią dietą sukūrė mokslininkai iš Harvardo, atlikus didelio mąsto tyrimą, kuriame dalyvavo 230000 žmonių. Dieta skirta vaisingumo ir bendros sveikatos būklės gerinimui. Pagrindinis dėmesys skiriamas nesotiesiems riebalams (lašišai, avokadams, riešutams), trans-riebalų atsisakymui (sviesto, margarino, sūrių užkandžių), perėjimui nuo greitų iki lėtų angliavandenių bei prioriteto suteikimas augaliniams baltymams.

  • Ar padeda sulieknėti? Taip, iki normalaus svorio.
  • Ar sunku laikytis šios dietos? Reikės skirti laiką raciono planavimui, bet laikytis šios dietos nėra sudėtinga. Galima rasti specialius maitinimo planus ir receptus.
  • Ar reikalingi fiziniai pratimai? Taip, mažiausiai 30 minučių vaikščiojimo per dieną.

9 vieta: Ornišo dieta

Ornišo dieta
Ornišo dieta

Dietą sukūrė Kalifornijos universiteto profesorius Dinas Ornišas. Ji padeda pagerinti savijautą, sustiprinti sveikatą ir sumažinti svorį. Dietos pagrindą sudaro bet kokių riebalų, perdirbtų angliavandenių bei gyvulinių baltymų ribojimas racione. Dieta turi keletą variacijų, priklausomai nuo jūsų tikslo (lieknėjimas, vėžio profilaktika, kraujo spaudimo mažinimas, kraujagyslių lygų profilaktika). Raciono pagrindą sudaro ląstelieną, sudėtingieji angliavandeniai, riešutai ir sėklos.

  • Ar padeda sulieknėti? Priklauso nuo pasirinktos dietos variacijos. Bendrai, dėl sveiko maisto ir fizinių pratimų svoris sumažėja iki normalaus lygio.
  • Ar sunku laikytis šios dietos? Laikytis Ornišo dietos nėra sudėtinga. Jūs nejausite alkio, galėsite lengvai išsirinkti tinkamą patiekalą restorane arba kavinėje. Leidžiama išgerti šiek tiek alkoholio.
  • Ar reikalingi fiziniai pratimai? Būtinai. Priklausomai nuo dietos tikslo, reikės sudaryti treniruočių programą iš jėgos pratimų, kardio bei tempimo pratimų.

8 vieta: Skandinaviška dieta

Danijos vėliava
Danijos vėliava

Šią dietą sukūrė mokslininkai iš Kopenhagos universiteto pagal skandinaviškos virtuvės tradicijas. Skandinaviška dieta apima kasdienį vaisių bei daržovių vartojimą, skatina valgyti daugiau žuvies bei pilno grūdo produktų, valgyti kokybiškesnę mėsą (bet mažesniais kiekiais) ir sezoninius produktus. Idealus angliavandenių ir baltymų santykis racione – 2:1. Baltymai gaunami su žuvimi, o ląsteliena – su daržovėmis ir grūdais.

  • Ar padeda sulieknėti? Taip, dingsta nereikalingi kilogramai, pagerėja kraujo spaudimas.
  • Ar sunku laikytis šios dietos? Dėl priklausomybės nuo sezoninių produktų bei savarankiškos maisto gamybos šios dietos laikytis nėra labai lengva.
  • Ar reikalingi fiziniai pratimai? Nebūtinai, bet gydytojai rekomenduoja skirti fiziniam aktyvumui bent 30 minučių per dieną (vaikščiojimas, bėgiojimas, treniruotės sporto salėje).

7 vieta: TLC dieta

Daržovės
Daržovės ir vaisiai – TLC dietos pagrindas

TLC dietą (angliškai – Therapeutic Lifestyle Changes) sukūrė JAV Nacionalinio Sveikatos Instituto ekspertai. Dieta skirta cholesterolio lygio mažinimui. Raciono pagrindą sudaro daržovės, vaisiai ir grūdai. Kalakutieną, vištieną bei žuvį galima valgyti labai ribotais kiekiais. Sočiųjų riebalų dalis racione – ne daugiau kaip 7% per dieną.

  • Ar padeda sulieknėti? Mažai riebalų turinti dieta – tai puikus būdas sumažinti suvartojamų kalorijų skaičių.
  • Ar sunku laikytis šios dietos? Sunku. Reikia kontroliuoti riebalų vartojimą ir sekti cholesterolio lygį. Teks atsisakyti kepto maisto, padažų bei visų desertų.
  • Ar reikalingi fiziniai pratimai? Ne mažiau 30 minučių 2-3 kartus per savaitę.

6 vieta: Volumetrinė dieta

Volumetrinė dieta
Volumetrinė dieta

Gydytojai teigia, kad volumetrinė dieta – viena iš geriausių dietų, tinkančių diabetikams. Mitybos planas dalina produktus į 4 kategorijas pagal kaloringumą: labai žema (daržovės be krakmolo, vaisiai, sriubos, neriebus pienas), žema (vaisiai ir daržovės su krakmolu, grūdai, neriebi mėsa, ankštiniai), vidutinė (mėsa, sūris, duona), aukšta (sausainiai, riešutai, šokoladas, sviestas). Raciono pagrindą turi sudaryti produktai iš pirmos ir antros kategorijų. Produktus iš trečios kategorijos galima valgyti nedideliais kiekiais, o ketvirtos kategorijos produktų vartojimą sumažinti iki minimumo.

  • Ar padeda sulieknėti? Viena iš geriausių dietų lieknėjimui, nes raciono sudaro mažai kaloringi produktai.
  • Ar sunku laikytis šios dietos? Labai lengva. Vaisiai, daržovės ir sriubos neleis jums išalkti. Nesunkiai galėsite išsirinkti tinkančius patiekalus restoranuose. Galima vartoti alkoholį. Internete galima rasti daug receptų.
  • Ar reikalingi fiziniai pratimai? Fiziniai pratimai nėra būtini, tačiau rekomenduojama vaikščioti bent po 30 minučių per dieną.

5 vieta: Mayo klinikos dieta

Mayo klinika
Mayo klinika

Ši dieta buvo sukurta garsioje Mayo klinikoje ir skirta tiems, kas nori pereiti prie sveiko gyvenimo būdo. Mayo dietą sudaro dvi fazės. Iš pradžių Jums teks atsisakyti visų žalingų įpročių, o tada suformuoti gerus įpročius. Dideli dalį raciono sudaro daržovės ir vaisiai, baltymai bei pilno grūdo produktai. Taip pat didelis dėmesys skiriamas psichologinei būklei.

  • Ar padeda sulieknėti? Taip, padeda grįžti prie normalaus svorio.
  • Ar sunku laikytis šios dietos? Pirma fazė gali būti sunki, tačiau su laiku laikytis dietos pasidaro lengviau.
  • Ar reikalingi fiziniai pratimai? Reikės sportuoti 30-60 minučių per dieną. Treniruotes galite pasirinkti patys.

4 vieta: MIND dieta

MIND dieta
MIND dieta

Šią dietą sukūrė daktarė Martha Clare Morris iš Rush universiteto medicinos centro. MIND dieta skirta sumažinti Alzheimerio ligos atsiradimo riziką. Raciono pagrindą sudaro 10 produktų, kurie yra labai naudingi smegenims: žalios lapinės daržovės, vaisiai, riešutai, uogos, pupelės, grūdai, žuvis, paukštiena, alyvuogių aliejus ir vynas. Tai viena iš nedaugelio dietų, kuri rekomenduoja gerti po vieną taurę vyno kasdien.

  • Ar padeda sulieknėti? MIND dieta nepadeda sulieknėti, tačiau stabilizuoja suvartojamų kalorijų kiekį.
  • Ar sunku laikytis šios dietos? Nesunku, jeigu gaminti maistą namuose. Reikės vengti greitojo maisto, kepto maisto ir saldžių desertų.
  • Ar reikalingi fiziniai pratimai? Taip, gydytojai rekomenduoja sportuoti bent 2,5 valandas per savaitę.

3 vieta: Fleksitarinė dieta

Fleksitarinė dieta
Fleksitarinė dieta

Fleksitarinė – tai pusiau vegetariška dieta, retkarčiais leidžianti valgyti gyvūninės kilmės maistą. Dieta susideda iš 5 maisto produktų grupių: baltymai (kiaušiniai, pupelės), vaisiai ir daržovės, grūdai, pienas ir saldumynai. Dietos planas sudaromas 5 savaitėms į priekį.

  • Ar padeda sulieknėti? Leidžia būti sotiems nuo mažesnio kalorijų skaičiaus ir numesti svorio.
  • Ar sunku laikytis šios dietos? Tai labai lanksti dieta, nėra jokių draudimų. Yra maitinimo planai su paprastais receptais kiekvienai dienai. Lengva išsirinkti patiekalus restoranuose. Leidžiamas alkoholis.
  • Ar reikalingi fiziniai pratimai? Rekomenduojama skirti fiziniams pratimams po 30 minučių 5 kartus per savaitę.

2 vieta: DASH dieta

DASH dieta
DASH dieta

DASH dieta buvo sukurta tam, kad sumažinti kraujo spaudimą ir yra patvirtinta Nacionalinio širdies ir plaučių ligų instituto. Dietą sudaro gan standartinis meniu: daugiau daržovių ir vaisių bei grūdų, mažiau riebios mėsos ir saldumynų. Būtinai reikia sumažinti druskos vartojimą iki 2/3 arbatinio šaukštelio per dieną.

  • Ar padeda sulieknėti? Taip, dėl sumažėjusio suvartojamų kalorijų kiekio ir nesveiko maisto atsisakymo.
  • Ar sunku laikytis šios dietos? Pereiti prie šios dietos rekomenduojama palaipsniui. Ląsteliena ir baltymai neleis jausti alkio. Galima vartoti alkoholį, bet nedideliais kiekiais.
  • Ar reikalingi fiziniai pratimai? Taip, galima pradėti nuo 15 minučių vaikščiojimo rytais ir vakarais.

1 vieta: Viduržemio jūros dieta

Viduržemio jūros dieta
Geriausios dietos 2024 metais: Viduržemio jūros dieta

Ši dieta remiasi viduržemio jūros regiono šalių virtuve. Kaip taisyklė, šiame regione žmonės gyvena ilgiau ir serga rečiau. Racioną sudaro grūdai, vaisiai, daržovės, ankštiniai, riešutai ir alyvuogių aliejus. Žuvis ir jūros gėrybės – mažiausiai du kartus per savaitę. Paukštiena, kiaušiniai, sūris ir jogurtas – saikingai. Saldumynai ir raudona mėsa – tik per šventes. Leidžiama 1-2 taurės vyno. Plačiau apie šią dietą galite paskaityti mūsų straipsnyje: Viduržemio jūros dieta – kaip jos laikytis ir kodėl?

  • Ar padeda sulieknėti? Jeigu nepersivalgyti, galima išlaikyti svorį normaliame lygyje.
  • Ar sunku laikytis šios dietos? Viena iš nedaugelio dietų, kuri beveik nepastebima. Lengvai išsirinkti patiekalus restoranuose. Yra daug įvairių meniu variantų bei maitinimo planų. Racione daug ląstelienos, todėl nejausite alkio.
  • Ar reikalingi fiziniai pratimai? Nesunkūs fiziniai pratimai yra būtini – pasivaikščiojimai, šokiai, pilatesas, joga.

Gal esate išbandę vieną iš šių dietų? Dalinkitės savo patirtimi komentaruose.

Įvertinimai
( Įvertinimų dar nėra )
Autorius Darius Darko
Darius Darko/ straipsnio autorius

Daugiau nei 10 metų rašau straipsnius įvairiomis temomis.

Patiko straipsnis? Pasidalink su draugais:
Comments: 1
  1. Svečio paveiksliukas
    Elivera

    Super. Viskas aiškiai ir detaliai. Ačiū

Parašykite komentarą

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: