Koks jūsų finansinis asmenybės tipas: švaistytojas, taupuolis ar pofigistas?

Koks jūsų finansinis asmenybės tipas: švaistytojas, taupuolis ar pofigistas?

Šiandien papasakosiu apie pagrindinius finansinius asmenybės tipus, apie jų stipriąsias ir silpnąsias puses bei apie tai, kaip subalansuoti savo finansinį elgesį.

Scott ir Bethany Palmer išskiria 5 finansinius asmenybės tipus:

  • švaistytojas;
  • taupuolis;
  • pofigistas;
  • rizikos mėgėjas;
  • saugumo sergėtojas.

Šiaip yra keletas finansinių asmenybės tipų klasifikacijų, tačiau jos beveik nieko nesiskiria, todėl kaip pagrindą paimsime būtent šitą.

Finansiniai asmenybės tipai skiriasi, be abejo, savo požiūriu į finansus ir pinigus. Jūsų tipas įvairiose gyvenimo situacijose gali keistis. Pavyzdžiui, švaistytojas gali pradėti taupyti, kai jo finansiniai reikalai būna liūdni. Bet vos tik situacija pasikeičia, ir jis vėl grįžta prie įprasto elgesio. Jam niekada netapti taupuoliu. Rizikos mėgėjas niekada netaps saugumo sergėtoju. Bet žinant savo finansinį asmenybės tipą, mes galime sąmoningai judėti balanso link ir pradėti geriau suprasti vienas kitą.

Palmeriai mano, kad mes turime pagrindinį ir papildomą finansinius tipus. Papildomas finansinis tipas pasireiškia išskirtinėse situacijose, kai patyriame didelį stresą.

Ar esate pasiruošę sužinoti savo finansinį asmenybės tipą? Tada pirmyn!

Taupuolis

Jūs mokate taupyti pinigus. Jums jaučiate malonumą, kai pavyksta nusipirkti reikiamą daiktą su didele nuolaida ir jūs galite praleisti daug laiko ieškodami pačio geriausio pasiūlymo. Jums nėra būdingi impulsyvūs pirkiniai. Iš visų jėgų stengiatės vengti kreditų ir skolų.

Jūs dažnai galvojate apie savo santaupas ir stengiatės leisti pinigus protingai. Aplinkiniams gali atrodyti, kad esate labai smulkmeniškas žmogus. Esate organizuotas, atsakingas, jumis galima pasitikėti. Jums sunku išsiskirti su pinigais. Neplanuotas pinigų leidimas varo jus į liūdesį, todėl nemokate linksmintis. Šeimos atostogos su jumis gali tapti tikru išbandymu kitiems šeimos nariams, jeigu jie nėra taupuoliai kaip ir jūs.

Esate taupuolis, jeigu jums tinka dauguma šių teiginių:

  1. Jūs visada laikote galvoje savo finansinius tikslus: kiek reikia sutaupyti, kokio biudžeto negalima viršyti ir t.t.
  2. Dažniausiai pardavinėjate nereikalingus daiktus, o ne atiduodate juos.
  3. Jums sunku leisti pinigus sau ir savo malonumams.
  4. Užėjus į parduotuvę nusipirkti pieno, išeisite iš jos tik su pienu.
  5. Jūsų sąskaitos už komunalines paslaugas yra visiškoje tvarkoje, visi būtini mokėjimai atliekami laiku.
  6. Jeigu sulūžo koks nors daiktas, iš visų jėgų stengsitės jį sutaisyti. Jeigu daiktą įmanoma suremontuoti, jūs jo neišmesite.
  7. Jeigu parduotuvėje, kuri yra už pusantro kilometro nuo namų, pienas ir kiaušiniai kainuoja 10% pigiau negu parduotuvėje, kuri yra šalia namų, eisite ten kur pigiau.
  8. Dažnai esate nepatenkinti tuo, kokiems nereikalingiems daiktams išleidžia pinigus jūsų šeimos nariai.

Švaistytojas

Jūs išleidžiate pinigus su malonumu. Mokate lepinti save. Mėgstate dovanoti dovanas draugams ir artimiesiems. Žodžiai „planavimas” ir „biudžetas” sukelia jums baimę.

Jūs išleidžiate viską ką uždirbate. Pavyzdžiui, anksčiau uždirbdavote 700 eurų ir išleisdavote 700 eurų. Vėliau jūsų uždarbis padidėjo iki 1000 eurų, bet pradėjote tiek ir išleisti. Dabar uždirbate 1500 eurų, bet atidėti kažkiek santaupoms vis tiek nepavyksta.

Dažnai imate kreditus. Mėnesines išmokas už kreditus dažniausiai mokate paskutinę dieną, o neretai ir vėluodami. Svarbi pastaba: ne visi žmonės, neturintys santaupų ir turintys skolų – yra švaistytojai. Kai kurių žmonių pajamos tiesiog nepadengia bazinių poreikių.

Esate pasirengęs primokėti už komfortą ir patogumą. Mokate mėgautis gyvenimu čia ir dabar, malonius įspūdžius ir įdomią patirti vertinate aukščiau už pinigus.

Esate švaistytojas, jeigu jums tinka dauguma šių teiginių:

  1. Eidami į parduotuvę nusipirkti pieno, išeinate su pienu, šokoladu vaikams, buteliu mineralinio vandens ir dar su pora daiktų.
  2. Jus erzina žmonės, skaičiuojantys savo išlaidas iki euro.
  3. Jums artimas posakis „gyvename vieną kartą”.
  4. Kai kalbama apie šeimos atostogas, įspūdžiai jums svarbiau už pinigus.
  5. Geriau mėgausitės skania kava jaukioje vietoje negu gersite vidutinišką kavą paprastoje kavinėje už mažesnę kainą.

Rizikos mėgėjas

Jums sunku atsispirti viliojančioms galimybėms. Dėl ryškių perspektyvų esate pasirengęs rizikuoti savo santaupomis. Stabilumas jums ne itin patrauklus. Jums patinka išbandyti kažką naujo. Darbą keičiate žymiai dažniau negu jūsų pažįstami. Būnate taip apakinti potencialiomis galimybėmis, kad visiškai pamirštate atsargumą. Lengvai užsidegate naujomis idėjomis, o naujų idėjų turite labai daug.

Esate rizikos mėgėjas, jeigu jums tinka dauguma šių teiginių:

  1. Mėgstate frazę „Kas nerizikuoja, tas negeria šampano”, o posakis „Geriau žvirblis rankoje negu briedis girioje” visada sukeldavo jums vidinį protestą.
  2. Jeigu reikėtų rinktis tarp stabilaus darbo su vidutiniu atlyginimu ir darbo be stabilių pajamų, bet su galimybę išlošti didžiulį banką, pasirinktumėte antrą variantą.
  3. Egzotinės nacionalinės virtuvės restorane užsakytumėte ne tai, kas labiau panašu į jūsų tradicinį maistą, o kažką naujo.
  4. Kruopštumas ir dėmėsis detalėms – ne jūsų stiprioji pusė.
  5. Mokate greitai priimti sprendimus.

Saugumo sergėtojas

Jūsų didžiausia baimė – likti be pinigų. Jūs pergyvenate ar užteks pinigų viskam, ko reikia dabar ir reikės ateitį. Atidedate santaupas ne todėl, kad kaip taupuoliai nemėgstate su jais išsiskirti, o todėl, kad ramiam miegui jums reikalinga finansinė saugumo pagalvė.

Jūs ne prieš išleisti pinigus malonumams, bet tik tuo atveju, jeigu turite pinigų būtiniems dalykams ir dar atidėjote pakankamai juodai dienai. Skiriate daug laiko savo biudžetui, tikrinate sąskaitas, skirstate pajamas ir išlaidas. Daug energijos eikvojate pamąstymams apie tai, kas blogo gali nutikti su jūsų finansais.

Tarp darbo su fiksuotu atlyginimu ir darbo su nedideliu fiksuotu atlyginimu bei priedu už rezultatus jūs išrinktumėt pirmą variantą, nors antras gali būti žymiai pelningesnis.

Jums reikia laiko, kad priimti sprendimą dėl brangaus pirkinio. Jūs ilgai nagrinėjate pasiūlymus, atsiliepimus, prekės charakteristikas.

Stengiatės visada kontroliuoti situaciją. Jūsų partneriai gali skustis dėl to, kad bandote kontroliuoti ir juos. Jums svarbu turėti planą visoms gyvenimo situacijoms.

Esate saugumo sergėtojas, jeigu jums tinka dauguma šių teiginių:

  1. Blogai miegate, kai yra pavojus jūsų finansams.
  2. Artimieji dažnai sako jums: „Nepergyvenk, viskas bus gerai!”
  3. Sutinkate su tuo, kad „geriau žvirblis rankoje negu briedis girioje”.
  4. Esate linkęs kiekvieną vasarą atostogauti vienoje patikrintoje vietoje, lankotės viename-dviejuose mėgstamiausiuose restoranuose.
  5. Kartais jums sunku priimti sprendimą dėl pirkinio. Ilgai mąstote ir niekaip negalite apsispręsti.

Pofigistas

Jūs nelabai pergyvenate dėl pinigų. Yra pinigų – gerai, nėra – nieko baisaus. Pinigai – ne jūsų prioritetas.

Jūs nekenčiate sąskaitų, kvitancijų ir kitų finansinių popierių. Džiaugiatės, kai kažkas kitas apmoka komunalines paslaugas, mokesčius ir t.t.

Jūs nevedate biudžeto ir sunkiai įsivaizduojate kam išleidžiate pinigus. Jums atrodo, kad šių reikalų tvarkymas atneš daugiau žalos negu naudos.

Jeigu darbe jums tenka turėti reikalus su finansinėmis ataskaitomis – tai pati nemėgstamiausia darbo dalis, kurią jūs atidedate paskutiniam momentui.

Jums tas pats kur jūs gyvenate – didžiuliame name ar mažame bute. Nesate šykštuolis ir nekontroliuojate partnerio išlaidų. Tačiau toks požiūris į finansus sukelia nemažai problemų jūsų šeimai.

Esate pofigistas, jeigu jums tinka dauguma šių teiginių:

  1. Buvo atvejų, kai derėdamiesi dėl darbo ar užsakymo, pamiršdavote paklausti apie atlyginimą.
  2. Jūs nežinote kiek pinigų dabar yra jūsų piniginėje.
  3. Visas sąskaitas laikote betvarkėje.
  4. Tarp įdomesnio ir pelningesnio darbo jūs pasirinksite įdomesnį.

Koks jūsų finansinis asmenybės tipas: švaistytojas, taupuolis ar pofigistas?

Neradote save šiame sąraše? Perskaitykite atidžiau, pabandykite prisiminti savo elgesį įvairiuose situacijose. Kaip jūs priimate sprendimus? Kas turi didžiausią įtaką jūsų sprendimams? Kas sukelia jums tikrą džiaugsmą ir malonų jaudulį?

Taupuolius džiugina pinigai banko sąskaitoje arba po pagalvę, situacijos, kuriose galima daug sutaupyti.

Švaistytojui patinka momentinis malonumas.

Rizikos mėgėjui – įdomios perspektyvos.

Saugumo sergėtojui – stabili ateitis.

Pofigistui – galimybė gyventi taip, kaip jam patinka, negalvojant apie finansus.

Kaip subalansuoti kiekvieno finansinio asmenybės tipo silpnąsias puses

Finansinių asmenybės tipų klasifikacija – tai ne ta klasifikacija, kurioje vienas variantas yra idealus, o visi kiti – blogi. Įdomu tai, kad mes su malonumu pripažįstame savo tipo stipriąsias puses, tačiau kituose tipuose esame linkę matyti tik minusus. Reikia elgtis atvirkščiai ir vertinti kitų tipų stipriąsias puses, nes tik taip galima pasiekti balansą. Štai keletas patarimų, kurie padės kiekvienam tipui subalansuoti savo finansinį elgesį.

Taupuolis

  • Kartą per savaitę išleiskite tam tikrą pinigų sumą savo malonumui (pavyzdžiui, 20 ar 50 eurų).
  • Kartą per savaitę dovanokite nedidelę dovaną artimiesiems arba aukokite nedidelę sumą labdarai.
  • Išmeskite 10 senų ir nereikalingų daiktų.

Švistytojas

  • Kartą per savaitę atsisakykite pirkinio, kuris suteiks jums malonumą, bet nėra būtinas.
  • Atidarykite banko sąskaitą kuri nebus pririšta prie kreditinės kortelės ir iš kurios negalėsite lengvai paimti pinigus (tam kad paimti pinigus iš sąskaitos reikės įdėti kažkiek pastangų). Padėkite į sąskaitą priimtiną pinigų sumą ir nuspręskite kokia suma ir kaip dažnai ją pildysite.
  • Suskaičiuokite kiek kainuoja viena valanda jūsų darbo. Įtraukite į paskaičiavimus laiką nuvažiuoti iki darbo ir atgal. Iš pajamų atimkite su darbu susijusias  sąnaudas (maistas, drabužiai ir t.t.). Pirkdami ką nors sekantį kartą, paskaičiuokite kiek darbo valandų atiduodate už šį daiktą. Ar jis yra vertas jūsų darbo laiko?

Saugumo sergėtojas

  • Skirkite specialų laiką savaitės eigoje, kada jūs tvarkysite savo finansinius reikalus ir planuosite biudžetą. Tegul tai būna penktadienio rytas. Kai eilinį kartą kils noras viską perskaičiuoti ir įsitikinti, kad jums viskam užtenka pinigų, priminkite sau, kad tam yra penktadienio rytas.
  • Užveskite padėkų žurnalą ir rašykite į jį bent 3 padėkas per dieną.
  • Kartą per savaitę darykite tai, ko anksčiau niekada nedarėte: suvalgykite įprastą maistą su nauju padažu, iš darbo į namus grįžkite nauju maršrutu ir t.t.

Rizikos mėgėjas

  • Prisiminkite 3 idėjas, kurios jums labai patiko, tačiau neprivedė prie norimo rezultato arba privedė prie neigiamo rezultato. Tada prisiminkite 3 idėjas, kurios privedė prie teigiamo rezultato. Išanalizuokite skirtumus tarp šių idėjų.
  • Ugdykite savyje dėmesį detalėms. Jums padės paprasti žaidimai, kuriuose reikia įsiminti daiktus.
  • Kaip ir atveju su švaistytojais, atidarykite sąskaitą banke, pinigų išėmimas iš kurios reikalauja tam tikrų pastangų.Padėkite į sąskaitą priimtiną pinigų sumą ir nuspręskite kiek ir kaip dažnai ją papildysite.

Pofigistas

  • Sutvarkykite vieną finansinį dokumentą, kuris jau senai laukia savo eilės.
  • Sudarykite preliminarų biudžetą sekančiam mėnesiui.
  • Tvarkingai sudėkite pinigus piniginėje. Bet iš pradžių nusipirkite piniginę, jei jos neturite.

Man pačiam šie patarimai padėjo subalansuoti mano finansinį elgesį: parduotuvėms dabar reikia pasistengti, kad įkišti man kokias nors nereikalingas smulkmenas. Taip pat, atsirado nedidelė finansinė saugumo pagalvė slaptoje sąskaitoje. Jums linkiu to pačio!

Įvertinimai
( 1 įvertinimas, vidutiniškai 55 )
Autorius Darius Darko
Darius Darko/ straipsnio autorius

Daugiau nei 10 metų rašau straipsnius įvairiomis temomis.

Patiko straipsnis? Pasidalink su draugais:
Parašykite komentarą

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: