Vis didesnio populiarumo sulaukia natūralus organizmo valymas namuose. Organizmą galima valyti vandeniu, sulčiais, dietomis ir t.t. Parašiau nedidelį gidą apie organizmo valymą namų sąlygomis, kuris neturės neigiamos įtakos jūsų sveikatai.
Turbūt neįmanoma rasti žmogaus, kuris negirdėtų apie detoksikaciją arba organizmo valymą. Kas gi tai yra ir kaip nepasiklysti tarp daugybės įvairios informacijos? Į šiuos ir kitus klausimus pasistengsiu atsakyti šiame straipsnyje.
Kaip veikia organizmo valymas?
Šiuolaikinė organizmo valymo samprata remiasi badavimo principais. Kada mes darome pertraukas tarp valgymo, prasideda šie procesai:
- Organizmas randa laiką ir galimybę mesti visas jėgas savęs atstatymui, nes nereikia skirti daug energijos maisto virškinimui.
- Maisto apribojimas priveda prie to, kad su laiku jūsų žarnynas tuštėja. Visas jo turinys išeina, o nieko naujo neatsiranda. Visi žarnyno „gyventojai” irgi pradeda badauti (čia aš turiu omeny įvairus mikroorganizmus). Tačiau bakterijos, kitaip negu žmonės, negali ilgą laiką gyventi be maisto. Todėl jos miršta. Ne visos, bet dauguma. Jeigu viską supaprastinti, tai geros, reikalingos bakterijos maitinasi ląsteliena, o blogos – cukrumi ir mielėmis. Jeigu į organizmą nepatenka nei tas, nei tas – tai miršta visos bakterijos. Tačiau jeigu valant organizmą mes valgysime daug daržovių, kuriose yra daug ląstelienos, tai geros bakterijos išgyvens.
- Apribojus maisto kaloringumą, bus deginami riebalai. O riebalai, kaip žinia, tai įvairių toksinų kaupiklis organizme. Sumažėjus riebalų kiekiui, sumažės ir toksinų kiekis.
Būtent šiais aukščiau išvardintais principais remiasi įvairios organizmo valymo programos.
Organizmo valymo programos
- Organizmo valymas vandeniu. Tai vienas iš efektyviausių, tačiau ir sunkiausių būdų. Maksimalus terminas, kurį galima sutikti literatūroje – 21 diena. Tokį detoksikacijos metodą ištvers ne kiekvienas ir aš nerekomenduočiau bandyti jo net vieną dieną iš anksto nepasitarus su gydytoju ar dietologu.
- Organizmo valymas daržovių sultiniu, į kurį įdedami tokie prieskoniai kaip ciberžolė, petražolė, imbieras ir citrina. Išgeriamo sultinio kiekis griežtai reguliuojamas: po 150 mililitrų 3 kartus per dieną. Vandenį ir arbatą iš žolelių galima gerti be apribojimų. Šį metodą aš irgi nepatarčiau be išankstinio pasitarimo su gydytoju.
- Organizmo valymas išspaudomis. Yra daug šio metodo variantų. Kai kuriuose metoduose yra kiekiniai apribojimai, kituose – ne. Išspaudos gali būti iš vaisių, daržovių arba iš jų mišinio. Nepatarčiau valyti organizmą tik vaisių išspaudomis, nes jose yra daug cukraus, o blogos bakterijos jį labai mėgsta. Todėl geriau pasirinkti daržoves arba daržovių ir vaisių mišinį.
- Organizmo valymas žaliaisiais kokteiliais. Principas maždaug toks pat kaip ir valant organizmą išspaudomis. Vienintelis skirtumas yra tame, kad šiuo atveju jūs gaunate dar ir daržovių arba vaisių ląstelieną. Žalieji kokteiliai gaminami blenderyje, maišant su paprastu ar kokosinių vandeniu, kol negaunama reikalinga konsistencija. Svarbu išrinkti žalią kokteilį su mažu rūgštingumu. Kitaip net sveikas skrandis gali neištverti. Idealu jei pasirinksite trijų skirtingų spalvų kokteilius, nes kiekviena spalva turi savo mikroelementus.
- Organizmo valymas termiškai apdorotomis daržovėmis. Tai labai lengvas detoksikacijos būdas. Šiuo atveju jūs kelias dienas valgote tik daržoves. Jokių kruopų, duonos ar riešutų. Dėl didelio krakmolo kiekio negalima valgyti bulvių ir kukurūzų. Rekomenduočiau valgyti 3 kartus per dieną po 200-300 gramų daržovių. Kuo įvairesnis bus racionas – tuo geriau. Galima ir reikia valgyti daržoves su augaliniu aliejumi. Taip pat, leidžiama šiek tiek druskos.
- Vegetariška detoksikacija. Valgyti galima tik augalinį maistą, tačiau jo kiekis neribojamas. Aš žinau, kad kai kurie žmonės ir taip sąmoningai maitinasi tik tokiu būdu. Tačiau tokių – mažuma. Dauguma žmonių valgo viską. Ir tokia vegetariška detoksikacija padės jiems išvalyti organizmą nuo įvairių šlakų, kurie pateko į jį su blogu maistu.
Reikia paminėti, kad kuo „stipresnė” yra programa, tuo stipriau veikia valymo mechanizmai. Kai organizmas valomas vandeniu ar daržovių sultiniu – miršta dauguma mikroorganizmų ir toksinų bei sudeginama daugiausiai riebalų. Po tokios programos reikia teisingai iš jos išeiti. Taip pat, reikia tinkamai paruošti organizmą tokiai detoksikacijai.
Kokią organizmo valymo programą pasirinkti?
4, 5 ir 6 variantai tiks visiems. Vienintelis patarimas valant organizmą žaliaisiais kokteiliais – būtinai pilti į juos daugiau paprasto vandenio ir naudoti bent vieną daržovę, kad sumažinti rūgštingumą ir subalansuoti cukraus lygį kraujyje.
Kam nerekomenduojama daryti organizmo valymą:
- žmonėms, geriantiems vaistus;
- maitinančioms mamoms;
- besilaukiančioms moterims;
- vaikams;
- liesiems žmonėms (nors šiuo atveju gali būti išimtys).
Detoksikacijos metu rekomenduojama nenaudoti kosmetikos, kūno valymo priemonių bei parfumerijos. Taip pat, būtų gerai, jeigu organizmo valymo metu nevartosite jokių maisto papildų bei vitaminų kompleksų.
Dėmesio! Organizmo valymas – tai ne lieknėjimo būdas. Visi numesti kilogramai grįš po kurio laiko, kai grįšite prie savo įprastos mitybos.
Kitas dalykas, kad jūs galite ir negrįžti prie jos, o pradėsite klausyti savo kūno. Tada grįš tik dalis kilogramų.
Iš kitos pusės, jeigu jūs, pavyzdžiui, atsikratėte 15 kilogramų, o jie vėl grįš po 1-2 mėnesių, tai reiškia tik vieną: jūs labai daug valgote. Ir greičiausiai – valgote neteisingus produktus.
Kaip teisingai užbaigti organizmo valymą?
Apie tai galima parašyti atskirą straipsnį, bet jeigu trumpai: stenkitės valgyti produktus, turinčius daug ląstelienos. Taip pat, bent savaitę pasistenkite išgyventi be kruopų, duonos, mielių, cukraus ir alkoholio. Kitaip nuo organizmo valymo nebus jokios naudos.
Jeigu valėte organizmą pirmu, antru arba trečiu metodu – tai pradėti valgyti reikia palaipsniui, mažomis porcijomis. Nerekomenduojama iškart valgyti šviežias daržoves, riešutus, mėsą, ankštinius augalus, nes jie sunkiai įsisavinami.
Kitais atvejais bus vienas patarimas – nepradėkite valgyti visko ir iškart. Ypač tokius nesveikus produktus kaip tortus, mėsainius ir alų su bulvių traškučiais. Nes kam tada reikėjo valyti organizmą?
Kiek turi trukti organizmo valymas?
Ne mažiau vienos dienos. Ir nedaugiau 21. Optimali trukmė – 3-7 dienos. Tai priklauso nuo jūsų savijautos. Jeigu jaučiatės gerai – galite tęsti. Jeigu galvos skausmai ir kiti nemalonūs jausmai tęsiasi kelias dienas – geriau sustoti ir po kiek laiko pabandyti iš naujo.
Kuo naudingi detoksas ir sveika mityba?
Jeigu jūs visąlaik jaučiatės pavargęs – jūsų organizmui reikalinga perkrova. Todėl detoksas ir sveika mityba yra tokie svarbūs gerai savijautai.
Serotoninas – neiromediatorius, reguliuojantis nuotaiką, apetitą ir miegą. Jis yra gaminamas žarnyne, todėl tai, ką mes valgome, turi įtakos ne tik energijos lygiui, bet ir emocijoms.
Kodėl organizmui reikalinga detoksikacija?
Mūsų organizmui kasdien tenka susidurti su toksinais, užterštu oru, pelėsiu ir sunkiaisiais metalais. Ir nors mes niekaip negalime kontroliuoti šios situacijos, galime palengvinti darbą organams, kurie yra atsakingi už kenksmingų medžiagų pašalinimą. Tam turime valgyti kuo mažiau pusiau fabrikatų, o daugiau natūralių produktų. Be to, toksinai gali išprovokuoti svorio augimą neatsižvelgiant į tai, kiek kalorijų suvartojate ir kaip dažnai sportuojate.
Kaip pereiti prie sveikos mitybos?
Organizmui nesaugių produktų pakeitimas natūraliais ir neapdorotais duos žymiai didesnį efektą nei badavimas ar agresyvios dietos, galinčios privesti prie mitybos sutrikimų.
Kai mes visiškai atsisakome produktų iš vienos ar kelių kategorijų, tai tik padidina norą juos suvalgyti. Po trumpalaikės detoksikacijos jūs, greičiausiai, vėl pradėsite valgyti nesveiką maistą.
Tam, kad detoksas duotų rezultatus, reikia keisti gyvenimo būdą. Tik iš pirmo žvilgsnio tai atrodo sudėtinga. Pradėkite nuo mažų pokyčių. Pavyzdžiui, pradėkite gerti žaliuosius kokteilius iš ryto. Sudarykite asmeninį sveikos mitybos planą ir laikykitės jo. Su laiku tai taps jūsų įpročiu.
Be abejo, tai nereiškia, kad dabar niekada negalėsite išgerti vyno ar suvalgyti picos. Galėsite. Tik po to vėl grįžkite prie sveiko maisto.
Manau daug kas susiduria su svorio ir negražios odos problema. Pirmiausia manau, kad svarbus yra organizmo valymas. Paskui reikia subalansuoti mitybą, stebėti savo organizmą, kurie produktai netinka, jų reikėtų atsisakyti. Svarbiausia, reikia mylėti savo kūną.